Zakázat mobily, nebo je trpět. České školy stále tápou

  19:03aktualizováno  19:03
Zatímco podle loňského průzkumu by čeští rodiče uvítali plošný zákaz používání mobilů na školách, jejich vedení se v postojích nadále rozchází. Některé školy mobily zakazují, jinde je naopak žáci mohou používat nejen o přestávkách, ale i jako pomůcku ve výuce. Přestávky by přitom děti měly využívat k odpočinku.

Přehlížet mobily v rukách žáků, nebo je ve škole zakázat? Vedení českých škol nejsou stále jednotná. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Že české školy nejsou jednotné, co se zaujetí postoje vůči mobilům v rukách žáků týče, ukázal aktuální průzkum České děti v kybersvětě, který společnost O2 uskutečnila ve spolupráci s Centrem prevence rizikové virtuální komunikace (PRVoK) Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Z výzkumu, kterého se zúčastnilo 27 177 dětí ve věku 7 až 17 let, vyplývá, že nadpoloviční většina dětí (53 %) má povoleno o přestávce mobil používat. Ty pak tento odpočinkový čas školního dne tráví převážně hraním her na mobilu (41 %) či na sociálních sítích (38,9 %). Sociální sítě přitom nejsou ničím neobvyklým ani u dětí mladších 13 let. Navštěvuje je 52 % z nich, přestože nesplňují minimální věkový limit pro jejich používání.

Čeští rodiče jsou pro plošný zákaz mobilů ve školách, ukazuje průzkum

Třetina (33,7 %) dětí, které smí o přestávkách používat mobil, uvedla, že se v tomto čase nudí. Téměř totožné procentní zastoupení nudících se dětí je ovšem i ve školách, kde je mobil o přestávkách zakázán (34,6 %). Nicméně třeba časopisy v takových školách čte o 60 % více dětí než tam, kde si mohou dobu mezi vyučovacími hodinami krátit s mobilem v ruce. Knížky čte oproti nim o 13,54 % více žáků, deskové a karetní hry jich hraje dokonce o 65 % více. O přestávce se i častěji věnují sportu (o 29 % více).

Je tedy patrné, že zákaz používat ve škole mobil je v tomto ohledu přínosný. Podle Kamila Kopeckého z PRVoKu by školy měly o přestávkách posilovat u dětí takové aktivity, které jim umožní odpočinout si. A to jak fyzicky, tak psychicky. Při používání mobilního telefonu ve škole by se nemělo zapomínat na zásady psychohygieny.

Žáci si opět hrají a běhají! Francie si chválí zákaz mobilů na školách

„A na toto jsou určeny právě přestávky – umožňují dětem relaxaci, uspokojení fyzických a psychických potřeb, poskytují prostor pro vzájemnou interakci s vrstevníky a podobně. Úloha přestávek je nesmírně důležitá i pro další výkon žáků – únava dítěte se projeví na zhoršené koncentraci a paměti,“ dodal Kopecký.

Ve světě není úplný zákaz používání mobilů na školní půdě nikterak výjimečný. Třeba Francie loni zašla ještě dále, zákon totiž zakazuje používat mobily i na školami organizovaných akcích mimo vlastní školní areál (více viz Francie dětem ve škole úplně zakázala mobily, tablety i chytré hodinky).

V Česku se ovšem vedení školy může setkat s nevolí České školní inspekce. Tuto zkušenost má třeba škola v Boskovicích na Blanensku, která plošný zákaz vyhlásila od letošního školního roku. Žáci tak nemohou mobil vytáhnout ani o obědové pauze. Jenže podle inspekce jde o příliš velký zásah do soukromí žáků (více viz Na základní škole zakázali mobil i o přestávce. Neprávem, míní inspekce).

Štáb iDNES.tv se ptal rodičů, jestli kontrolují, jak jejich děti tráví čas na internetu:

Autor:

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie, který se prodává i v Česku

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

V kauze Huawei vs. USA se stále spekuluje o skutečných příčinách zařazení firmy na černou listinu. Objevují se i...

Západ se k němu otáčí zády, Huawei proto hledá zákazníky jinde

ilustrační snímek

V rámci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou je klíčovou společností Huawei. Ten je obviňován z možných...

Další z rubriky

Google kope za Huawei. Chce mu poskytovat plnou verzi Androidu

Huawei P30 Pro

Obchodní restrikce proti Huaweii přinášejí podle Googlu rizika pro národní bezpečnost USA. Obává se totiž, že by se...

Facebook zaplatí za šmírování mobilu. Chce vědět, jaké aplikace používáte

Ilustrační snímek

Facebook začal prostřednictvím speciální aplikace sledovat, jaké konkrétní aplikace lidé na smartphonech používají....

Huawei prosí vývojáře aplikací, aby počítali i s jeho obchodem

Aplikační obchod AppGallery značek Huawei a Honor

Pod hrozbou ztráty přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play už údajně výrobce Huawei oslovuje vývojáře, aby se...

Najdete na iDNES.cz