PHM Pocket PC PowerToys - na co tvůrci systému zapomněli...

aktualizováno 
Tweakovací nástroje a různé doplňkové utility jsou známé nejen z operačního systému MS Windows. To, na co autoři operačních systémů zapomněli a co se většinou hodí i pro běžnou práci najdete v různých "powertoys" utilitách třetích výrobců. Pro Windows CE existuje velmi mnoho prográmků tohoto typu, ale jen velmi málo z nich patří mezi freeware a nabízí navíc tak rozsáhlou paletu funkcí jako PHM Pocket PC PowerToys.

Upravit si různá skrytá nastavení operačního systému může být velmi užitečné. U MS Windows lze k tomuto účelu přímo použít nějaký vhodný editor registrů, všechny tweaky si ale samozřejmě musíte pamatovat a vědět, co a kde přesně přidat, změnit či upravit. Editor registrů existuje i pro operační systém Windows CE a práce s ním je prakticky stejná (a tedy stejně nepohodlná) jako s jeho bráškou pro MS Windows. Protože struktura registrů Windows CE je ale výrazně jednodušší než struktura registrů MS Windows, poměrně rychle se objevily různé tweakovací nástroje umožňující upravit registry pouhým kliknutím na tlačítko nebo zatržením požadované volby. Stejně užitečné jsou různé doplňkové utility, které rovněž usnadňují práci s operačním systémem a přináší nové funkce, na které autoři Windows CE zapomněli nebo se jim zjevně nezdáli příliš důležité.

Většina nejrůznějších "powertoys" utilit pro Windows CE bohužel patří mezi shareware nebo všeobecně mezi komerční aplikace. Neplatí to ovšem o freewarovém souboru utilit PHM Pocket PC PowerToys, jejíchž první oficiální verze 0.1 nabízí slušnou řádku různých pracovních nástrojů a utilit.
Celkem sedmnáct prográmků obsahuje či nabízí následující funkce:

PHM Suspend PowerToy
Jediným úkolem této kraťoučkého prográmku je vypnout kapesní počítač stejně, jako při stisku hardwarového tlačítka power. Aplikace může být přilinkovaná k různým pracovním nástrojům a pokud to náhodu potřebujete, můžete ji namapovat i k dalším hardwarovým tlačítkům Pocket PC.
PHM Reset PowerToy
Druhá krátká utilitka umí restartovat Pocket PC. Jedná se o warm reset, takže o data uložená v paměti přístroje rozhodně nepřijdete. Utilitka má pro jistotu dialog na potvrzení resetu, ale lze ji spustit i z příkazového řádku bez nutnosti cokoliv potvrzovat.
PHM Today PowerToy
Úkolem další šikovné utilitky je jediná funkce, kterou je návrat na obrazovku Today. Pokud z nějakého důvodu nelze použít hardwarové tlačítko pro Today ani žádný taskmanager typu WisBar, můžete si Today PowerToy namapovat na libovolné dostupné hardwarové tlačítko nebo ho používat v rámci vlastních programů.
PHM Alt-Tab PowerToy
Přepínání aplikací na Pocket PC nemusí být s vhodným taskmanagerem žádný problém, stejně jako při použití této velmi užitečné utility. Alt-Tab PowerToy můžete totiž opět namapovat na hardwarová tlačítka Pocket PC a pomocí nich pak přepínat mezi spuštěnými aplikacemi.
PHM Alt-F4 PowerToy
Další doplněk pro správu tasků umí tasky ukončovat podobně jako kombinace kláves Alt-F4 u MS Windows. Today screen na Pocket PC ukončit nelze a na této obrazovce funguje Alt-F4 PowerToy stejně jako suspend mód.
PHMShell32.dll PowerToy
Externí DLL knihovna musí být umístěna v adresáři "\Windows". Knihovna obsahuje sadu ikon analogických k různým systémovým ikonám MS Windows a také jejich přiřazení k libovolnému adresáři.
PHM Shortcuts PowerToy
Utilitka na tvorbu zástupců adresářů může u starších Pocket PC 2000 sloužit jako náhrada za stejnou funkci Pocket Exploreru u Pocket CP 2002.
PHM My Documents PowerToy
My Documents PowerToy kombinuje soubory z interní paměti Pocket PC a paměťových karet a umožňuje jejich centrální správu.
PHM Fonts applet PowerToy
Výpis všech nainstalovaných fontů ve Windows CE má na starost samostatný ovládací panel Fonts.
PHM Databases applet PowerToy
Další ovládací panel zobrazuje všechny "systémové" databáze, které tak můžete mazat dle potřeby.
PHM Run PowerToy
Utilitka umožňuje spouštět přímo z desktopu libovolné aplikace (včetně jejich případných parametrů) zadáním jejich názvu podobně jako stejnojmenný prográmek v MS Windows.
PHM Character Map SIP PowerToy
Mapa znaků je jednou z nepostradatelných utilit, na kterou se Microsoft ve Windows CE jednoduše vykašlal a můžete s její pomocí rychle zadávat nejrůznější znaky ze softwarové klávesnice běžně nedostupné.
PHM Notepad PowerToy
Jednoduchý textový editor funguje jako zápisník a umí načítat, editovat a ukládat ANSI a UNICODE (little endian/big endian a UTF-8) textové soubory.
PHM AutoPlay PowerToy
AutoPlay PowerToy umí automaticky spustit vybranou aplikaci po připojení externího zařízení nebo jeho opětovném povolení. Lze tak například spustit Pocket Explorer po vložení paměťové karty, webový browser po vložení síťové karty, Connection Manager po připojení modemu apod.
PHM Clipboard Pane SIP PowerToy
Jednoduchý manager Clipboardu pro Pocket PC (pro copy/cut/paste funkce u textu) je další věcí, kterou Microsoft nepovažoval za nutnou.
PHM Ext. Keyboard SIP PowerToy
Externí klávesnice je prázdný vstupní panel urychlující práci s Pocket PC s připojenou externí klávesnici nepoužívající žádný svůj vlastní (speciální) ovladač.
PHM Screensaver PowerToy
Screensaver jednoduše vypne displej Pocket PC bez aktivace suspend módu, což se hodí například chcete-li šetřit baterie, ale nechcete přitom Pocket PC rovnou vypnout (stahování dlouhých souborů z internetu, přehrávání hudby apod.).

Autor:
 

Nejčtenější

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Samsung vyklízí sklady. Před příchodem novinky výrazně zlevnil top modely

Akce

Za měsíc Samsung představí nové top modely S10, tudíž potřebuje doprodat loňské stroje. Proto na ně připravil velké...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Impozantní Samsung S10+. Bude to v podstatě jen obří displej

Samsung Galaxy S10+

Představení nových samsungů nové řady Galaxy S10 proběhne zanedlouho. Nyní si můžeme prohlédnout vrchol nabídky celé...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Další z rubriky

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Neničte si prohlížením smartphonu oči. Poradíme, jak na to

Ilustrační snímek

Snížení jasu displejů mobilních telefonů může celkem výrazně ulevit vašim očím. K tomu jsou ideální noční či temné...

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz