Ultrazvuková čtečka otisků prstů modelu S10/S10+ je v displeji

Ultrazvuková čtečka otisků prstů modelu S10/S10+ je v displeji | foto: Samsung

Vytiskl si ve 3D vlastní prst a ošálil nejmodernější čtečku otisků prstů

  • 75
Samsung se pyšní nejmodernější technologií zabezpečení telefonu, vaše otisky kontroluje u modelů S10 a S10+ přes displej pomocí ultrazvuku. Vynalézavý nadšenec ale dovedl tuto technologii relativně jednoduchým způsobem ošálit.

Ať se výrobci smartphonů snaží sebevíc, žádné zabezpečení telefonu nejspíše nebude dokonalé. Právě poslední inovaci ve čtečkách otisků prstů se povedlo „prolomit“ celkem jednoduchým trikem. Ultrazvukovou čtečku, která rozpoznává nejenom otisk prstu jako plochý obrázek, nýbrž i 3D reliéf prstu, ošálil nadšenec tak, že si ve 3D vytiskl vlastní otisk prstu.

Svůj pokus a dokumentaci celého procesu umístil na server Imgur. Otisk prstu vyfotil na sklenici od vína, vylepšil ve Photoshopu a pak ho pomocí nástroje 3ds Max převedl do trojrozměrného modelu. Ten pak nechal vytisknout na  tiskárně, která je schopná vytvářet modely s přesností na deset mikronů. Tedy dostatečně přesnou na to, aby odlišila reliéf otisku prstu.

Tisk modelu otisku prstu zabral údajně asi třináct minut. Výsledný „nástroj“ se pak prokázal být jako spolehlivý. Telefon se skutečně po přiložení modelu na místo v displeji, kde se nachází čtečka, odemkl.

Autor doplňuje, že je až znepokojující, jak snadné je vytvořit si maketu otisku prstů. Tvrdí, že například ukradené telefony jsou plné otisků prstů majitele, takže pro zloděje bude v budoucnu možná jednodušší nějaký telefon digitálně vylepšit a vytisknout tak, že se pohodlně dostane k veškerým datům. Znepokojující je to zejména v době, kdy už na ověřování pomocí otisků prstů přecházejí třeba i bankovní aplikace.

Okolo prolomení ochrany telefonů se vede dlouhodobá debata i z opačného úhlu pohledu, tedy zda se policie může dostat k datům lidí podezřelých z trestných činů. Celou kontroverzi nastartoval případ střelce ze San Bernardina, kvůli kterému utratila americká vláda obrovskou sumu peněz, aby odemkla jeho telefon. Více v článku Odblokování iPhonu nás stálo přes milion dolarů, naznačil šéf FBI.

S použitím cizích otisků prstů nastaly i kuriózní situace jako třeba případ z města Largo na americké Floridě, kde policisté potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Pro jeho otisk prstu si přišli do pohřebního ústavu. Více v článku Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu.