ilustrační snímek | foto: Reuters

Americké sankce mohou poškodit miliardy uživatelů, varuje Huawei

  • 24
Americké ministerstvo obchodu zařadilo 16. května čínskou společnost Huawei na černou listinu. Firma tak bez souhlasu vlády USA nemůže kupovat americké součástky. Podle vedoucího právního zástupce Huaweie Sunga Liou-pchinga by toto rozhodnutí mohlo poškodit miliardy uživatelů po celém světě.

Americké podniky nyní v důsledku umístění Huaweie na černou listinu potřebují zvláštní povolení, aby této čínské firmě mohly dodávat své produkty. Washington postup proti Huawei zdůvodňuje obavami o národní bezpečnost.

„Hrozí, že toto rozhodnutí poškodí naše zákazníky ve více než 170 zemích, včetně více než tří miliard spotřebitelů, kteří po celém světě používají produkty a služby firmy Huawei,“ uvedl podle serveru BBC Sung Liou-pching. Dodal, že rozhodnutí rovněž poškodí více než 1 200 amerických podniků, což bude mít dopad na desetitisíce pracovních míst v USA.

Americké tajné služby Huawei podezírají ze spolupráce s čínskou rozvědkou, společnost to nicméně popírá. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo ve středu Huawei označil za „nástroj čínské vlády“.

Kroky Washingtonu proti Huawei prohlubují napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Země spolu od loňského roku vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují nová cla.

Změňte svůj přístup, vyzval Huawei vládu USA

Společnost Huawei vyzvala vládu Spojených států k zastavení státem schválené kampaně, kterou vede právě proti této čínské společnosti. Huawei upozorňuje, že tato kampaň nezajistí kybernetickou bezpečnost. 

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Podle Sunga zákaz a americké výmluvy na kybernetickou bezpečnost nezpůsobí nic, co by učinilo sítě bezpečnějšími. „Nabízejí falešný pocit bezpečnosti a odvádějí pozornost od skutečných problémů, kterým čelíme,“ upozornil.

Je přesvědčen, že američtí politici využívají sílu celé země, aby šli po krku soukromé firmě. „Není to standardní a v dějinách taková situace téměř nemá obdoby,“ dodal s tím, že ze strany USA jde stále jen o spekulace. “Vláda Spojených států nepředložila žádný důkaz o tom, že společnost Huawei je bezpečnostní hrozbou. Žádný předmět doličný.“

Zařazení Huaweie na černou listinu označil za nebezpečný precedens. „Dnes jsou to telekomunikace a Huawei. Zítra to může být váš obor, vaše společnost, vaši zákazníci,” upozornil vedoucí právní zástupce Huaweie.

Útok na Huawei pokračuje. Za chvíli už nedá telefon vůbec dohromady

Společnost nevěří, že její potlačování ze strany USA může pomoci učinit sítě bezpečnějšími. Pokud je skutečným zájmem americké vlády bezpečnost, pak Huawei očekává, že Spojené státy zaujmou správný postoj a přijmou čestná a efektivní opatření ke zvýšení úrovně kybernetické bezpečnosti pro každého.

Oddíl 889 zákona o schvalování národní obrany je prý neústavní

Za účelem urychlení soudního procesu o zpochybnění ústavnosti oddílu 889 zákona o schvalování národní obrany (National Defense Authorization Act, NDAA) z roku 2019 podal Huawei zároveň návrh na souhrnný rozsudek. V případu, který je čistě právní záležitostí, nefigurují žádná sporná fakta.

Huaweii vadí, že tento oddíl jej jmenovitě vyčleňuje a kromě zákazu vládním úřadům Spojených států nakupovat jeho výrobky a služby zakazuje rovněž uzavírat smlouvy nebo udělovat granty třetím stranám, které od něj nakupují vybavení nebo služby. A to i v případě, že neexistuje žádný dopad na vládu Spojených států nebo i když třetí strana není s Huaweiem spojena.

Velmi špatná zpráva pro Huawei. Bez povolení nemá americké součástky

„Soudní systém je poslední linií obrany k dosažení spravedlnosti. Společnost Huawei má plnou důvěru v nezávislost a nestrannost soudního systému Spojených států. Doufáme, že nesrovnalosti v NDAA budou soudem napraveny,” dodal Sung.

Podle hlavního poradce společnosti Huawei pro tento soudní spor Glena Nagera je oddíl číslo 889 NDAA z roku 2019 porušením zákazu vydávání zákonů zaměřených proti konkrétní osobě, porušením práva na spravedlivý proces a porušením ustanovení o dělbě moci Ústavy Spojených států amerických.

Podle časového harmonogramu soudního procesu je slyšení k tomuto návrhu společnosti Huawei stanoveno na 19. září.

Šéf společnosti Huawei pro Česko a Slovensko byl hostem Rozstřelu (2/2019):

8. února 2019

,