V Polsku mohou zákazníci přehazovat GB vidlemi. A zaplatí jen drobné

  • 116
Po delší době jsme se podívali na nabídku mobilních služeb v Polsku. To je už mnoho let jednou z nejlevnějších zemí v tomto směru v Evropě. Zajímavostí je, že zcela neomezené tarify tamní operátoři spíš nenabízejí. Na druhou stranu dat dávají hodně a ceny jsou z našeho pohledu snové.
ilustrační snímek

To, že jsou mobilní služby v Polsku levné, je známá věc. A nic se na tom nezměnilo ani na začátku roku 2023. Přesto jsme se podívali na základní nabídku polských operátorů v rámci tarifů. Jelikož je každý trh ve své podstatě specifický, hledali jsme základní nabídky tarifů pro nové číslo, tedy nového zákazníka. V potaz jsme brali běžnou nabídku bez dalších bonusů a bez mobilního telefonu.

To je optimální pro porovnání s nabídkou v Česku. Ale v podstatě není moc co porovnávat. Tam, kde cenově začínají tarify operátorů v Česku, končí nabídky operátorů polských. Tamním specifikem jsou stále dvouleté úvazky, v rámci kterých je nabídka atraktivnější než po skončení úvazku. Ale to zákazníky trápit nemusí – využijí opět nové nabídky.

Také v mnohem menší míře tamní operátoři nabízí zcela neomezené tarify. Ty jsou v Česku běžnější. Ale opět to polské klienty tamních operátorů tížit nemusí – datové balíčky jsou extrémně štědré a zbytek služeb je obvykle neomezený. Zajímavé je, že po vyčerpání balíčku se internet nevypne, ale zpomalí na 1 Mbit/s.

Běžné jsou i další služby v ceně, třeba různé audio a video streamovací služby. Trochu omezující je využití dat v EU roamingu, obvykle je to desetina datového balíčku. Ale opět platí, že základní balíčky jsou tak velké, že často v EU roamingu můžete využít 10 GB měsíčně.

Toto jsou levné tarify českých operátorů. U těch nejlevnějších se musíte hlídat

Co mají oba trhy společné, je velmi podobná nabídka operátorů. V podstatě tak platí, že ať vyberete toho nebo jiného, dostanete velmi podobné služby. Platí to i pro virtuální operátory, kteří nabízejí srovnatelné služby se čtveřicí síťových operátorů. Což je rozdíl oproti tuzemskému trhu. Stejně tak nehodnotíme kvalitu sítí, protože to je z laického hlediska neproveditelné. Tuzemští operátoři se chlubí, že české mobilní sítě jsou na špičce. Takže v tomto směru jen můžeme uvést, že v podstatě všechny polské tarify nejsou omezené rychlostí nebo uzamčením třeba 5G části sítě.

Předplaceným kartám se budeme věnovat v samostatném článku.

Orange

Operátor Orange má tři základní tarify s akční cenou od 35 do 65 zlotých, což je v přepočtu od 175 do 325 korun. Sleva 100 korun u všech je podmíněná dodržením dvouletého úvazku, elektronickým vyúčtováním a souhlasem s marketingovými pravidly. Ve všech případech je volání, SMS i MMS neomezené. Datové balíčky jsou 30, 140 a 300 GB měsíčně. V druhém a třetím případě však jen první rok, druhý je to polovina. Při objednání online je první měsíc zadarmo.

Play

Další operátor Play má čtyři tarify v ceně 40 až 80 zlotých (zhruba 200 až 400 korun). Volání, SMS i MMS jsou opět ve všech případech neomezené, tři vyšší tarify mají v ceně i internetovou televizi. Datové balíčky jsou 15, 120, 240 a 300 GB a platí po celou dobu dvouletého kontraktu. Nejvyšší tarif pak má ještě 200 GB pro domácí použití, zřejmě v rámci domácího modemu s doplňkovou SIM. Respektive, 200 GB je s plnou rychlostí, pak s omezenou. Uvedené ceny opět platí s podmínkou dvouletého úvazku a souhlasu s marketingovými pravidly.

Plus

Třetím polským síťovým operátorem je Plus. Ten nabízí čtyři tarify s cenou 35 až 85 zlotých (to je v přepočtu zhruba 175 až 425 korun). Ten nejlevnější má takové řekněme české parametry. Datový balíček je jen 4 GB a bez 5G. Ostatní nabízí 60, 120 a 240 GB. U všech jsou neomezené základní služby v podobě SMS, MMS a volání. Bonusem je pak přístup do streamovací služby Disney+ po celou dobu kontraktu bez navýšení ceny. Výjimkou je nejnižší tarif, kde je Disney+ zdarma jen první rok, druhý se už platí zhruba 150 korun měsíčně.

T-Mobile

Nabídka polského T-Mobile se od ostatních trochu odlišuje. Vedle dvouletého úvazku nabízí i půlroční. Ceny tarifů jsou stejné, nabídka se liší v některých bonusech, ale to pro nás není podstatné. Důležitější je, že T-Mobile má dva zcela neomezené tarify. Levnější má omezenou přenosovou rychlost 30 Mbit/s, dražší pak bez omezení rychlosti. Tyto tarify vyjdou na 65 a 85 zlotých, což je v přepočtu asi 325 a 425 korun. Další služby jsou samozřejmě neomezené a na půl roku si zákazník každý měsíc může zvolit jednu ze streamovacích služeb zdarma. Levnější tarify mají datový balíček 5 nebo 30 GB a vyjdou na 40 respektive 55 zlotých (200 nebo 275 korun). Další služby jsou opět neomezené a bonusové streamovací služby jsou zde na tři měsíce.

Virtuálové

Podívali jsme se i na nabídku polských virtuálů. Tak třeba Netia (působí v síti Polkomtel, což je Plus), která jinak nabízí pevný internet, má tři tarify v ceně 35 až 65 zlotých (175 až 325 korun). Všechny v názvu nesou 5G a mají všechny dnes doplňkové služby neomezené. K tomu pak 4, 60 a 100 GB dat. Ceník je prostý, bonusem je po celou dobu dvouletého kontraktu hudební streamovací služba Tidal.

Dalším virtuálem, který jsme proklepli, je Mobile Viking fungující v síti Play. Ten má opět velmi prostou nabídku s dvojicí hybridních tarifů. Je to něco mezi tarifem a předplacenkou, automaticky se obnovující po 31 dnech. Základní stojí 35 zlotých druhý pak vyjde na 45 zlotých (175 až 225 korun). Ostatní služby jsou neomezené, dat je v levnějším 60 GB, v dražším 80 GB. První tři měsíce pak oba tarify stojí polovinu, tedy v přepočtu necelých 90 a 115 korun.

Virtuálů na polském trhu působí desítky a jejich nabídka je dost podobná uvedeným příkladům.