Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

GPRS - přenosové rychlosti aneb co nás čeká koncem léta

Dnes si ve stručnosti shrneme dění kolem přenosových rychlostí, které nás čekají s nástupem GPRS a provedeme také krátké srovnání s konkurenčními sítěmi na bázi  CDMA používané hlavně v zámoří a Asii.
Operátoři mobilních sítí na bázi TDMA po celém světě přezbrojují z technologie přepojování okruhů na princip přepojování paketů a startují tak přípravy na spuštění datových služeb nesoucí zkratku GPRS - General PacketRadio Services. 
Za předpokladu, že chtějí nabídnout nové a dostatečně rychlé datové služby, přitom zbytečně neplýtvat přiděleným kmitočty a standardizovaný přístup k vnějším paketovým sítím, je přechod k tomuto způsobu přenosu informace pro operátory zcela nezbytným krokem. U nás spuštění pravděpodobně nejdříve stihne koncem léta Radiomobil , následovaný  Českým Mobilem a  Eurotelem.

Samozřejmě se vylepšení týká i samotných telefonů a jiných terminálů. Prototypy jsou již hotové, podle informací z přelomu roku zatím největších přenosových rychlostí dosáhly v té době telefony Panasonic a to kolem 56kbit/s v obou směrech přenosu, Nokia v tu dobu oznámila rychlosti GPRS PC karet pro downlink 14,4 kbit/s a pro uplink 43,2 kbit/s. 
První komerčně dostupné terminály by se měli objevit na trhu koncem tohoto roku a co se týče přenosových rychlostí, tak Radiomobil prý reálně uvažuje o 20 kbit/s směrem od účastníka a 40 kbit/s směrem k němu. Samozřejmě, že přenosové rychlosti není nikdy dost, ale dle mého názoru budou běžní uživatelé příjemně překvapeni, rychlosti se na mobilních zařízeních budou blížit  klasickým  modemům standardu V.90 (56kbit/s), které hodně z vás používá. Přesto se ale někomu  v souvislosti s propagováním GPRS může zdát, že to stále není ono. V tu chvíli si je ale nutné  uvědomit, že se současným druhem modulace (2 stavová modulace GMSK) lze jen už těžko dělat víc. 

Je-li řeč o přenosových rychlostech, musíme se zmínit i o použitém druhu kódování, tedy o zabezpečení přenosu proti chybám, které vznikají na rádiovém rozhranní sítě (příčiny těchto chyb jsou různé - vícecestné šíření signálu nebo vnější rušení ve stejném pásmu) V normě ETSI jsou definované 4 druhy kódování CSx (Coding Schema), čím menší číslo, tím bezpečnější kódování, ale menší přenosová rychlost:

kódování

  CS1

CS2

CS3

 CS4

1 timeslot kb/s (fyzická vrstva) 9,1 13,4 15,6

21,4

v praxi kb/s < 6,7 < 10 < 12 <16,7

Hodnota kolem 56kbit/s v obou směrech je podle ověřených informací z odborných kruhů zřejmě na delší dobu konečná rychlost přes kterou se, při již zmiňované modulaci a energetických nárocích telefonů při využívání většího počtu timeslotů, lze jen asi těžko dostat. Větší rychlosti se snad budou dosahovat při kvalitním signálu a tedy slabším kódování.
Sen který rozpoutali první debaty o GPRS, tedy využití více než 4 timeslotů a rychlostech až 115,2 kbit se prozatím odkládá na neurčito, i kdyby se tak někdy stalo, určitě se ne vždy podaří pro sebe "ukořistit" najednou všech 8 timeslotů a budeme se muset stejně spokojit s menšími rychlostmi než teoretických 115,2 kbit/s. 

Budeme-li chtít mobilně používat datové přenosy s patřičným komfortem, musíme si počkat na technologii zvanou EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution) o které jsme již na Mobil serveru psali a která hlavně díky jiné modulaci (8-PSK , 3 bity na symbol) umožní bitové rychlosti v jednom timeslotu přes 50 kbit/s (mělo by jít o rychlost na fyzické vrstvě, ve skutečnosti to bude méně). Její uvedení do provozu se očekává za 1 až dva roky. 

Z tohoto pohledu jsou na tom lépe uživatelé mobilních sítí na bázi CDMA (cdmaOne), kde paketová data jsou už od samého počátku obsažena ve standardu sítí IS-95 a mají tedy s používáním IP protokolu v mobilních sítích před Evropu  nějaký čas náskok. V Asii zvýšenou poptávku po datových přenosech předpokládali a Japonští a Korejští operátoři SK Telecom, Hansol, DDI a IDO již teď nabízejí komerční využití paketových dat rychlostí 64 kbit/s (standard cdmaOne 98B

Budeme-li chtít dále porovnat vývoj systémů na bázi TDMA (hlavně Evropa - GSM) a cdmaOne (Spojené Státy, Asie), je užitečné si jej znázornit následovně: 

TDMA clanek od Sladkeho
Obr1. Vývoj systémů na bázi TDMA 

CDMA clanek od Sladkeho
Obr2. Vývoj systému na bázi CDMA

Zatímco efektivní přístupovou technologii CDMA využívají v zámoří již od roku 1993, v Evropě se jí dočkáme až s nástupem sítí 3G. Situace se bude stát od státu lišit, jako první ji budou zavádět severské země (byli už zde uděleny licence na pásmo kolem 2GHz) zhruba za 2 roky. 

V následující tabulce je přehled vývoje sítě GSM  a s tím spojené nároky na vybavení jak na straně uživatele tak i na straně operátora 

Požadavky na vybavení --> Terminál Infrastruktura sítě Přístupová technologie

IMT-2000 CDMA Direct Spread

Nový, až 2Mb/s, 4 režimy Nová, na základech předchozí

CDMA

EDGE

Nový, cca 400 Kb/s, 3 režimy EDGE, GPRS, GSM Vyžadovány další úpravy páteřní sítě

TDMA, modulace 8-PSK, paketové spojování*

GPRS

Nový, cca 50 Kb/s, 9,6 Kb/s v GSM, 2 režimy GPRS, GSM Nová GPRS páteřní síť,

TDMA, modulace GMSK, paketové spojování

konvenční GSM

9,6 Kb/s, 14,4 Kb/s konvenční GSM TDMA, modulace GMSK, přepojování okruhů

*pozn. EGPRS
V tabulce vidíte, že každý krok směrem ke 3G, s sebou přináší nutnost koupě nového terminálu, zpětná kompatibilita s GSM, tedy hlasovými službami na principu přepojování okruhů a daty 9,6 kb/s a 14,4 kb/s by měla být obecně ve všech stádiích vývoje zajištěna. 
Z technických důvodů, kterými jsou přechod na paketové spojování u GPRS a poté změna modulace u EDGE, nemůže tedy nastat situace jako u konkurence používající technologii cdmaOne, kdy  byste si dnes koupily jeden telefon pro GSM, který poté budete moci používat celkovými bitovými rychlostmi 114 kb/s i za několik let při nástupu IMT-2000. 

Z pohledu operátorů bude situace obdobná, přechod k paketovým přenosům GPRS je provázen vylepšením jejich stávající sítě, nutná je překryvná páteřní sít GPRS, uzly SGSN, GGSN (v principu jde o modifikovaný směrovač), PCU (Packet Control Unit ) v BSC, softwarové vybavení a pár dalších drobností. Při příchodu EDGE se zjednodušeně řečeno lehce modifikuje jen páteřní síť a upraví se BTSky. Naproti tomu operátoři používající přístupovou technologii cdmaOne budou mít opět situaci o něco jednodušší, viz následující tabulka.

Požadavky na vybavení --> Terminál Infrastruktura sítě Přístupová technologie

IMT-2000 CDMA Multi Carrier 3X (MC 3X)

terminály schopné pracovat v sítích 95A rychlostí 14,4 Kb/s, v 95B 114 Kb/s, v 1X 307 Kb/s, v 3X 2Mb/s, 

Modifikace páteřní sítě, upgrade BTSek

CDMA

IMT-2000 CDMA Multi-carrier 1X (MC1X)

Standard v roce 2001, terminál schopný pracovat v sítích 95A 14,4 Kb/s, v 95B 114 Kb/s, v 1X a 3X 307 Kb/s

Nový software páteřní sítě, upgrade BTSek

CDMA

95B

rychlost v 95A 14,4 Kb/s, v   95B a budoucích 1X, 3X 114 Kb/s

Nový software základnových řídících stanic - BSC (Base Station Controller)

CDMA

95A

Terminály schopné pracovat ve všech budoucích standardech rychlostí 14,4 kb/s

Standardní

CDMA

Rozdílnou situaci mezi zámořím a Evropou dokresluje ještě následující srovnání: Zatímco se GSM se svým GPRS dostává v pomyslném žebříčku na úroveň tzv. sítí 2,5 generace, další upgrade sítí na bázi cdmaOne, očekávaný v roce 2001 a nesoucí zkratku MC1X (CDMAMulti-carrier 1X) spadá už do tzv. 3 generace mobilních sítí. 

Technologie Celkové bit. rychlosti (fyzická vrstva) V praxi 
GPRS rok 2000

172,2 kbit/s

cca 50 kbit/s

CDMA MC 1X rok 2001

307 kbit/s 

130 kbit/s 

Ostatně není se čemu divit, sítě na bázi CDMA jsou vývojově mladší a proto i modernější a z tohoto důvodu se Evropa se svým GSM nemá za co stydět, jedná se totiž o nejrozšířenější buňkový sytém na světě. A navíc, za několik let s nástupem UMTS situaci se srovnáme ;)

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Další chytrý prsten na obzoru. Má být levný a ještě vám posvítí na cestu

29. dubna 2024

Společnost Black Shark představila pro domácí, čínský trh vlastní chytrý prsten. Model Black Shark...

Do konce měsíce výhodná střední třída. Test smartphonu Vivo V40 SE

28. dubna 2024

Vivo uvedlo do střední třídy smartphonů zajímavý stylový model V40 SE. Ten je důkazem toho, jak...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...