Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Eurotel a Cleverlance nabízejí rozsáhlou mobilní on-line hru

Testovací provoz online hry ve stylu fantasy se dostal do závěrečné fáze. Hra pro některé telefony Nokia využívá jejich schopnosti na maximum, zatím se však kupodivu netěší příliš velkému zájmu.

Každý, kdo se v dětství zúčastnil hry na četníky a na zloděje, okusil fenomén zvaný Role Playing Games (česky se překládá jako hry na hrdiny, často se užívá zkratka RPG, kterou tento termín sdílí s pancéřovou pěstí a programovacím jazykem firmy IBM). Počátky RPG se ztrácejí někdy v dávnověku, jejich moderní historie začíná v roce 1974, kdy byla uvedena na trh hra Dungeons & Dragons. Její další verze Advanced Dungeons & Dragons se posléze rozšířila po Spojených státech a menší měrou i do zbytku světa. U nás se objevil počátkem devadesátých let její klon nazvaný Dračí doupě.

Od Dračího doupěte přes počítač k mobilům

Dungeons & Dragons a odvozené hry přišly s konceptem herního plánu, který navrhne hráč označený jako pán jeskyně na čtverečkovém papíře nebo na síti složené ze šestiúhelníků. Při střetech s nepřáteli používají postavy hry sílu nebo magii, fyzický i psychický stav postav a jejich dovednosti je vyjádřen číselně. Do určité míry do hry zasahuje i náhoda ve formě házení mnohostěnnou hrací kostkou.

Paralelně se vyvíjely hry typu RPG na počítačích. Po původně jednouživatelských hrách typu Adventure následovaly systémy MUD (Multiuser Dungeon) pro hru po síti, později se objevily oficiální konverze Dungeons & Dragons. Zajímavým počinem byla série Pokémon, která se nejprve objevila jako RPG na přenosné herní konzoli Gameboy a teprve později byla převedena do podoby televizního seriálu (původní verze dokonce postrádala postavičku Pikaču). Po nástupu internetu se na PC i na herních konzolích rozmohly hry typu MMORPG (Massively Multiplayer Online RPG), tedy RPG pro velké množství hráčů připojených online.

Grafické a výpočetní schopnosti mobilních telefonů i jejich síťová konektivita je zřejmě předurčují jako další platformu pro MMORPG. Česká firma Cleverlance známá mezi uživateli mobilů svým produktem cMessenger se proto rozhodla vyvinout první mobilní MMORPG, po devíti měsících vývoje přišel na svět Labyrinth. Jak je v tomto žánru zvykem, jedná se o příběh v žánru fantasy, ve kterém se hráč může stát bojovníkem nebo čarodějem. Telefon zobrazuje herní situaci dvojrozměrně v barvách, během každého kola hráči definují, co jejich postava provede. Po několika desítkách sekund pak server shromáždí tyto informace od připojených hráčů a tahy provede.

Labyrinth je hotový. Kde jsou hráči?

Velkými úskalími se mohla stát kompatibilita a cena za přenesená data. Vývojáři v Cleverlance vytvořili hru stejně jako svůj předchozí produkt cMessenger v mobilní Javě (Java 2 Mobile Edition, J2ME), nakonec však museli rezignovat na poporu více značek telefonů a hra běží pouze na některých modelech od Nokie. Cleverlance uvádí modely 3510i, 3650, 6100, 6600, 7210, 7250, 7250i, 7650. Potíže s cenou za přenesená data vyřešila Cleverlance partnerstvím s Eurotelem, díky němu hra využívá pro spojení přes GPRS APN Media (15 Kč za 1 MB dat, hodina hry by tak měla vyjít zhruba na 10 Kč; ceník pro Go uvádí cenu 17 Kč za 1 MB + 70 haléřů za hodinu spojení).

Cleverlance dovedla software na straně serveru i klientů do fáze ostrého testování a hru Labyrith je možné považovat za velký úspěch vývojářů. Eurotelu se na APN Media podařilo ukázat, jak nízko je schopen s tarify za GPRS ochoten a schopen zajít, aby oslovil zákazníky.

Jediné, co zatím hře Labyrinth chybí, je větší počet hráčů. Mluvčí Eurotelu Diana Dobálová nám nemohla poskytnout přesnější informace o počtu hráčů, počtu hodin strávených hrou nebo objemu přenesených dat, údaje jsou podle Dobálové citlivé z hlediska konkurence. Navíc stále trvá testovací provoz hry Labyrinth. Dobálová potvrdila, že hra je sice otevřená veřejnosti, ale aktivně ji hraje menší skupina velmi zkušených hráčů.

Ti pomáhají vývojářům vybalancovat herní systém tak, aby hra byla co nejzábavnější, nebyla příliš jednoduchá ani příliš složitá a aby se intuitivně ovládala. Zároveň vývojáři upravují technické úpravy herního enginu, aby hra fungovala co nejplynuleji a aby eliminovali případné technické problémy. Podle Dobálové v tuto chvíli probíhá finální fáze testování a většina hráčů čeká na finální verzi hry, případně si sem tam něco vyzkouší. Ve finální části testovacího provozu, kdy uživatelé zvědaví na novinky už testování ozkoušeli a ostrý provoz ještě neběží, nelze očekávat velké množství hráčů.

Se spuštěním plné verze hry uvolní podle Diany Dobálové Cleverlance také editor map, který umožní hráčům vytvářet si vlastní světy, vlastní příběhy a vlastní dobrodružství. Editor map podle Dobálové ještě nikdo na světě pro mobilní hru nenabídl, přestože takzvané mody jsou u podobných her na PC velmi oblíbené. V plné verzi tedy bude moci kdokoliv vytvořit pro své spoluhráče vlastní svět, obsadit ho postavami, nadefinovat jim vlastnosti a předepsat herní texty.

  • Nejčtenější

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

Slepenec klasických hodinek a chytrého náramku prodávají za pár stovek

18. června 2024

Na čínských online tržištích najdete opravdu zvláštní věci. Vyzkoušeli jsme na pohled zajímavý...

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

Mobil s takovou výbavou se na dovolené hodí. Jak jej sehnat nejlevněji?

17. června 2024

Spousta z nás seká na dovolené jednu fotku za druhou. Když však přijde na řadu focení vzdálenějších...

Dobrá výbava má jednu zásadní trhlinu. Test Infinixu Note 40 Pro

16. června 2024

Značka Infinix na českém trhu bojuje o své místo především ve střední třídě telefonů. Model Note 40...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...