Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nové mobilní pásmo přinese extra vysoké rychlosti. Teď se řeší, co s ním

  1:08
Český telekomunikační úřad vypsal veřejnou konzultaci na využívání pásma 26 GHz, které je celosvětově harmonizováno pro budoucí využití sítěmi 5G. Takzvané milimetrové vlny, jak se tomuto pásmu říká, mají přinést extrémně vysoké přenosové rychlosti a nová technická řešení.

Přenosové rychlosti | foto: Profimedia.cz

Kromě aktuálně vyhlášení aukce na kmitočty v pásmech 700 a 3 400 – 3 600 MHz zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) i veřejnou konzultaci k návrhu plánu využití rádiového spektra v pásmu 26 GHz, konkrétně v rozmezí 24,25 – 27,5 GHz. V podstatě tímto krokem úřad upřesňuje záměr budoucího využití spektra, veřejnou konzultací dává prostor k různým drobným úpravám a nápadům v tomto záměru.

Obecně je jasné, že významná část pásma bude v budoucnosti i v Česku využita pro sítě 5G. To je také hlavní změna, kterou dokument se záměrem přináší: dosud bylo toto pásmo využíváno především pro různé druhy pevného bezdrátového připojení a pro družicovou komunikaci, omezeně i pro fungování některých druhů radarů (v autech a na měření hladiny vody). Tyto druhy využití by měly být utlumeny nebo přesunuty do jiných pásem či konkrétní části pásma 26 GHz a mobilní sítě tak mají dostat svůj vyhrazený prostor.

ČTÚ v tomto konkrétně navrhuje rozsah 26,5 – 27,5 GHz. Právě v tomto pásmu by měly v budoucnu vzniknout i v Česku ty nejmodernější 5G sítě. „Tímto krokem ČTÚ dává prostor pro inovativní využití tohoto pásma včetně praktického ověřování technických řešení, a to jak pro účely poskytování veřejně dostupných služeb, tak i pro další aplikace,“ komentuje úřad aktuální krok.

Cesta k samotným 5G sítím v pásmu 26 GHz ovšem bude v Česku poměrně dlouhá. Od záměru využití pásma, ke kterému lze podávat připomínky do 11. září, je k úspěšné aukci, pomocí které by měl úřad v budoucnu frekvence rozdělit jednotlivým operátorům, cesta trnitá a ukazuje to i aktuální dění okolo aukce na pásma 700 MHz a 3,5 GHz.

Prozatím zveřejněný záměr dává šanci na to, že se v Česku bude moci začít s intenzivnějším testováním této technologie. Na druhou stranu je také pravdou, že využití pásma pro operátory je především doplňkové pro navýšení kapacity a v zásadě nedává smysl budovat v něm samostatnou síť. Je tedy jisté, že si kmitočty v pásmu 26 GHz v budoucnu rozdělí mobilní operátoři, kteří budou v té době na českém trhu aktivní.

Takzvané milimetrové vlny, označované také jako mmWave, se přitom již v některých částech světa pro 5G využívají. Za pásmo mmWave jsou ovšem považovány frekvence v rozsahu zhruba od 24 GHz do 100 GHz, takže konkrétní použitá pásma se mohou výrazně v různých regionech lišit a zároveň to ukazuje, že do budoucna je ve frekvenčním spektru i u nás pro telekomunikační sítě výrazně větší prostor.

Intenzivně se rozvoje v pásmu mmWave ujali američtí mobilní operátoři, Verizon i AT&T těmito sítěmi již pokrývají vybraná velká města, tamní T-Mobile a Sprint, kteří pracují na spojení, jsou pak v pokrývání trochu v závěsu. Každopádně využití milimetrových vln v USA rychle sílí. V Evropě by měli příděly v tomto pásmu ještě letos rozdělit (nebo už rozdělili) v Dánsku, Finsku, ve Francii, Litvě a Lotyšsku a také v Lucembursku. V Asii jsou nejdále ve využití milimetrových vln v Singapuru, Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu, samotná Čína zatím trochu vyčkává, ale plánuje rozsáhlé využití pásma, přičemž platí, že jakmile padne definitivní rozhodnutí, lze očekávat doslova překotný rozvoj.

A k čemu je pásmo milimetrových vln vlastně pro 5G dobré? Slouží k vysokokapacitnímu pokrytí malých oblastí, ve kterých je schopno nabídnout přenosové rychlosti v řádech gigabitů za sekundu, a to pro relativně široké spektrum zařízení. Rádiové vlny s danou vlnovou délkou (ta se právě pohybuje v řádu milimetrů – odtud označení pásma) mají přitom relativně malý dosah a jsou snadno utlumitelné.

Teoreticky je dosah vysílače v tomto pásmu asi kilometr, v praxi to může být mnohem méně. Vlny tohoto pásma neprojdou například zdí, což je zdánlivě nevýhoda, na druhou stranu tak půjde poměrně snadno budovat oddělené pokrytí vnitřních a venkovních prostor. Silně je ruší například déšť a neprojdou například ani lidským tělem (právě proto, že je z převážné části tvořeno vodou). Naopak se tyto vlny poměrně snadno odráží, čehož lze při stavbě sítí využít. Této metodě se říká tvarování paprsku a má být jednou ze základních technik šíření 5G signálu na těchto frekvencích.

Využívat lze například cílené odrazy od fasád budov, přičemž platí, že především v pásmu milimetrových vln nebude síť sloužit k plošnému pokrytí, ale její technika v zásadě vytvoří přímé propojení paprskem vln nasměrovaným (třeba i pomocí odrazů) ke konkrétnímu zařízení konkrétního uživatele. Podpora pásma milimetrových vln ovšem zatím není u mobilních zařízení (zejména smartphonů) příliš obvyklá a její větší rozšíření lze očekávat až v následujících letech.

První zemí stoprocentně pokrytou sítí 5G je Monako:

27. července 2019

  • Nejčtenější

Nevyhazujte ji. Prázdné krabičky od iPhonů se dají dobře prodat

31. května 2024  7:02

Mobilní výrobci vědí, že jejich produkty nejsou jako rohlíky ze samoobsluhy. Stejně jako samotné...

Navštívili jsme nejstarší vysílač v centru Prahy. Je od něj úžasný výhled

4. června 2024

Opět jsme zamířili do výšin za pražskými základnovými stanicemi. Se zástupci operátora O2 a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejdražší aplikace může stát víc než polovinu průměrné mzdy v Česku

29. května 2024  7:02

Doposud bylo pravidlo aplikačního obchodu Androidu, že software zde nemůže stát více než 400...

O2 překvapilo. Výhodnější roamingová data v Česku nenajdete

30. května 2024  16:11

Operátor O2 nově nabídne pro cesty mimo Evropu roamingové datové balíčky s jedním nebo pěti...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Víte, jak dlouhou podporu dávají výrobci smartphonům? Apple už není první

28. května 2024  7:02

Výrobci se v poslední době přehánějí v délce podpory systému svých smartphonů. Dříve byl premiantem...

Bonzovat klienty České televizi nechceme, říká šéf asociace operátorů

5. června 2024

Premium Ministerstvo kultury v půlce května představilo novelu zákona o České televizi a Českém rozhlasu,...

Skládaček od Applu se možná nedočkáme. Pouze pokud budou perfektní

4. června 2024

Apple jako přední firma na trhu s mobilními zařízeními prozatím nepředstavil žádný produkt s...

Navštívili jsme nejstarší vysílač v centru Prahy. Je od něj úžasný výhled

4. června 2024

Opět jsme zamířili do výšin za pražskými základnovými stanicemi. Se zástupci operátora O2 a...

Z operátora Nej.cz se od června stává O2. Pro zákazníky se nic nemění

3. června 2024  7:02

Operátor O2 převzal od června zákazníky poskytovatele internetu Nej.cz. Infrastrukturu bude...

Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin
Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin

Chcete podpořit svou imunitu? Zapojte se do soutěže a vyhrajte roční balení komplexního doplňku stravy ImuBerin. Přípravek obsahuje superkombinaci...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...