Nikdy nebyl u Vodafonu. Přesto dlužil tisíce za nesjednané služby

aktualizováno 
Čtenář Petr zjistil, že dluží značnou částku Vodafonu za paušál, který si nikdy nesjednal. Ocitl se v registru dlužníků právě v době, kdy po měsících hledání našel a chtěl koupit vyhovující nemovitost.
Čtenář nechtěl věřit vlastním uším, když na lince Vodafonu slyšel, že skutečně dluží přes 11 000 korun (Ilustrační foto).

Čtenář nechtěl věřit vlastním uším, když na lince Vodafonu slyšel, že skutečně dluží přes 11 000 korun (Ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Čtenář Petr (redakce zná jeho pravou identitu, ale nepřál si ji zveřejnit) zjistil svůj údajný dluh Vodafonu v okamžiku, kdy obdržel dopis od Českého telekomunikačního úřadu.

"Podle dopisu jsem si měl v období od 25.2. 2010 do 15. 5. 2010, tedy před více než rokem, objednat a neuhradit telefonní služby. Jelikož jsem si u Vodafone nikdy nic neobjednal, byl jsem přesvědčený, že šlo o omyl," napsal nám v mailové korespondenci.

Velmi krátce na to, v době, kdy u Vodafonu a ČTÚ zjišťoval na základě dopisu, o co se jedná, zjistil při žádosti o hypotéku, že je veden v registru dlužníku Solus a hypotéku na vyhlédnutou nemovitost nezíská. O omyl však nešlo. S nejvyšší pravděpodobnostní se stal obětí podvodu, kdy byly zneužity jeho osobní údaje k telefonickému sjednání paušálu u operátora Vodafone.

Vodafone se obejde bez podpisu i ukázání občanky

Petr se domnívá, že všechny jeho nesnáze začaly prodejem vozu. Na smlouvách, které si s kupujícím vyměnili, bylo k dispozici dostačující množství osobních údajů prodejce (rodné číslo, číslo občanského průkazu, datum narození), aby to postačovalo k telefonickému sjednání přechodu z předplacené karty na paušál u operátora Vodafone. Ten nevyžaduje podpis smlouvy.

"Převod předplacené karty na tarif umožňujeme provést telefonicky. Od zákazníka vždy požadujeme vedle jména, rodného čísla a adresy i číslo občanského průkazu, abychom ověřili, že nedošlo ke zneužití odcizeného dokladu. Občanský průkaz vždy kontrolujeme proti databázi kradených dokladů," popsala nám běžný postup Alžběta Houzarová z Vodafonu.

Ke sjednání paušálu tak nebylo potřeba nic, co by dokládalo skutečnou totožnost sjednávajícího, tedy ani podpis, ani nutnost ukazovat fyzickou podobu občanského průkazu. Někdo zkrátka využíval telefonické služby pod falešnou identitou čtenáře a neplatil je. Než Vodafone služby odpojil, stihl provolat 8 128 Kč.

V registru dlužníků snadno a rychle

K tomu se přidaly poplatky na vymáhání dluhu a právní zastoupení. Vznikl dluh jedenáct a půl tisíce korun. Upomínky údajně chodily na adresu, na které čtenář nebydlel, takže se o ničem nedozvěděl. Vodafone dal podnět k zanesení jména čtenáře do registru dlužníků Solus.

Čtenář dlouhou dobu nevěděl k případu nic jiného než číslo, na kterém byly sjednané služby provozovány. Po zadání čísla do vyhledávače čekalo Petra překvapení. "Našel jsem inzerát na prodej automobilu, podaný 22. 3. 2010 (to již spadalo do dlužného období), kde bylo v kontaktech inkriminované telefonní číslo. Předmětem inzerátu byl automobil odpovídající rokem výroby, značkou i obsahem motoru vozu, který jsem sám prodal na přelomu ledna a února 2010," napsal.

To v očích čtenáře potvrdilo domněnku, že pachatelem je kupující vozu, který měl potřebné množství osobních údajů. Kauzu nyní vyšetřuje policie.

Vodafone začal kauzu urychleně řešit mimo jiné i na popud redakce Mobil.cz. Zdá se, že se brzy prokáže nevina čtenáře, který již byl smazán z databáze dlužníků. Případ tak snad bude mít šťastný konec, ovšem ušlý nákup nemovitosti, čas strávený na úřadech a psychickou újmu čtenáři nikdo nenahradí.

Řešení v dohledu?

Vodafone přislíbil revizi celého procesu: "Tento případ nás mrzí a bohužel ukazuje, že i náš způsob kontroly lze obejít. Celý proces zrevidujeme, abychom podobné riziko maximálně omezili. V daném případě jsme údaje z registru Solus nechali odstranit, o čemž je informován i ČTÚ. Zároveň Vodafone poskytl veškerá potřebná data a asistenci Policii ČR, která podvod na zákazníkovi a společnosti Vodafone vyšetřuje," řekla nám Alžběta Houzarová.

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie, který se prodává i v Česku

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

V kauze Huawei vs. USA se stále spekuluje o skutečných příčinách zařazení firmy na černou listinu. Objevují se i...

Západ se k němu otáčí zády, Huawei proto hledá zákazníky jinde

ilustrační snímek

V rámci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou je klíčovou společností Huawei. Ten je obviňován z možných...

Další z rubriky

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

Tři operátoři jsou málo, zlobí se státy v USA. Bude se zdražovat

T- Mobile.

Generální prokurátoři deseti států USA podali žalobu s cílem zabránit plánovanému spojení amerických telekomunikačních...

Šílená cena. Operátoři si stěžují na vysokou částku za frekvence pro 5G

Ilustrační snímek

V Německu skončila aukce frekvencí pro komunikační síť páté generace. Státní kase podle spolkového regulačního úřadu...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz