OnePlus 8 Pro

OnePlus 8 Pro | foto: OnePlus

Technologická kouzla? Foťák nového mobilu vidí skrz plasty i oblečení

  • 14
Nový smartphone OnePlus 8 Pro se díky poměrně lehko přehlédnutelné funkci stal rychle senzací internetu. Chybí mu totiž běžný infračervený filtr, což mu dovoluje vidět skrz různé materiály.

Minulost se velice ráda opakuje. Technologičtí nadšenci si možná vybaví skandál z roku 1998, když výrobce Sony poslal do prodeje 700 tisíc kusů speciální infračervené kamery určené k natáčení videí v noci. Jenže uživatelé rychle přišli také na to, že takový filtr umožňuje vidět skrze různé materiály, včetně některé druhy oblečení. A každému je asi jasné, co následovalo. Sony nakonec muselo všechny kamery zase svolat zpět a vracet peníze, když se na internetu objevila „hanbatá“ videa nic netušících žen.

Nový smartphone OnePlus 8 Pro přitom na první pohled disponuje velice podobnou funkcí. Dokazují to snímky pořízené prvními majiteli, kteří si například fotí útroby plastových zařízení s černým povrchem, nebo si pod černá trička strkají nápisy na papíře, které jsou po pořízení fotografie skrze jinak neprůhledný povrch trička poměrně jasně čitelné. Schyluje se k dalšímu skandálu?

Celé to funguje následovně. Většina fotoaparátů obsahuje infračervený filtr, který zabraňuje vstupu všudypřítomného infračerveného záření (mimo viditelné spektrum). Díky tomu tak mohou fotografie skutečně odrážet realitu. Pokud se ovšem infračervený filtr, ať už částečně nebo plně odstraní, můžete dosáhnout fotografií, které neodpovídají tomu, co skutečně vidíte vlastním okem. Někteří fotografové takové snímky pořizují záměrně, výsledek může být při správném použití skutečně pozoruhodný (viz například galerie Infračervená Evropa. Svět, který vidíme, ale nevnímáme).

Různé materiály pohlcují světlo v závislosti na jeho vlnové délce. A právě materiály, skrze které my vlastním okem nevidíme, jsou ve skutečnosti pro jiné vlnové délky, právě jako třeba infračervené záření, průhledné. V případě nového smartphonu OnePlus je „na vině“ 5MPix čtvrtý zadní fotoaparát, který je využíván právě pro „barevné vyvážení“ fotografií při běžném focení. Ovšem sám o sobě právě umožňuje průchod specifických vlnových délek záření, které jinak lidským okem nezachytíme.

Zahraniční analytici tvrdí, že prostupnost tohoto senzoru je „někde mezi“ tradičním fotoaparátem a monochromatickým senzorem, tedy tím, který zaznamená pouze černou a bílou barvu. Když si k tomu přičteme i právě specificky nastavenou propustnost infračerveného záření, dostaneme fotografické výsledky, ve kterých dominuje hlavně černá a bílá barva s „měděným“ nádechem, jak můžete vidět ve sdílených příspěvcích z Twitteru.

Schyluje se opět k „hanbatému“ průšvihu jako v případě Sony v roce 1998? Zatím to vypadá, že ne, možnosti snímače modelu OnePlus 8 Pro nejspíš až tak velké zase nebudou, fotoaparát totiž pod „průhledné“ materiály vidí jen částečně. Firma je zatím na svou novou fotografickou funkci pyšná. Snad jí tu radost nějaký šmírák nepokazí.