Po roce 1989 hrozil telefonní síti kolaps. Zachránily ji až obrovské investice

aktualizováno 
Zatímco většina národa prožívala v roce 1989 euforii z pádu železné opony, lidem od telekomunikací se důvodně orosilo čelo. Už před revolucí bylo totiž jasné, že telefonní síti hrozí kolaps. Na zavedení linky čekalo přes 300 tisíc žadatelů, někteří z nich i šestnáct let. Poptávka po telefonu navíc neustále rostla.

Zatímco na Václavském náměstí se směle demonstrovalo, lidem od telekomunikací trnuly tváře (ilustrační foto) | foto: Herbert Slavík

Celková kapacita tehdejších analogových ústředen činila 1,779 milionu přípojek a už v roce 1990 jich bylo zapojeno 1,664 milionu. Nebýt několika nutných a především správných rozhodnutí, československá telekomunikační síť by byla do pár let zcela přetížena.

Problematický byl v té době i stav telefonních rozvodů, které tvořily kabely různého stáří a provedení. Jejich materiálová nehomogenita a často i provizorní řešení znamenaly časté poruchy. Všem bylo jasné, že jediným řešením je přechod na digitální technologii.

Klíčová rozhodnutí padla už za komunismu

Plán na záchranu telefonní sítě přitom vznikl již rok před revolucí. Pak ale přišel převrat a nikdo netušil, co nás čeká. V budoucnu se navíc ukázalo, že původní plán rozvoje telekomunikací z roku 1988 nelze splnit. Obnova sítě probíhala pomalu a její dokončení by trvalo až 30 let.

Poptávka po telefonním aparátu přitom neustále rostla a s ní i provoz v telefonní síti. Poruchy byly na denním pořádku, mezistátní hovory až v polovině případů vypadávaly. Bylo na čase jednat.

Demonstrace se v roce 1989 svolávaly přes pevnou linku. Žádné mobily

Zásadní byl v tomto ohledu rok 1990. Tehdy byly Československu nabídnuty dva plány na obnovu sítě. Americké konsorcium West Atlantik přišlo s návrhem na výstavbu překryvné digitální sítě DON, zatímco německý Detecon razil cestu obnovy sítě analogové. Po několika expertních analýzách nakonec nově vzniklý státní podnik SPT Praha rozhodl ve prospěch amerického konsorcia.

Toto rozhodnutí odstartovalo sérii obrovských investic do telekomunikací. Původní předpoklady mluvily o částce 3,5 miliardy dolarů, což byla na tehdejší dobu nepředstavitelná částka. Podle strategického plánu z roku 1992 měla být modernizace sítě zcela dokončena do roku 2000.

Projekt sužovaly problémy i rozpad federace

Při výběru technologií však přišel první problém. Za dodavatele byly vybrány firmy Siemens a Alcatel, kvůli restrikcím států sdružených v organizaci COCOM ale nemohly být nové digitální ústředny na území Československa instalovány. COCOM totiž zakazoval vývoz moderní techniky do bývalých socialistických států. Československo se tedy nejdříve muselo ze seznamu těchto států vymanit.

Pajerová: Mít tenkrát mobil, tak to dopadlo úplně jinak

Další překážkou byly gradující spory v tehdejší federaci a blížící se rozdělení Československa na dva samostatné státy. Přesto lze toto období označit ve vývoji českých telekomunikací za klíčové. Tou dobou totiž vznikl I. telekomunikační projekt, který zastřešoval modernizaci sítě až do roku 1995. Ač byl jedním z nejdiskutovanějších počinů vlády, ustál všechny překážky a další vývoj ukázal, že obsahoval správná rozhodnutí.

Už v roce 1992 bylo přepojeno na nově vybudovanou digitální ústřednu v Praze prvních 200 tisíc klientů analogové sítě. Rok nato byla dokončena výstavba páteřní digitální sítě. Ročně se tehdy v telekomunikacích utopily miliardy korun. Celkové náklady se nově odhadovaly na 140 miliard.

S rozpadem federace přišel monopol

Krátce po rozpadu federace se státní podnik SPT Praha rozdělil na dva samostatné podniky - Českou poštu a SPT TELECOM, který se v roce 1994 stal akciovou společností se zaručeným monopolním postavením na provozování telefonních stanic až do roku 2000.

Tato státní záruka se okamžitě stala cílem několika protestních akcí a v novodobé historii tuzemských telekomunikací je jediným klíčovým rozhodnutím, které lze označit za nesprávné. Nejenže zcela zmrazilo přirozené tržní mechanismy a rozvoj služeb, ale činilo velké problémy i při prodeji státního podílu v pozdějším Českém TELECOMU.

Ke vzniku Československa napomohly české Maffii odposlechy tajné linky

Počty telefonních stanic tou dobou rostly meziročně o statisíce. Položeny byly tisíce kilometrů optických vláken a vybudovány digitální tranzitní ústředny ve čtyřech okresních městech. Situace byla ale stále kritická, na telefonní linku čekalo v roce 1994 hrozivých 635 tisíc klientů.

Jelikož byla situace nadále neudržitelná, rozhodlo se, aby se nabídka s poptávkou vyrovnala nejpozději do roku 1998, tedy o dva roky dříve, než byl původní požadavek. A to za každou cenu. Většinu z nutných investic přitom pokryly výnosy z pozdější částečné privatizace podniku. V roce 1995 se navíc podařilo SPT TELECOMu získat úvěr 150 miliard korun, první svého druhu v České republice bez garance státu.

Deset let krušných událostí

Veškeré kroky, které se v nejdramatičtějším období let 1989 až 1999 udály, se nakonec ukázaly jako správné. Čekací dobu na zavedení pevné linky se z průměrných 2,5 let v roce 1995 podařilo zkrátit jen na 50 dní v roce 1998. Telefonní přístroj mělo tehdy doma 71 procent českých domácností, což představovalo 3,8 milionu aktivních přípojek.

Mobily za totality nesly značku Tesla. Byly jen pro vyvolené

Vrchol v počtu pevných linek pak představoval rok 2000: téměř 3,9 milionu. Od stejného roku začalo docházet k odlivu zákazníků z pevných sítí kvůli přechodu k sítím mobilním. Na českém telekomunikačním trhu se událo hned několik zahraničních fúzí, z nichž nejzásadnějším byl odkup Českého TELECOMu společně s mobilním operátorem EuroTel španělskou firmou Telefónica O2 v roce 2005. Dnes se počet pevných linek odhaduje na necelé dva miliony.

Autor:
  • Nejčtenější

Nechtějí vypadat chudě, tak si lepí na starší iPhony třetí foťák

Nové iPhony 11 Pro se ještě ani nestačily ohřát na trhu a už se někteří vlastníci starších modelů stydí za to, že si...

Nejlevnější neomezená data má T-Mobile. Už neskrývá původně tajný tarif

Nové tarify včetně těch bez datového omezení představil T-Mobile už koncem srpna, od září pak na svém webu nabízel dva...

Patří mezi nejlepší mobily na světě. Mají radar a vyfotí i noční oblohu

Podle očekávání představil Google své nové mobilní telefony Pixel 4. Přístroje, o kterých už úniky informací prozradily...

Apple trefil jackpot. Levnější iPhone 11 je prodejní trhák

Nová generace iPhonů nejen mezigeneračně nezdražila, nástupce základního modelu dokonce zlevnil. A je to trefa do...

Velká změna k lepšímu. Google nedovolí nové mobily se starým Androidem

Google vytáhl silnou kartu v rámci boje s roztříštěností ekosystému jeho operačního systému Android. Pomalé aktualizace...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Toto jsou tři nejlepší smartphony. Ale jen dva si můžete koupit

Světovým trhům vládne trojice Apple, Samsung a Huawei. A každá z těchto značek už má premiéru letošních špičkových...

Vyzkoušeli jsme první celostátní 5G síť. Stačí na ni 22 vysílačů

Zatímco v Česku se 5G sítě teprve chystají, ve světě už existují lokality, které nejmodernější pokrytí mají. V Evropě...

Huawei vyčkává. Sám nemá ze situace jasné východisko, řekl expert v Rozstřelu

Huawei představil jeden z nejlepších smartphonů, Mate 30, který je ovšem na globálních trzích neprodejný. Stal se obětí...

Nejdřív vypálili velkým značkám rybník, teď od nich opisují

Původně byla globálně neznámou značkou, jenže pak vypálila rybník předním výrobcům: jako první totiž představila...

Najdete na iDNES.cz