Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dodavatele 5G si mají řešit operátoři, nikoliv stát. Říká studie Huaweie

  6:03
Huawei zveřejnil studii, kterou pro něj vytvořila advokátní kancelář Toman & Partneři. Podle ní by výběr dodavatele infrastruktury měli řešit operátoři, a to podle technických kritérií, nikoliv primárně podle politických.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Česko by mělo posuzovat dodavatele technologií pro mobilní sítě 5G na základě technických kritérií při zachování mimořádné možnosti státu vyloučit dodavatelskou firmu na základě politického rozhodnutí. Rizikovost dodavatelů by měli primárně hodnotit operátoři, kteří jsou za bezpečnost sítí zodpovědní, a nikoliv stát. Vyplývá to ze studie advokátní kanceláře Toman & Partneři, kterou prezentovala na tiskové konferenci spolu s firmou Huawei, která studii platila.

Huawei musí nyní řešit problémy na všech frontách. Přestože je to stále jeden z největších výrobců smartphonů a telekomunikační infrastruktury, především na trzích v Evropě a v Americe začíná ztrácet pozice. 

Základním problém Huaweie je embargo, které na firmu uvalily USA. Firma tak ztratila přístup k americkým technologiím i k dodavatelům, které je používají. Na divizi mobilů to dopadá fatálně, u divize produkující telekomunikační infrastrukturu to takový problém není, ta naopak řeší v mnoha zemích politický odpor k tomu, aby se na výstavbě infrastruktury Huawei podílel. A to platí pro Česko i jiné evropské státy

V případě telekomunikační infrastruktury je Huawei technologicky velmi silný, operátoři připouštějí, že především v implementaci 5G má firma náskok a omezení konkurence by trhu nemuselo prospět. Pokud by byla z budování sítí vyloučena, tak by to určitý dopad pravděpodobně mělo. Na druhou stranu je potřeba řešit i bezpečnostní rizika, na která upozorňuje především americká administrativa. Nutno připomenout, že Huawei je součástí americko-čínské obchodní války jako asi světově nejznámější čínská společnost. 

Přesvědčování o bezpečnosti

Huawei používají všichni tři operátoři

Infrastrukturu Huaweie používají všichni tři tuzemští operátoři, tedy T-Mobile, O2 i Vodafone. Využití je různé, Huawei dodává v podstatě všechny části infrastruktury. Obvykle však operátoři využívají všechny hlavní dodavatele. 

Huawei se proto snaží přesvědčit odborníky a veřejnost, že ho lze považovat za bezpečného dodavatele. I proto si nechává vypracovat různé studie, které mají ukázat na dopady rozhodnutí o připuštění nebo nepřipuštění firmy k budování mobilní infrastruktury (a dalších technologií, firma dodává i infrastrukturu pro pevné sítě nebo datacentra a další služby).  

Nejnovější studie advokátní kanceláře Toman & Partneři uvádí, že zohlednění netechnických kritérií, tedy těch převážně politických, je sice legitimní, ale že když se aplikují paušálně bez zohlednění technických kritérií, tak to může znamenat vyloučení dodavatele. Ten přitom nemusí pro stavbu sítí znamenat bezpečnostní riziko. 

Německo vzorem?

Podle studie by se tak měl používat německý model, který kombinuje technické posouzení a následné politické posouzení za předem stanovených podmínek. Studie sice mluví všeobecně, ale je jasné, že se týká v podstatě výhradně Huaweie, možná ještě další čínské firmy ZTE. Ostatní výrobci infrastruktury, tedy Nokia, Ericsson a Samsung tyto problémy řešit nemusí. 

Huawei podle médií nedávno nezískala v Česku od Národního bezpečnostní úřadu bezpečnostní prověrku na úroveň tajné. Pro spolupráci s českými operátory při budování mobilních sítí 5G v Česku ale prověrku nepotřebuje. V roce 2018 před používáním softwaru i hardwaru od Huaweie varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Chtějí transparentní diskusi

Klíčem k řešení je podle Tomana transparentní diskuse mezi státem, operátory, dodavateli a odbornou veřejností, především však důsledné oddělení politického a právního posouzení činnosti dodavatelů a technických a netechnických kritérií.

Podle viceprezidenta Huawei pro region střední, východní a severní Evropy Radoslawa Kedzii by průlomem v otázce zabezpečení 5G sítí mohlo být certifikační schéma NESAS, které se zaměřuje na produkty a zařízení určené pro sítě 4. a 5. generace. Schéma je podle něj standardizovaným mechanismem hodnocení kybernetické bezpečnosti. Poskytuje rámec bezpečnostních záruk pro celé odvětví, a je tedy společné pro všechny výrobce, kteří by chtěli do sítě integrovat svá řešení.

Právě NESAS by podle Kedzii mohl být cestou k posuzování bezpečnosti dodavatelů vzhledem ke svému zaměření na technickou stránku každého výrobku, nikoliv na původ dodavatele.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

20. května 2024

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj...

Chyba v novém systému pro iPhony dokáže oživit „zombie“ fotografie

17. května 2024  13:18

Nový systém iOS pro iPhony trpí zvláštní chybou. Uživatelům se objevují i roky smazané fotografie....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

O2 opět láká na levnější neomezená data. Slevu však trochu zkrouhlo

20. května 2024  7:02

O nové zákazníky začal usilovat i operátor O2. Znovu se zaměřil na svůj základní datově neomezený...

Víte, co vše dovede umělá inteligence v mobilech Samsungu? Odborník radí

22. května 2024

Společně s odborníkem z českého zastoupení Samsungu Petrem Holým jsme prozkoumali možnosti, jaké...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V USA je to samý iPhone. Nabídka mobilů je mnohem menší než v Evropě

24. května 2024  7:02

V prvním čtvrtletí letošního roku měly iPhony na trhu ve Spojených státech více než poloviční tržní...

Vybrané internetové tarify čeká vylepšení. Cetin posílí upload

25. května 2024  7:56

Společnost Cetin, správce nejrozsáhlejší internetové infrastruktury v České republice, od srpna...

Nejlevnější supersmartphone. Aktuální akční cena je nepřekonatelná

25. května 2024

Silný procesor, obrovská paměť, výborná sestava fotoaparátu, skvělý displej a v neposlední řadě...

V USA je to samý iPhone. Nabídka mobilů je mnohem menší než v Evropě

24. května 2024  7:02

V prvním čtvrtletí letošního roku měly iPhony na trhu ve Spojených státech více než poloviční tržní...

Čínská prémiová značka má fešáckou novinku. Láká na design a foťák

24. května 2024

Novinku už čínské Oppo představilo na domácím trhu a s jistotou se objeví i v Evropě. Designově...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...