Policie uprchlého vězně Kajínka dopadla díky telefonu

Získali jsme exkluzivní informace o tom, jak se policie dostala na stopu uprchlému vězni Jiřímu Kajínkovi. Podle našich informací hlavní roli sehrála Kajínkova nerozvážnost. Chtěl totiž telefonovat. Tím prozradil, kde se pohybuje...
Před týdnem spadla klec. Po čtyřiceti dnech pátrání zatkla policie uprchlého vězně Jiřího Kajínka na pražském sídlišti Velká Ohrada. Policie tvrdí, že o pobytu uprchlíka věděla více jak dva týdny před akcí, nikdy ale nevysvětlila, jak se k informaci vedoucí ke Kajínkově dopadení dostala. Obrazotvornost novinářů i veřejnosti pracuje na plné obrátky a legenda Kajínkova útěku díky tomu nezhasíná.

Asi se nyní ptáte, proč o tom píše zrovna náš deník. Je to jednoduché - Kajínkovo dopadení má základ v telekomunikacích.

Pardubickému novináři Milanu Dernerovi dne 31. října, dva dny po útěku z vězení, Jiří Kajínek zavolal na mobilní telefon. Ačkoliv veřejnost z obsahu tohoto telefonátu nejvíce zaujalo tvrzení, že vězeňská policie po prchajícím Kajínkovi nestřílela, policii podstatně víc zajímalo to, jak a odkud uprchlík telefonoval. Podle specialistů podílejících se na pátrání byl totiž právě tento telefonát klíčem k lokalizaci místa Kajínkova pobytu.

"Ten telefonát byla nerozvážnost, která by se tak dokonalému zločinci, za jakého je Kajínek médii často vydáván, neměla stát," řekl specialista, který si nepřál být jmenován, a dodal k tomu: "V součinnosti s telekomunikačním operátorem byla lokalizována poloha telefonní stanice, z níž byl hovor iniciován." Policii se tak podařilo získat alespoň hrubou pozici místa, kde se Kajínek pohyboval. "Dále byly prověřeny všechny možné úkryty v dané lokalitě. Vytipovávat úkryty na místě jednoho sídliště je snazší, než pročesávat systematicky celou republiku," dodal k tomu zdroj naší redakce.

Podle informací publikovaných Lidovými novinami se Kajínek za svého pražského pobytu vydal na nákup. Pokud si pořídil anonymní předplacenou kartu, nepochybně nevolal z veřejného prostranství a je pravděpodobné, že k telefonátu využil klidu svého úkrytu na Velké Ohradě. Policie ostatně potvrdila, že do Prahy se Kajínek přesunul téměř bezprostředně po svém útěku.

Náš zdroj odmítl uvést, zda Kajínek volal z mobilního telefonu, nebo z pevné linky. V obou případech je ale lokalizace polohy možná a ačkoliv téměř jistě nebyla přesná, policii stačilo důkladně prověřit určenou oblast. Skutečnost, že se v ní nacházel byt Kajínkova bývalého spoluvězně Ludvíka Černého, jistě velmi ulehčila konečné dohledání.

Proč policie neoznámila, jak se Kajínkovi dostala na stopu? Náš zdroj soudí, že především nechtěla, aby vešlo ve známost, že i telefonáty z analogových linek nebo předplacených karet lze lokalizovat s poměrně značnou přesností.
Už v minulosti policie právě nevědomosti pachatelů trestných činů o moderních technologiích využívala. Známý je případ z Itálie, kdy neopatrně telefonující mafiánský boss ke svému překvapení o pár hodin později skončil za mřížemi. Ostatně první čečenský prezident Dudajev byl ruskou raketou zasažen také jen kvůli tomu, že právě telefonoval.

Telekomunikační technologie dokáží zřejmě ovlivňovat život všech skupin obyvatel. Zatím se zdá, že většinou v jejich prospěch.