ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: tudocelular.com, Mobil.iDNES.cz

Podvodníci chtějí peníze za vymyšlené viry na smartphonech

  • 2
Mobilní uživatelé je stahují v dobré víře, doufají, že jejich mobil ochrání před viry. Jenže právě antiviry, tedy ty falešné, jsou podle lednové statistiky antivirové firmy Eset tou nejčastější hrozbou pro mobilní zařízení s Androidem. Škodí i programy s nevyžádanou reklamou nebo phishingové aplikace.

Z falešných antivirových programů byl nejaktivnější FakeAV. Jakmile uživatel takovou aplikaci pod názvem „Virus Removal for Android“ nebo „Automatic Virus Scanner“ nainstaluje a spustí, zobrazí se mu varování před domnělým virem v telefonu a za poplatek nabízí odstranění infekce. Nicméně se jedná o podvodnou výzvu. Zařízení bývá v pořádku.

„V případě škodlivého kódu pro Android nevidíme žádné výpadky v detekcích po Novém roce, jak tomu bývá například u hrozeb zaměřených na klasické počítače. Je to dáno především způsobem šíření. Počítačové viry se nejčastěji šíří ve spamu. Snáze tedy oklame uživatele v době, kdy sedí u počítačů v práci. Mobilní malware se šíří ve všech typech aplikací, tedy i těch, které používají lidé ve volném čase,“ uvedl šéf analytiků Esetu Martin Jirkal.

Druhou nejvážnější hrozbou je reklamní virus Hiddad.HI. Tento typ hrozby zobrazuje uživateli infikovaného zařízení reklamu skrytým způsobem, takže uživatel není schopen určit, která aplikace reklamy spouští. V minulém roce šlo především o přehrávače či služby na stahování videa, v lednu útočníci vir skrývali v aplikacích pro prohlížení pornografického obsahu.

Mezi výrazný patří také spyware Plankton, který se pokouší získat data o zařízení. Plankton analytici společnosti Eset zaznamenali v řadě aplikací s různými funkcemi například ve hrách, filtrech fotografií, předpovědích počasí a dalších. Ve všech případech šlo o aplikace z neoficiálních obchodů.

,