Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hands-free ze zákona: ano či ne?

Nedávno jsme nadhazovali zajímavý problém nejenom k diskusi, ale i do ankety: má zákon zakázat telefonování v automobilech bezpouívání handsfree sady? Jak se dalo očekávat, na toto téma se.....
Nedávno jsme nadhazovali zajímavý problém nejenom k diskusi, ale i do ankety: má zákon zakázat telefonování v automobilech bez používání hands-free sady? Jak se dalo očekávat, na toto téma se strhla poměrně široká polemika začínající jednoznačným souhlasem a končící obviňováním z podlézání výrobcům příslušenství.

Podívejme se tedy na tuto problematiku hlouběji. Je vcelku nepochybné, že telefonováním za jízdy se nehodovost řidičů rapidně zvýšila a ačkoliv jde převážně o lehčí nehody, i v Čechách byly případy, kdy telefonující řidič způsobil vážnou nehodu s následkem smrti. Především tento argument vede k poukazům na sousední státy včetně Slovenska, kde je telefonování z vozu bez hands-free zakázáno.

K poměrně neoddiskutovatelnému faktu nárůstu nehodovosti ovšem byly vzneseny některé protiargumenty. Tím hlavním byla výhrada, že i používání hands-free sady si vyžaduje jistou dávku pozornosti při vytáčení čísla a ukončení hovoru. Zde je třeba podotknout, že stejnou námahu si vyžádá například zapnutí autorádia, už proto, že moderní hands-free sady jsou vybaveny funkcí automatického přijetí hovoru a ztlumení rádia. Soustředění řidiče není přijetím hovoru narušeno a obě ruce má volné pro zvládnutí vozidla. I zde je zřejmé, že telefonování v náročných situacích, jako je kličkování mezi hořícími barely ropy á la James Bond, není zcela bez rizika, takovéto situace jsou ovšem výjimkou.

Podle statistik je totiž největším problémem řidičů absence rukou během hovoru. Telefon je totiž třeba držet, je také třeba přeřazovat a řídit - právě rychlé zastavení vozidla či prudká změna směru je pro telefonujícího veliký problém.

Neméně podstatným argumentem byla výhrada, že hands-free jen zbytečně prodražuje používání mobilního telefonu. Zde platí Rottschildovo pravidlo: pokud na to nemám, nepotřebuji to. Nikdy nikdo o mobilním telefonu netvrdil, že jde o lacinou záležitost. Pokud máte firmu a podnikáte, potřebujete telefonovat i z vozu - pak ale také máte na hands-free sadu. Pokud je pro vás hands-free sada příliš velký výdaj, nejste člověk natolik důležitý, abyste musel řešit hovory ve voze - telefonát manželce rozhodně může počkat.

Až potud šlo o faktické výhrady odpůrců myšlenky zákazu telefonování z vozu. Další výhrady se přesunuly do oblasti teoreticky právní. Někteří lidé jsou toho názoru, že pokud vyhláška jasně vyžaduje věnování pozornosti řízení vozidla, není nutno specifikovat zvláštní zákaz telefonování - to automaticky spadá pod požadavek pozornosti a bdělosti na silnici. Ti nešikovní, nechť netelefonují!

Tato myšlenka je vcelku logická. Je ale nasnadě, že práh pozornosti a šikovnosti každého řidiče je jiný - někdo bravurně řídí, telefonuje a pokuřuje doutník, jiný má problémy se samotným volantem. Přiznejme si: těch prvních je jen velmi málo a většinu těch, kteří se tam sami řadí, prozrazují časté šrámy na kapotě vozu a kradmé návštěvy autoservisů...

Obdobná situace ve vyhlášce totiž existuje - konkrétně u alkoholu. I v případě požívání alkoholu je totiž jasné, že odolnost každého jednotlivce je jiná. Metrákový chlap si s pivečkem poradí jinak, než 150 cm vysoká dívčina. Pokud by zákon jasně nezakazoval požití alkoholu, případně nestanovil maximální hranici, vyvíjela by se situace následovně: každý ze zadržených by přesvědčoval policisty, že se napil tak, že to ještě v klidu unese a zvládne. Jak by bylo řešeno posouzení, zda to opravdu unese, nebo zda pil přes míru? Podle tabulek? Odhadem? To by to dopadlo...

Ambivalentní jest situace u mobilních telefonů. I zde je zřejmé, že jsou mezi námi lidé, kteří zvládnou telefonovat za rychlé jízdy i v městském provozu, jsou tu takoví, kteří každý půlrok bourají. Analogie s příkladem alkoholu je jasná - pokud bude ponecháno na blahovůli policisty, zda řidič telefonováním neoslabuje svoji ostražitost, bude nutně docházet k subjektivním hodnocením, korupci, zneužívání a dohadům.

Vzhledem k tomu, že dnes již řidič každého čtvrtého vozu vlastní mobilní telefon, je problematika rozsahem téměř totožná s dostupností alkoholu - legislativní úprava je nutná a problém začíná tlačit. Na nepozornost telefonujících totiž většinou doplácejí ti nevinní - chodci a cyklisté.

I zde bude patrně nutno paušalizovat jednotně pro všechny řidiče bez rozdílu - a jelikož nelze jako u alkoholu spekulovat o promile, měl by být verdikt tvrdý: telefonovat v jedoucím automobilu bez hands-free sady nelze.

A pokud se vám to zdá příliš tvrdé, nezapomínejte, že v Německu nelze v některých spolkových zemích telefonovat ani s hands-free sadou.

Případné názory uvítáme v našem diskusním fóru o zákazu telefonování z vozu.

Témata: Alkohol, Korupce
  • Nejčtenější

O2 mění identitu. Vrací se 26 let starý legendární slogan předchůdce

30. dubna 2024  14:13

Operátor O2 se bude prezentovat trochu jinak než doteď. Změna je to spíš evoluční, ale rozdílů si...

Pozor na tuto fintu. Zneužívají produkty Applu, aby se vám vetřeli do domu

2. května 2024  7:02

Zazvoní zvonek a na druhé straně se ozve neznámý člověk. Svým způsobem nic neobvyklého, kdyby však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Huawei šokuje novým supersmartphonem s vysouvacím fotoaparátem

1. května 2024  7:02

Huawei představil novou řadu Pura, která nahrazuje dřívější řadu P. Mezi novinkami z nové řady je i...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou má vítěze

3. května 2024

Soutěž o nejlepší fotku se sportovní tematikou je u konce a my vám s radostí představujeme trojici...

S předchůdcem ušetříte, novinka je ovšem o něco praktičtější

3. května 2024  7:02

S modelem Magic5 Pro loni Honor příjemně překvapil, když nabídl skutečně nadupaný smartphone bez...

Jak jsme hledali ztracený iPhone bez dat. Vyzkoušejte tyto finty

3. května 2024

Premium Ztracený mobilní telefon je vždy nepříjemnost, nicméně výrobci a autoři operačních systémů dnes...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...