Revoluční datový modem u O2: připojte se přes CDMA, GSM i 3G

aktualizováno 
Mobilní připojení k internetu je pro operátory stále důležitější, proto se snaží uživatelům ho co nejvíce zjednodušit, aby ho pak začali používat ještě více.

AnyData ADU-630WH | foto: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz

Vzhledem k tomu, že mobilní připojení k internetu dlouho suplovalo klasický rychlý internet u nás, má v nabídkách operátorů poměrně výsadní postavení. Je logické, že operátoři se snaží si zákazníky udržet, i když už dnes existuje poměrně široká nabídka pevného připojení k internetu. Navíc se ale stále rozšiřuje počet lidí pracujících na cestách. A nemusí jít jen o klasické manažery, mobilní připojení můžete využívat třeba při práci na chatě o víkendu.

Výběr mobilních technologií pro připojení k internetu je u nás poměrně široký – jsou tu dvě varianty UMTS (TDD a FDD), HSDPA, EDGE, a samozřejmě i CDMA. Až dosud to ale bylo většinou tak, že různé technologie – byť od stejného operátora – nešly kombinovat. Když jste si zvolili jeden tarif, mohli jste například používat CDMA, ale už nikoli třeba HSDPA. Částečně to nedávno změnil T-Mobile v rámci své nabídky Internet 4G.

Telefónica O2 na to v září reagovala ohlášením nových mobilních tarifů Internet Mobil 512 Plus a 1024 Plus. Tyto tarify nabízejí technologickou svobodu – můžete se připojit libovolnou z dostupných možností - počínaje GPRS/EDGE, přes HSDPA/UMTS a CDMA, až po wi-fi. Maximální rychlost připojení je přitom omezena podle zvoleného tarifu. Podle informací na tiskové konferenci má zatím O2 nastavenu jako maximální rychlost 1 Mb/s, přestože síť podporuje 3,6 Mb/s. Nicméně i megabit pro běžnou práci na cestách obvykle bohatě stačí.

Zajímavou novinkou je zrušení FUP limitu u vyšší varianty připojení s výjimkou přenosu v rámci P2P sítí. U půlmegabitové varianty zůstává limit FUP na 1,5 GB za kalendářní týden. Rychlejší varianta přijde měsíčně na 1 069,81 Kč, pomalejší připojení pak na 831,81 Kč (vše ceny s DPH).

AnyData ADU-630WH

AnyData ADU-630WH AnyData ADU-630WH AnyData ADU-630WH

AnyData ADU-630WH AnyData ADU-630WH AnyData ADU-630WH

Nový modem pro větší pohodlí

Podtržením této nabídky je i úplně nový typ modemu, který v sobě kombinuje jak připojení přes klasické mobilní sítě, tak přes CDMA. S jediným zařízením se tedy můžete připojit pomocí technologií GPRS, EDGE, 3G a HSDPA i CDMA. V místech (a je jich bohužel stále málo), kde je k dispozici pokrytí HSDPA (případně 3G) se můžete připojit vyšší rychlostí, v ostatních případech můžete využít CDMA. To nabídne sice nižší rychlost, ale mnohem vyšší pokrytí.

Modem nabízí automatické připojení tak, že preferuje HSDPA před CDMA, a CDMA před EDGE. Pokud se během cesty dostanete z oblasti pokrytí HSDPA a bude dostupné CDMA, měl by se modem zeptat, jestli chcete přejít na EDGE bez ztráty IP identity, nebo obnovit připojení přes CDMA. Modem podporuje sítě CDMA2000 Rev0 1xEV-DO 450 MHz, HSDPA/UMTS 2100 MHz, EDGE/GPRS 900/1800 MHz. Přičemž maximální podporované rychlosti jsou 2,4 Mb/s (downlink) a 154 Kb/s (uplink) pro CDMA, respektive 7,2 Mb/s a 384 Kb/s pro HSDPA.

Modem ještě pro tehdejší Eurotel začala vyvíjet společnost AnyData, která je dodavatelem modemů jak pro O2, tak pro U:fona. Modem nabízí česká pobočka O2 jako jediný operátor na světě. Má rozměry 100 x 56 x 14 mm a váží 56 gramů. K počítači se připojuje prostřednictvím USB portu a je vybaven baterií. Baterie se dobíjí přes USB port, ale vzhledem k přítomnosti dvou čipsetů je vhodnější připojit ho do elektrické zásuvky, pokud je to možné. Při napájení ze sítě může fungovat i bez baterií.

Dodávaný software a ovladače fungují v operačních systémech Windows 2000, XP a Vista, z programu lze posílat i SMS přes 3G sítě. Modem je určen především pro firemní zákazníky a do běžného prodeje se dostane až později. Základní cena modemu je 10 095 Kč, s tarify Internet Mobil 1024 Plus a 512 Plus a smlouvou na 24 měsíců pak přijde na 3 995 Kč.

Autor:
 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Další z rubriky

Zahraniční operátoři zlevňují, u českých to nejspíš nehrozí, tvrdí dTest

Ilustrační snímek

Podle loňské analýzy Evropské komise patří čeští operátoři k vůbec nejdražším unijním poskytovatelům elektronických...

O2 mění tarify. Věrným zákazníkům zvyšuje data na dvojnásobek

Nové tarify Free od O2

O2 od února změní tarifní nabídku. Nové budou názvy tarifů, věrní zákazníci dostanou dvojnásobek dat a přibude i zcela...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Najdete na iDNES.cz