Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nesprávný výběr zařízení pro Wi-Fi vás může zavést do pasti

Přenosové rychlosti nabízené standardem 802.11b přestávají uživatelům dostačovat, výrobci proto nabízejí tři nové technologie. V každé z nich je však háček. Kterou bychom měli zvolit?

Bezdrátové sítě často nevynikají příliš velkou rychlostí. Rychlost datové komunikace po síti GSM byla donedávna omezena na 9,6 kilobitů za sekundu, rychlost na fyzické vrstvě u Bluetooth je omezena na jeden megabit za sekundu, sítě zařízení WaveLAN začínaly v pásmu 900 MHz a nabízely přenosovou rychlost 1 nebo 2 megabity za sekundu, poté se přestěhovaly do pásma 2,4 GHz a nabídly i přenosové ryhlosti 5 a 11 megabitů za sekundu. Skutečně dosažitelná rychlost u sítí pracujících v pásmu 2,4 GHz je však zlomkem rychlosti na fyzické vrstvě, s klasickým Ethernetem, který dnes najdeme v každé kanceláři, tedy určitě nemohly soutěžit.

Nákup zařízení pro bezdrátové sítě Wi-Fi byl donedávna snadný. Všechna zařízení pracovala s modulací DSSS ve standardu 802.11b. Rychlost na fyzické vrstvě byla ovšem omezena na 11 megabitů za sekundu. Objevily se novější technologie, modulaci DSSS již ale nebylo možno použít. Firmy se pokusily nají jiný způsob modulace a případně i jiné frekvenční pásmo, které by nabídlo větší šířku pásma.

Modulace PBCC (Packet Binary Convolutional Coding, paketové binární konvoluční kódování) společnosti Texas Instruments se od DSSS příliš neliší a je víceméně jejím rozšířením pro dvojnásobnou rychlost na fyzické vrstvě, vyžaduje však vyšší rozlišovací schopnost přímače a hlavně vyšší odstup signálu od šumu. Velkým problémem jsou pro PBCC odrazy signálu mezi vysílačem a přijímačem. Asi všichni známe takzvané duchy na televizní obrazovce způsobené odrazem signálu. Odražený signál cestuje po delší trase, tím vzniká na obrazovce druhý slabší obraz. Pokud však odražený signál s dříve odeslaným symbolem zasáhne později odeslaný symbol u PBCC, může jej zcela zlikvidovat.

Robustnější je modulace OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing, ortogonální frekvenční multiplex). Jak název napovídá, pásmo se rozdělí na velké množství úzkých kanálů, data se v každém kanálu přenášejí relativně pomalu a signál je tak mnohem robustnější než u PBCC. V celkovém součtu však všechny kanály společně přenášejí data na fyzické vrstvě rychlostí až 54 megabitů za sekundu. OFDM byla přijata jako standard IEEE 802.11g, PBCC zůstává proprietární technologií, i když bývá nabízena pod názvem 802.11b+. Naštěstí zařízení standardu 802.11g i zařízení s PBCC umějí komunikovat se zařízeními standardu 802.11b.

Modulace OFDM je použita i ve standardu 802.11a pro bezdrátové sítě na pásmu 5 GHz (ve skutečnosti se jedná o pásma 5,3 GHz a 5,8 GHz, nemusí však být obě k dispozici ve všech zemích). 802.11a netrpí interferencemi se sítěmi pracujícími v pásmu 2,4 GHz, výhodou i nevýhodou může být menší dosah zařízení daný fyzikálními limity. U nás dokonce ani nesmí být technologie 802.11a využívána pro venkovní spojení. Výhodou 802.11g a PBCC je naopak široká dostupnost pasivních prvků jako antény či bleskojistky pro zařízení standardu 802.11b.

Testy ukázaly, že běžné kancelářské prostředí je prakticky vždy prostupnější pro signál dle standardu 802.11g než pro signál standardu 802.11a, což nepřekvapuje. Zajímavé byly katastrofální výsledky při použití modulace PBCC, dosažené výsledky byly většinou ještě horší než u 802.11a. Datová propustnost prudce klesala se vzdáleností dokonce za přímé viditelnosti mezi vysílačem a přijímačem. Jedinou výhodou PBCC tak zůstává její dřívější dostupnost, standard 802.11g se do definitivní podoby měl dostat až v létě. Zařízení pro 802.11g prodávaná nyní by však měla být schopna definitivní verzi standardu akceptovat po přehrání firmwaru, je tedy nutné dát přednost seriózním výrobcům a dodavatelům a na budoucí kompatibiltu se výslovně dotázat.

Zajímavé je, že společnost U.S. Robotics nabízí upgrade firmwaru pro své bezdrátové síťové adaptéry využívající modulace PBCC. S novým firmwarem nazvaným XLerator Technology by měly dosahovat na fyzické vrstvě rychlosti 54 megabitů za sekundu, dosah bude zřejmě ještě nižší. Hrozí tedy, že neinformovaní nebo neseriózní prodejci budou nabízet zařízení s XLerator Technology jako rovnocenná nebo dokonce kompatibilní se standardem 802.11g. Nebylo by to poprvé, již dříve prodejcí často nadsazovali dosažitelnou přenosovou rychlost u zařízení standardu 802.11b.

  • Nejčtenější

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

Slepenec klasických hodinek a chytrého náramku prodávají za pár stovek

18. června 2024

Na čínských online tržištích najdete opravdu zvláštní věci. Vyzkoušeli jsme na pohled zajímavý...

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

Mobil s takovou výbavou se na dovolené hodí. Jak jej sehnat nejlevněji?

17. června 2024

Spousta z nás seká na dovolené jednu fotku za druhou. Když však přijde na řadu focení vzdálenějších...

Dobrá výbava má jednu zásadní trhlinu. Test Infinixu Note 40 Pro

16. června 2024

Značka Infinix na českém trhu bojuje o své místo především ve střední třídě telefonů. Model Note 40...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...