Toto jsou nejdražší chytré hodinky od švýcarské hodinářské legendy

  • 16
Nečekaný dárek přinesla v minulých dnech švýcarská hodinářská značka Hublot příznivcům moderních technologií. Big Bang Referee jsou totiž ryzí chytré hodinky na platformě Wear OS a v podání této manufaktury se s nimi potkáváme vůbec poprvé.

Načasování uvedení první chytré časomíry není náhodné, je totiž předzvěstí blížícího se fotbalového šampionátu FIFA, na kterém bude Hublot už potřetí plnit nesmírně důležitou úlohu oficiální časomíry.

Právě díky systému Wear OS, který Google z původního názvu Android Wear nedávno přejmenoval, neunikne nositeli hodinek žádný důležitý moment každého jednoho utkání, třebaže bude od fotbalového stadionu vzdálen stovky kilometrů. Právě tuto skutečnost si manufaktura v tiskové zprávě ústy svého šéfa Ricarda Guadalupea pochvaluje.

Hodinky budou v základu naplněny aplikacemi a tematickým obsahem ruského fotbalového šampionátu v míře, která bezpochyby uspokojí i skalní fanoušky. Viditelně budou zobrazovat odpočty jednotlivých utkání, a pokud v průběhu některého z nich padne branka, na displeji se zobrazí GOAL a hodinky citelně zavibrují.

V rámci šampionátu odehraje dvaatřicet mužstev dohromady čtyřiašedesát utkaní na celkem 12 stadionech.

Big Bang Refereee aneb Elektronika ve známém pouzdře

Čím je pro značku Omega řada Seamaster a pro TAG Heuer kolekce Carrera, tím je modelová linie Big Bang pro Hublot. Pouzdro a šesticí šroubů s hlavou ve tvaru písmena H spojená pevná luneta, boční symetrické výstupky nebo způsob uchycení řemínku s razantním zkosením. To jsou poznávací znamení každého modelu Big Bang, a tak o ně logicky nemůže být ochuzen ani tento nový chytrý přírůstek.

Ale buďme konkrétnější. Pouzdro je zhotoveno z nejkvalitnějšího titanu a dorostlo při tloušťce 13,9 mm do úctyhodného průměru 49 milimetrů. Jeho povrch je broušen do saténové podoby. Uvnitř však nepracuje modifikovaný strojek ETA, ani manufakturní kalibr přímo z dílen Hublot, nýbrž dvoujádrový procesor Intel Atom Z34XX taktu až 1,6 GHz, jemuž asistuje 512 MB operační paměti. Displej je typu AMOLED má průměr 35,4 mm a přepočtené rozlišení 400 × 400 obrazových bodů dává jemnost 287 PPI.

Hublot

Hodinářskou manufakturu Hublot založil roku 1980 italský obchodník Carlo Crocco. Přestože tedy značka za sebou nemá ani 40letou historii, podařilo se jí mezi tradičními švýcarskými značkami prosadit. Velkou zásluhu na tom bezpochyby má kolekce Big Bang, jež ztělesňuje osobitou a snadno rozpoznatelnou modelovou řadu.

První hodinky této řady byly představeny na tradiční výstavě Baselworld v roce 2005, kdy společnost vedl hodinářský guru Jean-Claude Biver, který aktuálně šéfuje značce TAG Heuer a zůstává akcionářem Hublot.

Není divu, že viditelnou inspiraci řadou Big Bang můžeme vidět u mnoha značek, jež se zaměřují na levnou quartzovou produkci. V roce 2008 se Hublot stává součástí hodinářsko-šperkařského koncernu LVMH.

Hublot se role oficiální časomíry ujal už na fotbalovém mistrovství 2010 a 2014 a kromě toho sponzoruje několik fotbalových klubů (Bayern Mnichov, Juventus, Ajax). Značka je také spjata se světem Formule 1, v rámci které spolupracuje s automobilkou Ferrari. 

Hodinky jsou skrze Bluetooth spárovatelné s každým smartphonem s Androidem 4.4 a novějším, v případě iPhonů je k synchronizaci třeba iOS 9 a vyšší.

Jak je vidět z výše uvedených specifikací, Hublot se při vývoji modelu Referee stejně jako TAG Heuer v případě svých Connected a jejich variant musel spojit se společnostmi ze Silicon Valley, konkrétně tedy s Intelem a Googlem.

Akumulátor má kapacitu 410 mAh a k jeho dobíjení slouží kontakty na dýnku pouzdra. Udávaná výdrž jeden den se samozřejmě při nižší intenzitě používání může citelně prodloužit. Dobrou zprávou je voděodolnost do 50 m, to ještě nedávno nebylo u chytrých hodinek vůbec samozřejmé.

Méně příjemně je nastavená cena této časomíry, která znalce nepřekvapí, ale ostatní zřejmě šokuje. Hublot si totiž za ni účtuje 5 200 dolarů, tedy asi 110 tisíc korun. Jsou tedy přibližně 4krát dražší, než základní provedení TAG Heuer Connected, které jsou výbavou a patrně i zpracováním na velmi podobné úrovni. Z pohledu celkové nabídky Hublot jde však o jeden z levnějších kousků.

Mírnou útěchou také je, že kromě kaučukového řemínku s podélnými reliéfními linkami, mají hodinky ještě rezervní řemínek v barvách a s emblémem fotbalového šampionátu. Big Bang Referee jsou limitovanou edicí, celkem z výroby vzejde pouhých 2 018 kusů. Zájemci přitom nebudou muset čekat až do zahájení samotného šampionátu, Referee bude v buticích značky možno koupit už od 1. května.