Facebook zaplatí za šmírování mobilu. Chce vědět, jaké aplikace používáte

  16:31aktualizováno  16:31
Facebook začal prostřednictvím speciální aplikace sledovat, jaké konkrétní aplikace lidé na smartphonech používají. Tato nová studie prý nemá nic společného s žádnou z předchozích aktivit, za které společnost sklidila značnou kritiku. Za účast v projektu dostanou uživatelé zaplaceno.
Facebook zahájil novou studii. Tentokrát chce vědět, jaké aplikace používáte

Facebook zahájil novou studii. Tentokrát chce vědět, jaké aplikace používáte | foto: Reuters

Začátkem roku na Facebook prasklo, že za dvacetidolarový úplatek mohl prostřednictvím mobilní aplikace šmírovat soukromá data uživatelů této sociální sítě. A to i těch náctiletých. Po udělení souhlasu mohl sledovat téměř veškerou jejich aktivitu: mohl nahlížet do soukromých konverzací prostřednictvím chatu či e-mailu (včetně fotografií a videí), měl přehled o navštívených internetových stránkách nebo přístup k lokalizačním údajům. Facebook program zahájený již v roce 2016 po kritice částečně přerušil (více viz Mládež se za dvacet dolarů měsíčně nechala dobrovolně šmírovat).

Nyní ovšem přichází s obdobnou studií, dušuje se nicméně, že jde o zcela novou aplikaci lišící se od všech předchozích aktivit. Ovšem i prostřednictvím nové aplikace Study bude mít Facebook přístup k poměrně důležitým údajům. Ty jej podle kybernetického experta ze společnosti Ntrepid Lance Cottrella mohou zvýhodnit před konkurencí.

Facebook bude moci u lidí zapojených do studie sledovat, jaké konkrétní aplikace a jak dlouho na svém telefonu používají. Bude mít tedy přehled i o tom, jak moc jsou mezi lidmi používané třeba aplikace konkurující jeho službám. I to, které funkce v nich jsou nejoblíbenější. Cottrella podotkl, že žádná jiná konkurenční společnost nemá tak početnou základnu potenciálních účastníků jako právě Facebook.

Podle agentury AP společnost ujišťuje, že prostřednictvím aplikace Study nebude sledovat hesla, identifikační údaje ani žádná soukromá data uživatelů. Jenže někteří odborníci na ochranu soukromí vyjadřují obavu, že uživatelé nebudou přesně vědět, jaké informace s Facebookem sdílí.

Aplikace bude dostupná prozatím jen v Google Play. To ovšem nevylučuje možnost, že by se v budoucnu nemohla objevit i v aplikačním obchodě Applu. Facebook je v tomto ohledu zjevně opatrný, dříve používané aplikace pro šmírování soukromých dat musel kvůli porušení zásad Applu z obchodu stáhnout. Žádná aplikace v App Storu nesmí shromažďovat informace, které umožní provádět analýzu například pro lepší cílení reklamy.

Facebook na svém blogu informuje, že u nové studie nabízí transparentnost a také víceméně obvyklou finanční kompenzaci všem do studie zapojeným uživatelům. O jakou částku jde, není ovšem známo. Ujišťuje zároveň, že informace budou uchovány v bezpečí a nebudou postoupeny třetím stranám či využity k cílení reklamy. Současně upřesňuje, že mezi shromažďované a analyzované informace patří i údaje o zemi, zařízení a síti. Účastníky prý bude pravidelně informovat, že jsou zapojeni do této studie, a umožní jim i kontrolu informací, které s ním sdílí.

Zpočátku bude aplikace Study dostupná jen uživatelům v USA a Indii. Stáhnout si ji budou moci ovšem pouze ti uživatelé, kteří obdrží pozvánku. Ta je podmíněna úspěšnou registrací do studie. Zúčastnit se jí přitom mohou pouze mobilní uživatelé starší 18 let, společnost garantuje možnost se z projektu kdykoli odhlásit.

Autor:

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

A není to málo, Antone Pavloviči? Sony chystá monstrum

Nové sony by mělo mít vzadu šest objektivů.

Známou repliku z filmu Jára Cimrman ležící, spící můžeme použít i na chystaný smartphone Sony. Ten by totiž měl mít...

Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie, který se prodává i v Česku

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

V kauze Huawei vs. USA se stále spekuluje o skutečných příčinách zařazení firmy na černou listinu. Objevují se i...

Další z rubriky

Huawei prosí vývojáře aplikací, aby počítali i s jeho obchodem

Aplikační obchod AppGallery značek Huawei a Honor

Pod hrozbou ztráty přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play už údajně výrobce Huawei oslovuje vývojáře, aby se...

K top modelu P30 Pro přidá Huawei tablet zdarma. Býval už i štědřejší

Huawei P30 Pro

Zákazníkům, kteří si do konce června zakoupí některý ze smartphonů řady P30, přidá Huawei hodnotný dárek. Například při...

Nové obrázky odhalují podobu Samsungu Galaxy Note 10

Samsung Galaxy Note 10 na fanouškovských renderech

V létě se dočkáme nové generace modelu Galaxy Note, podoba „desítky“ už začíná být díky uniklým informacím jasná. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz