Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ve vězení si volají z mobilů jako doma. Rušičky přesto nebudou

Mobilů v českých věznicích každoročně přibývá. Vězeňská služba přesto neuvažuje, že by v káznicích nasadila rušičky signálu. Jsou prý neefektivní a drahé. "Vězeňská služba nyní hledá jiné cesty, jak omezit průnik mobilních telefonů do střežených objektů," říká její mluvčí Hana Löffelmannová.
Vazební věznice Hradec Králové

Vazební věznice Hradec Králové | foto: Martin Veselý, MAFRA

Podle Vězeňské služby (VZ) každoročně vzroste počet zabavených mobilů, ať už u vězňů, nebo těch, které dozorci odhalí ještě před jejich zneužitím. Zatímco v roce 2012 u vězňů nalezli 262 telefonů, loni to už bylo 326. Pozitivní však je, že roste i počet odhalených přístrojů, které se k vězňům nestačí dostat: 285 v roce 2012 a 557 o rok později.

Ani přes viditelný trend však věznice neuvažují o zavedení rušiček mobilního signálu, které by vězňům znemožnily komunikaci s venkovním světem i v případě, že se k telefonu dostanou. Podle mluvčí věznic totiž dosavadní zkušenosti nejsou zrovna přesvědčivé, ačkoli připouští, že s touto myšlenkou donedávna VZ pracovala.

Počet zabavených mobilních telefonů
Rok201220132014 (do 22.4.)
Zneužitých26232656
Nezneužitých285557171

- zneužité = telefony, které byly nalezeny u vězňů, nebo ve společných prostorách, ve kterých se vězni pohybují
- nezneužité = mobilními telefony, které pracovníci VS odhalili, než se k vězňům dostaly

Nepřesvědčivé a nákladné, říká VZ o rušičkách

"Problematika průniku mobilních telefonů do střežených objektů vězeňské služby je i nadále jednou z hlavních priorit Vězeňské služby ČR. Mobilní telefony u vězněných osob jsou vnímány jako bezpečnostní riziko a problematice jejich průniku je věnována zvýšená pozornost," upozornila Löffelmannová.

Rušička za pár korun: v okolí si nikdo nezavolá

Vyzkoušeli jsme kapesní rušičku mobilního signálu, je nelegální

"V nedávné době bylo realizováno několik prezentací firem, které se problematikou rušení signálu mobilních telefonů zabývají. Nicméně tyto technologie jsou natolik technicky náročné, nákladné, a navíc ve svých výsledcích, které byly prezentovány, ne zcela přesvědčivé," dodala mluvčí.

Jako příklad uvedla věznici v německém Kaisheimu, kde podle ní již druhým rokem běží pilotní projekt detekce a rušení mobilního signálu a z důvodu technických problémů byl zkušební provoz opakovaně prodlužován.

Löffelmannová upozornila i na složitost procesu k povolení rušení mobilního signálu. "Rušení signálu mobilních telefonů je velice problematická záležitost, která souvisí s poměrně striktně nastavenými pravidly stanovenými legislativou a Českým telekomunikačním úřadem," doplnila.

"Z tohoto důvodu vězeňská služba nyní hledá jiné cesty, jak omezit průnik mobilních telefonů do střežených objektů," uvedla mluvčí.

VS se zaměří na detekci telefonů, vybavení má

Jak tedy hodlá proti růstu mobilů "za katrem" VS bojovat? Podle mluvčí je nyní prioritou zvýšení úspěšnosti detekce telefonů. "Ve vybraných vazebních věznicích je již několik let instalována pevná detekce mobilních telefonů, která poměrně spolehlivě detekuje aktivitu zapnutého mobilního telefonu i jeho přibližnou polohu."

Rušičky v Česku

O rušičkách v českých věznicích se uvažuje už téměř deset let. V roce 2006 je Vězeňská služba testovala v pilotním provozu v příbramské věznici, "Zatím jde o zkušební provoz a v této chvíli můžeme konstatovat, že je vyhodnocen s velmi pozitivními výsledky," řekla tehdejší mluvčí Vězeňské služby Lenka Smutná (více čtěte zde). Nasazení rušiček však znemožňovala legislativa, která s drobnými změnami platí dodnes (více najdete zde).

Tendr na rušičky však poznamenala i kauza "krabic za miliony". Zpackaný nákup začal na konci roku 2006, kdy vězeňská služba přiklepla firmě pb mont zakázku na rušičky za více než 18 milionů korun. Rušení v některých zařízeních ovšem nefungovalo, ve věznicích v Příbrami a Novém Sedle byly rušičky odpojeny. V dalších pěti zařízeních vězeňská služba rušičky nepřevzala a na pb mont podala žaloby.

V některých věznicích byly dokonce na zdech jen prázdné plechové bedny. Aby se to nepoznalo, firemní technici je zamkli a zapečetili. Kauza stála místo celou řadu úředníků včetně tehdejšího šéfa Vězeňské služby Luďka Kuly (o kauze čtěte zde).

Nyní Vězeňská služba tvrdí, že myšlenku na zavedení rušiček do věznic zcela opustila.

VS podle Löffelmannové využívá i přenosná zařízení, která jsou schopna téhož. "Tímto zařízením jsou vybaveny všechny věznice v České republice," uvedla. Kromě toho mají věznice samozřejmě nastavena interní pravidla, která by měla průniku mobilních telefonů zabránit. Patří mezi ně kontrola návštěv, vjíždějících vozidel, dílčí prohlídky ubytoven odsouzených, kontrola materiálu dováženého do věznic, kontrola korespondence, balíků, osobní prohlídky vězňů a další opatření.

"Mimo těchto opatření připravuje Vězeňská služba ČR i další mechanismy k zabránění průniku a detekci mobilních telefonů, ale tato opatření nebudeme z bezpečnostních důvodů zveřejňovat," uzavřela mluvčí.

Policie to nekomentuje, experti se diví

Znemožnění komunikace vězňů s venkovním světem by mělo zajímat především policii a státní zastupitelství, a to kvůli možnému ovlivňování svědků či možnosti nadále řídit či koordinovat nelegální činnost. K problematice se však odmítají vyjádřit, reakci nezaslalo ani po několika týdnech ani Ministerstvo spravedlnosti.

"Vše, na co se ptáte, je plně v gesci Vězeňské služby ČR. Odsouzení, kteří si odpykávají tresty ve věznicích, jsou v kompetenci vězeňské služby a v jejich kompetenci jsou i veškerá opatření související nebo přijatá s podobnými riziky," odmítla rozhodnutí VS komentovat mluvčí policejního prezídia Vlasta Suchánková.

Podle nejmenovaného pražského kriminalisty, se kterým o problematice redakce Mobil.iDNES.cz hovořila a který si přál zůstat v anonymitě, však mobilní telefony v rukou především vazebně stíhaných znamenají pro vyšetřovatele reálný problém. "Nechci tvrdit, že to je problém vážný a pro nás neřešitelný, ale v praxi se s tím setkáváme. Rušičky by určitě pomohly," řekl s tím, že za letitou praxi se s touto problematikou setkal nejméně třikrát. "Kolegové i víckrát," dodal.

Rozhodnutí VS rušičky nenasadit okomentoval také bezpečnostní expert Andor Šándor. Upozornil však, že tato problematika je mimo jeho záběr. "Ukazuje to, že celý systém řízení vězeňství má daleko do dokonalosti. Problém rušiček registruji včetně dlouhé doby posuzování možnosti jejich zavedení, ale proč se spravedlnost takto rozhodla, nevím," reagoval na e-mailový dotaz redakce.

"Pomocí mobilů z cel lze řídit i dál zločinecké aktivity, včetně toho, co naznačujete (ovlivňování svědků, pozn. red.). To jistě může komplikovat soudní procesy a podobně," dodal s tím, že vzhledem k míjení problematiky s jeho zájmem je třeba na tento názor nahlížet jako na názor občana, nikoli experta.

Jste pro nasazení rušiček v českých věznicích?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 31. května 2014. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1360
NE
NE 231
Autor:
  • Nejčtenější

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Nová sluchátka od neotřelého výrobce smartphonů zaujmou nejenom designem

1. května 2024

Výrobce Nothing chce být především designovou ikonou, a to jak v oblasti smartphonů, tak i dalšího...

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

Honor našel skulinu v testech. Tváří se jako nejlepší ve výdrži baterie

30. dubna 2024  7:02

Výrobci mobilních telefonů se snaží uživatele zaujmout všemi možnými způsoby. Těmi jsou samozřejmě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...