Milionový elektrický skútr, který nejel. Našli v něm 28 nových iPhonů

  19:08aktualizováno  19:08
Čínsko-hongkongskou hranici překročí denně obrovské množství lidí, celníci na obou stranách mají napilno. Pašování levnějšího zboží není ničím výjimečným. Své o tom ví i celníci z hongkongského hraničního města Ša Tcha Kok, jejichž pozornosti koncem září neunikl muž tlačící elektrický skútr.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Niu.com

Na tom by nebylo nic neobvyklého, zapomínat je přeci lidské a tlačení skútru s vybitými bateriemi je jedinou možností, jak jej přepravit na jiné místo. Jenže celníci si podle čínského serveru Sina při běžné kontrole všimli jiné nesrovnalosti: nová nášlapná plocha viditelně neodpovídala celkovému provoznímu opotřebením skútru. A jejich narůstající podezření se záhy potvrdilo.

Skútr poslali na rentgen, který odhalil na první pohled nezjistitelný fakt: prostor pro baterie umístěný pod nášlapnou plochou na rentgenovém snímku vykazoval značné abnormality. Na jeho základě celníci patřičný díl demontovali, načež se jim naskytl pohled na čtyři zcela nové boxy s bateriemi. Jenže baterie vyplňovaly pouze jejich část. Spíše než o místo zdrojů energie potřebné pro provoz skútru šlo o důmyslný úkryt.

Po sejmutí malých baterií celníci v každém boxu objevili sedm kusů nových iPhonů. Celkem tedy 28 telefonů. Ve všech případech šlo o model XS Max s uživatelskou pamětí 256 GB, jehož pořizovací cena je 10 799 hongkongských dolarů (téměř 30 800 korun). Celková hodnota pašovaného zboží přesáhla 302 tisíc hongkongských dolarů, v přepočtu více než 861 tisíc korun.

Avšak na čínském trhu se iPhone XS Max v této paměťové variantě prodává v přepočtu za téměř 36 tisíc korun. Důvodem rozdílné ceny je nižší daň z přidané hodnoty v Hongkongu. Vzhledem k vysokému zájmu čínských mobilních uživatelů o iPhone XS Max by pro pašeráka nebyl určitě problém udat všechny kusy se značným ziskem. To by ovšem nesměl upoutat pozornost celníků.

Zdaleka přitom nejde o ojedinělý případ. Například celníci z čínského obvodu Ša-tchou-ťiao odhalili ženu, která pro propašování nových iPhonů XS Max do Číny použila skládací deštníky.

iPhony se z Hongkongu do Číny pašují běžně

Bohaté zkušenosti s pašováním iPhonů z Hongkongu mají čínští celníci i z předchozích let. Třeba loni jejich pozornost upoutala žena, která i přes teplé počasí na sobě měla tlustý svetr a pod ním tričko. Žena byla podezřelá i nepoměrem širokého pasu a hrudi vůči hubeným rukám a nohám. Svetrem maskovala celkem 102 iPhonů a 15 hodinek Tissot, které si přilepila okolo těla (více viz Ve vedru měla tlustý svetr. Pašovala pod ním 102 iPhonů).

Že se novým iPhonům daří na čínském černém trhu dobře i v době, kdy jsou už běžně dostupné, dokazuje případ z roku 2015. Pašeráka z Hongkongu tehdy prozradil až průchod detektorem kovů. Přes běžnou celní kontrolu totiž prošel téměř bez povšimnutí, až zpětně celníci přiznali, že se jim nepozdávalo mužovo držení těla a jeho nepřirozeně ztuhlé pohyby. Mohlo za to celkem 94 iPhonů 6, 6 Plus a starších generací přichycených lepicí páskou k mužově hrudi, pasu, stehnům a lýtkům (více viz Pašerák si na tělo přilepil 94 iPhonů. S divnou chůzí ho chytili).

Opravdu netradiční způsob pašování smartphonů z Hongkongu odhalily čínské úřady letos v březnu. Pašeráci použili drony, pomocí nichž mezi dvěma budovami napnuli dvousetmetrové lano. Po něm si pak v igelitových taškách posílali až 15 tisíc telefonů za noc. Čínský gang tímto způsobem do Číny propašoval telefony za zhruba 80 milionů dolarů, tedy v přepočtu 1,7 miliardy korun.

Autor:
 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Další z rubriky

Příští iPhony zřejmě nezlevní, Apple k tomu nedonutí ani slabší odbyt

iPhone XS Max je nejdražším „běžným“ smartphonem.

Přestože odbyt iPhonů v závěru roku meziročně citelně oslabil, Apple se prý chystanou edici telefonů zlevnit nechystá....

Jeden z nejvýkonnějších smartphonů se chlubí falešným procesorem

Xiaomi Mi 8 Pro

Výborně vybavený model Xiaomi Mi 8 Pro je aktuálně na špičce portfolia tohoto výrobce. Vedle vysokého výkonu má však...

Bude mít revoluční přední foťák, ovšem designem asi zapadne do průměru

LG G8 ThinQ

Podoba nového LG G8 ThinQ už není tajemstvím. Design se nijak nevymyká zástupu mnoha dalších moderních smartphonů. Co...

Najdete na iDNES.cz