Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pokusy s mobilem ve fyzice

Víte, že s mobilem se ve škole dají dělat psí kusy? A to nejenom o přestávkách. Mobil je totiž docela zajímavá pomůcka při výuce fyziky. Podívejte se, jak s jeho pomocí demonstrujete parabolický reflektor, Faradayovu klec nebo polarizaci světla.

Využití mobilního telefonu při školní výuce fyziky

Mobilní telefon je unikátní technické zařízení, které v sobě slučuje celou řadu technických vynálezů z oblasti fyziky. Při výuce jej můžeme použít jako názornou ukázku praktického využití v celé řadě kapitol středoškolské fyziky. Uvedu jejich výčet, který určitě není vyčerpávající.

Mobilní telefon je elektrický přístroj, který svou energii čerpá z elektrochemického zdroje (obvykle NiCd - články), učivo "Elektrický proud v elektrolytech - galvanické články - akumulátory". K nabíjení těchto akumulátorů slouží adaptér, který je tvořen transformátorem s usměrňovačem a stabilizátorem napětí, učivo "Střídavý proud - usměrňovač", také učivo "Elektrický proud v polovodičích - dioda". Na začátku komunikačního kanálu je mluvené slovo, zachycené elektroakustickým měničem - mikrofonem, obvykle kapacitním, učivo "Přenos signálů vlněním - elektroakustické měniče". Získaný elektrický signál je zesilován, učivo "Střídavý proud - zesilovač", také učivo "Elektrický proud v polovodičích - tranzistor".

Kmenově spadá mobilní telefon do kapitoly "Přenos signálů vlněním - sdělovací soustava - vysílač, přijímač". Informace mezi mobilním telefonem a operátorem jsou přenášeny pomocí elektromagnetického vlnění, učivo "Elektromagnetické vlnění". Na konci je opět elektroakustický měnič - zdroj zvuku, který pracuje obvykle na principu piezoelektrického jevu: učivo "Struktura pevných látek - anizotropní látky", případně magnetodynamický měnič (sluchátko pro hands free), učivo "Přenos signálů vlněním - elektroakustické měniče".

Každý mobilní telefon je vybaven elektronickými hodinami. Jejich chod je řízen oscilátorem - výbrusem křemíkového krystalu ve tvaru kmitající tyče. Její kmitání je řízeno s využitím piezoelektrického jevu a zpětnovazebného zesilovače, učivo "Nucené kmitání oscilátoru - zpětná vazba".

Zajímavá je i zobrazovací jednotka, tvořená displejem z tekutých krystalů. V závislosti na přiloženém napětí mění optické vlastnosti. Funguje jako polarizátor, navíc závislý na elektrickém napětí. Krycí fólie funguje jako analyzátor, který nepropouští světlo z určitých plošek. Ty se jeví jako černé. O tom, že obraz je polarizovaný, se můžeme přesvědčit použitím dalšího analyzátoru, učivo "Vlnové vlastnosti světla - využití polarizace světla". Displej je navíc podsvícený pomocí LED diod, učivo "Elektrický proud v polovodičích - polovodičová dioda", "Základní pojmy kvantové fyziky - kvantování energie a čárový charakter emitovaného světla" 
 

Některé pokusy ve fyzice s využitím mobilního telefonu

Odraz elektromagnetického vlnění

  • Parabolický reflektor
    - připravíme jej ze čtvercového kusu alobalu tak, že jej vytvarujeme částečně podle koule (míč, svítidlo ...) a částečně rukou do tvaru parabolického odražeče
  • Mobilní telefon jako sonda pro indikaci síly signálu
    - v případě silného signálu můžeme odšroubovat nástavec antény a tím snížit citlivost tak, abychom lépe pozorovali změnu intenzity signálu 

Pokusy s mobilem ve fyzice

Vlastním pokusem budeme zaměřovat směr nejbližšího vysílače našeho mobilního operátora.

Mobilní telefon (horní část s anténou) umístíme do ohniska parabolického reflektoru (přibližně polovina poloměru použité koule). Ze strany paraboly bude přijímaný signál stíněn, z otevřené strany naopak zesilován. Tím získáme směrovou anténu. Při otáčení systému budeme pozorovat indikátor úrovně signálu na mobilním telefonu. Měli bychom zjistit, že v jednom směru dojde k zeslabení signálu a při natočení do opačného směru k jeho zesílení. To je směr, ve kterém leží nejbližší vysílač. (Může to být i směr nejsilnějšího odrazu signálu.)

Pokus ukazuje, jak se chová vlnění o krátkých vlnových délkách při odrazu a ve stínu. Modeluje také směrovou anténu, podobnou satelitním přijímačům.

Faradayova klec

  • Mobilní telefon - opět využijeme indikátor síly signálu
  • Faradayova klec - kousek alobalu, případně F. klec ze soupravy pro elektrostatiku

Faradayova klec je uzavřená klec, tvořená drátěným pletivem nebo jinými vodivými stěnami. Uvnitř takové klece je intenzita (vnějšího) elektrického pole nulová. Oka (otvory) v kleci musí být mnohem menší než vlnová délka uvažovaného elektromagnetického vlnění.

Pokusy s mobilem ve fyzice Pokusy s mobilem ve fyzice

Faradayovu klec kolem mobilního telefonu vytvoříme tak, že mobilní telefon celý pečlivě zabalíme do alobalu. Jen v místě indikátoru úrovně signálu protrhneme malé okénko. (Při odkrytí celého displeje by se signál mohl v dostatečné síle odrazit až k anténě. Doporučuji menší okénko, než je na fotografii, případně můžeme okénko částečně zakrývat.) Na indikátoru můžeme pozorovat prakticky úplné vymizení signálu.

Závěr: uvnitř kovových prostor - kabina výtahu, dopravního prostředku, v místnostech s vodiči ve stěnách ...) je zhoršený příjem elektromagnetického vysílání - televize, rozhlas, mobilní telefony.
Naopak - vodivým pláštěm můžeme odstínit rušivé vlivy elektromagnetického pole - stínění vodičů ve sdělovací technice, koaxiální kabel.

Polarizace světla
Displej mobilního telefonu je zdrojem polarizovaného světla (viz. poznámka výše: "Zajímavá je i zobrazovací jednotka ..."). Jako analyzátor můžeme použít polarizační filtr ze soupravy pro polarizaci světla.

Pokusy s mobilem ve fyzice Pokusy s mobilem ve fyzice

Zajímavý je rovněž pohled na displej mobilního telefonu přes dielektrické zrcadlo (nejlépe černé sklo nebo lesklou černou plastovou plochu - může to být černá část plastového obalu na CD "slim"). Přitom musíme najít vhodný úhel, pod kterým se na displej díváme.

Pokusy s mobilem ve fyzice Pokusy s mobilem ve fyzice

Mobilní telefon přiložíme těsně vedle zrcadla (není podmínkou) tak, že přímo vidíme jeho boční stranu. Zrcadlo sklopíme směrem k displeji (a směru našeho pohledu) pod úhlem asi 45o. V zrcadle tak vidíme normální obraz mobilu s čitelným displejem.

Mobil otočíme (kolem osy kolmé k displeji) o 90 stupňů tak, že se díváme na jeho spodní část. V zrcadle pak vidíme jeho obraz, ale displej je celý černý. Rovinu polarizace světla, vycházejícího z displeje jsme otočili o 90 stupňů. 

Kvantování energie - spektrum LED diody

Podsvícený displej pozorujeme pomocí spektroskpu. (Můžeme použít např. školní mřížkokvý spektroskop.) Zjistíme, že světlo je tvořeno jedinou spektrální čárou, která odpovídá teorii diodového jevu. Při pádu z potenciálového valu elektron vyzáří odpovídající kvantum energie.

Text byl přejat za stránek gymnázia Ostrava-Hrabůvka se svolením pana Vlastimila Šmída. 

Autor:
  • Nejčtenější

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou má vítěze

3. května 2024

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou je u konce a my vám s radostí představujeme trojici...

S předchůdcem ušetříte, novinka je ovšem o něco praktičtější

3. května 2024  7:02

S modelem Magic5 Pro loni Honor příjemně překvapil, když nabídl skutečně nadupaný smartphone bez...

Jak jsme hledali ztracený iPhone bez dat. Vyzkoušejte tyto finty

3. května 2024

Premium Ztracený mobilní telefon je vždy nepříjemnost, nicméně výrobci a autoři operačních systémů dnes...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...