Základním předpokladem je tedy stažení aplikace Whoo, která je dostupná v aplikačních obchodech Applu a Googlu. V zásadě funguje coby seznamka, avšak s tím rozdílem, že oproti jiným jde spíš o jakéhosi prostředníka. Vyhledává totiž další její uživatele v daném perimetru. Aktuálně jde o okruh dvou kilometrů, s rozvolněním vládních opatření, tedy v souvislosti s možností volného pohybu, pak bude vyhledávací perimetr uživatelsky nastavitelný.
„Whoo neškatulkujeme. Je to i seznamka, i hra, i ‚ultimate stalker tool’, ale zejména aplikace, která ti dá neustálý přehled o tom, kdo se nachází ve tvém okolí,“ uvedl pro slovenský portál Fontech její spoluautor Daniel Čačala.
Aplikace tedy uživateli na základě lokalizačních dat nabídne přehled dalších jejích uživatelů, kteří se nacházejí v jeho okolí. A to konkrétně v ulici, čtvrti či městě. Tedy takto má jednotlivé okruhy, v nichž sleduje ostatní uživatele, aplikace nazvané.
O nalezených uživatelích se přitom nedozvíte nic víc než přezdívku, základní informace a odkazy na vybrané sociální sítě. Na každém uživateli tedy záleží, co o sobě uvede a na kolik sociálních sítí ve svém profilu odkáže. Jednu z nich vyplnit musí bezpodmínečně. Whoo může propojit s účty na Instagramu, TikToku a Snapchatu. Aplikace tedy neslouží k přímé komunikaci mezi uživateli.
Prakticky tak nejde o nic jiného než o zprostředkování kontaktu vzájemně se neznajících uživatelů běžných sociálních sítí, kteří se v danou chvíli nacházejí nedaleko sebe. Ve výsledcích hledání se přitom objeví jen ti, kteří používají Whoo. Ostatní uživatelé Instagramu, TikToku a Snapchatu zůstávají i nadále neviditelní. Počet aplikací Whoo nabídnutých „kontaktů“ tak přímo závisí na počtu uživatelů této stalkovací aplikace.