Měl u sebe stokrát více mobilů, než směl. Chtěl prý zbohatnout

  18:11aktualizováno  18:11
Pětatřicetiletý Kang Joo Kyung z Jižní Koreje má co vysvětlovat vietnamským úřadům. Celníci na mezinárodním letišti Tan Son Nhat totiž začátkem ledna v jeho zavazadlech odhalili značné množství mobilních telefonů. Do Vietnamu se jich snažil dostat stonásobně více, než mu jako běžnému turistovi místní zákony dovolují.

Zavazadla jihokorejského cestujícího ukrývala 200 použitých mobilů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle vietnamského serveru VnExpress totiž místní celní předpisy dovolují turistům přivézt si maximálně dva mobilní telefony, přičemž oba musí být určeny výhradně pro osobní potřebu. Cena druhého telefonu navíc nesmí přesáhnout hodnotu 10 milionů vietnamských dongů, tedy v přepočtu zhruba 9,7 tisíce korun. V opačném případě musí být druhý přístroj zaregistrován u vietnamských úřadů a podléhá poplatkům. Registraci u úřadů podléhají i případní obchodníci s mobilními telefony.

Celníci přitom v zavazadlech jihokorejského cestujícího objevili celkem 200 použitých mobilních telefonů, mezi nimiž nechyběly ani na místním trhu oblíbené iPhony či smartphony od Samsungu. Jejich hodnota dosahovala 1,6 miliardy vietnamských dongů, tedy v přepočtu téměř 1,6 milionu korun. A potřebné doklady, které by ho opravňovaly k dovozu takového množství telefonů, u sebe Kang Joo Kyung neměl.

Důvod byl nasnadě. Jak později vyšetřovatelům přiznal, telefony se snažil dostat do země nelegálně. Doufal totiž, že se mu je podaří ve Vietnamu všechny výhodně prodat. Celníci mu jeho plány překazili. Nyní tak bude muset minimálně uhradit tučnou pokutu a úřady jej donutí vyvézt všechny telefony zpět ze země. A možná ho čeká i tvrdší trest.

Server totiž v této souvislosti připomněl rozsudek ze začátku roku 2017. Tehdy soud v Ho Či Minově Městě odsoudil ke třem letům vězení dva muže z Jižní Koreje, kteří se v dubnu 2016 snažili projít celní kontrolou na mezinárodním letišti Tan Son Nhat, přičemž ve svých zavazadlech měli 96 použitých mobilů. Za ně v Jižní Koreji zaplatili prý 8,5 tisíce dolarů (téměř 200 tisíc korun), každý pak ve Vietnamu chtěli prodat s až šestisetdolarovým ziskem, tedy v přepočtu s přirážkou zhruba 14 tisíc korun.

Auto, elektrický skútr i vlastní tělo. Pašeráci jsou vynalézaví

Nelegální přenášení mobilů přes hranice není nic neobvyklého, bohaté zkušenosti s pašeráky mají zejména čínské úřady. Například v roce 2010 byl v Číně zatčen pašerácký gang čítající 160 lidí, který propašoval telefony za v přepočtu neuvěřitelných asi dvacet miliard korun (čtěte Čínská policie zatkla gang pašeráků mobilů. Propašovali zboží za 20 miliard). O čtyři roky později pak celníci na letišti v Šanghaji objevili v zavazadlech dvou cestujících, kteří přiletěli z Tokia, 453 kusů iPhonů osmé generace.

Napilno mají celníci ovšem zejména u hranic s Hongkongem, který je Číně nejblíže a telefony se tam dají pořídit o poznání levněji. Třeba v lednu 2015 je divnou chůzí upoutal muž, u kterého při následné kontrole našli celkem 94 iPhonů. Mel je přilepené na těle (více viz Pašerák si na tělo přilepil 94 iPhonů. S divnou chůzí ho chytili). O dva roky později se podobným způsobem snažila propašovat žena 102 iPhonů a další zboží. Pozornost na sebe upoutala tlustým svetrem, který měla na sobě navlečený i přes vysoké teploty (více zde). 

Činí se i hongkongští celníci. V minulosti odhalili například muže, který se snažil přes hraniční přechod převézt do Číny celkem 71 iPhonů a 60 použitých displejů ukrytých v palubní desce a ve dveřích. Koncem loňského září pak celníky z hongkongského hraničního města Ša Tcha Kok zaujal muž tlačící elektrický skútr. Při následné rentgenové kontrole pak pod nášlapnou plochou, která neodpovídala celkovém provoznímu opotřebení skútru, objevili důmyslně ukryté nejnovější iPhony (Milionový elektrický skútr, který nejel. Našli v něm 28 nových iPhonů).

Autor:
 

Nejčtenější

Samsung pustil do světa ohebný model Fold. Rýha v displeji je dost vidět

Samsung Galaxy Fold

Revoluční ohebný model Galaxy Fold se konečně dostal do rukou novinářů a známých osobností. Se světem se podělili o své...

Na tento smartphone jste čekali, pro mnohé je ideálem. Test Galaxy S10e

Samsung Galaxy S10e

Velký displej a přitom kompaktní rozměry. Špičková výbava a výkon a přitom žádné experimentální prvky, které by mohly...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Nechtěný digitální půst. Tříletý syn zablokoval iPad na téměř půl století

Ilustrační snímek

Nikdy nenechávejte své děti bez dohledu s vašimi mobilními zařízeními. Doporučení, které po vlastní zkušenosti bude...

Samsung má krále fotomobilů. V Česku ho však nekoupíte

Samsung Galaxy S10 5G

Testem organizace DxOMark prošel nejnovější Samsung Galaxy S10 ve verzi pro 5G sítě. A podle očekávání je jeho foťák,...

Další z rubriky

Apple bude muset platit za iPhony poplatky Qualcommu

Qualcomm je největším prodejcem čipových sad pro smartphony

Společnost Apple se překvapivě dohodla s výrobcem čipů Qualcomm na urovnání sporu o porušování patentních práv při...

Xiaomi chce už letos zlevnit skládací smartphony na polovinu

Chystaný ohebný smartphone Xiaomi na renderu

Není pochyb, že první ohebné smartphony způsobí v daném segmentu zemětřesení. Samsung a Huawei své prvotiny brzy uvedou...

Příští Apple Watch by mohly mít displeje z Japonska

Watch Series 4 dosud mají OLED obrazovky od LG. Applu by je v budoucnu ráda...

Apple postupně přechází na OLED panely a krom iPhonů jimi vybavuje i své chytré hodinky. Watch mají dosud displeje...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz