Zakázat mobily, nebo je trpět. České školy stále tápou

  19:03aktualizováno  19:03
Zatímco podle loňského průzkumu by čeští rodiče uvítali plošný zákaz používání mobilů na školách, jejich vedení se v postojích nadále rozchází. Některé školy mobily zakazují, jinde je naopak žáci mohou používat nejen o přestávkách, ale i jako pomůcku ve výuce. Přestávky by přitom děti měly využívat k odpočinku.

Přehlížet mobily v rukách žáků, nebo je ve škole zakázat? Vedení českých škol nejsou stále jednotná. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Že české školy nejsou jednotné, co se zaujetí postoje vůči mobilům v rukách žáků týče, ukázal aktuální průzkum České děti v kybersvětě, který společnost O2 uskutečnila ve spolupráci s Centrem prevence rizikové virtuální komunikace (PRVoK) Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Z výzkumu, kterého se zúčastnilo 27 177 dětí ve věku 7 až 17 let, vyplývá, že nadpoloviční většina dětí (53 %) má povoleno o přestávce mobil používat. Ty pak tento odpočinkový čas školního dne tráví převážně hraním her na mobilu (41 %) či na sociálních sítích (38,9 %). Sociální sítě přitom nejsou ničím neobvyklým ani u dětí mladších 13 let. Navštěvuje je 52 % z nich, přestože nesplňují minimální věkový limit pro jejich používání.

Čeští rodiče jsou pro plošný zákaz mobilů ve školách, ukazuje průzkum

Třetina (33,7 %) dětí, které smí o přestávkách používat mobil, uvedla, že se v tomto čase nudí. Téměř totožné procentní zastoupení nudících se dětí je ovšem i ve školách, kde je mobil o přestávkách zakázán (34,6 %). Nicméně třeba časopisy v takových školách čte o 60 % více dětí než tam, kde si mohou dobu mezi vyučovacími hodinami krátit s mobilem v ruce. Knížky čte oproti nim o 13,54 % více žáků, deskové a karetní hry jich hraje dokonce o 65 % více. O přestávce se i častěji věnují sportu (o 29 % více).

Je tedy patrné, že zákaz používat ve škole mobil je v tomto ohledu přínosný. Podle Kamila Kopeckého z PRVoKu by školy měly o přestávkách posilovat u dětí takové aktivity, které jim umožní odpočinout si. A to jak fyzicky, tak psychicky. Při používání mobilního telefonu ve škole by se nemělo zapomínat na zásady psychohygieny.

Žáci si opět hrají a běhají! Francie si chválí zákaz mobilů na školách

„A na toto jsou určeny právě přestávky – umožňují dětem relaxaci, uspokojení fyzických a psychických potřeb, poskytují prostor pro vzájemnou interakci s vrstevníky a podobně. Úloha přestávek je nesmírně důležitá i pro další výkon žáků – únava dítěte se projeví na zhoršené koncentraci a paměti,“ dodal Kopecký.

Ve světě není úplný zákaz používání mobilů na školní půdě nikterak výjimečný. Třeba Francie loni zašla ještě dále, zákon totiž zakazuje používat mobily i na školami organizovaných akcích mimo vlastní školní areál (více viz Francie dětem ve škole úplně zakázala mobily, tablety i chytré hodinky).

V Česku se ovšem vedení školy může setkat s nevolí České školní inspekce. Tuto zkušenost má třeba škola v Boskovicích na Blanensku, která plošný zákaz vyhlásila od letošního školního roku. Žáci tak nemohou mobil vytáhnout ani o obědové pauze. Jenže podle inspekce jde o příliš velký zásah do soukromí žáků (více viz Na základní škole zakázali mobil i o přestávce. Neprávem, míní inspekce).

Štáb iDNES.tv se ptal rodičů, jestli kontrolují, jak jejich děti tráví čas na internetu:

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Další z rubriky

Huawei má superčip pro střední třídu. Učenlivější, než špička od Qualcommu

Kirin 810 je nejvýkonnější čipovou sadou střední třídy

Huawei má novou čipovou sadu pro smartphony střední třídy. Kirin 810 dostal do vínku osmijádrový procesor, novou...

Takto by vypadal iPhone, kdyby jej vymysleli už v osmdesátých letech

Takto by vypadal podle designéra FuturePunk iPhone v osmdesátých letech.

Designér pod pseudonymem FuturePunk navrhl dva modely iPhonů, které kopírují vzhled ikonických počítačů od Applu. Jeden...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz