Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Opera Mobile 9.5 aneb komfort Safari i na Windows Mobile

Není pochyb o tom, že iPhone se svým prohlížečem Safari dnes kraluje na poli internetových prohlížečů v mobilních telefonech. Takto pohodlné prohlížení webu zatím žádný jiný nenabízí. Nová Opera Mobile 9.5 to ale může změnit.
Opera Mobile 9.5: pohodlí Safari i na Windows Mobile

Opera Mobile 9.5: pohodlí Safari i na Windows Mobile

Displeje Windows Mobile komunikátorů pomalu přecházejí z dnes již průměrného rozlišení QVGA na daleko jemnější VGA. Mnozí namítnou, že QVGA rozlišení k drtivě většině úkonů a aplikací zcela dostačuje. Ano, to je pravda, ovšem pokud QVGA něčemu opravdu nepřeje, pak je to právě prohlížení webových stránek.

Kdo jednou zkusil VGA, pak bude nepochybně souhlasit. Rozlišení ale není vše a ke komfortnímu surfování je třeba stejně kvalitního prohlížeče. A tím standardní Pocket Internet Explorer ani při nejlepší vůli není. Microsoft o nedostatcích svého produktu ví a tak nejnovější WM komunikátory (HTC Touch Cruise)  v základu nabízejí právě Operu. Nová Opera 9.5 a kvalitní browser jsou pojmy, mezi níž lze s klidným svědomím položit tučné rovnítko. O první dojmy z používání nové verze se s vámi teď rádi podělíme.

Instalace nezbytná

Bez instalace to samozřejmě nepůjde ani v tomto případě a datové nároky jsou poměrně vysoké – nová Opera spolkne v paměti zařízení nebo karty necelých 9 MB. Již po několika minutách praxe na to ale rádi a rychle zapomenete. Po spuštění nové Opery jednoduše do připravené kolonky vyťukáte kýženou webovou adresu a můžete naplno vychutnávat všech předností nového prohlížeče.

Surfujte ladně a přirozeně

První vynikající zprávou je, že prohlížeč běží v opravdovém fullscreen režimu a tak je celý displej vyhrazen pouze a jen internetové stránce. Jen v pravém spodním rohu je v průhledném obrazci důležitá šipka, která slouží ke zviditelnění ovládacího panelu.

Další novinkou, která citelně zpohodlní prohlížení webu je ona známá “gumovost“, kterou nabízí zmíněné Safari na Apple iPhone. Tahy prstů po displeji tak lze stránkou libovolně posouvat a rolovat. Na nešikovné posuvníky z Internet Exploreru tak rychle zapomenete a nebude to ani trochu obtížné. Tahy prstů po displeji ale nejsou jedinou alternativou, kterak Operu plně ovládnout. Nabízí se i hlavní ovládací prvek přístroje, který ale zdaleka neposkytne tak luxusní prohlížení webu.

Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5

Funkci zoomu nabídla již Opera Mini, která do dnešního dne byla zřejmě nejlepším mobilní internetovým prohlížečem pro WM. Plnohodnotná Opera jde ještě dále a tak dvojklikem na displeji dosáhnete optimálního přiblížení zobrazené stránky, jeho opakováním pak prohlížeč nabídne opět výchozí zobrazení. V tomto ohledu se tak Opera chová stejně jako Safari.

Onen dvojklik je skvělou, ovšem tak trochu dvousečnou zbraní. Leckdo by totiž očekával, že stejným způsobem lze otvírat i odkazy. K tomuto účelu ale Opera nabízí zvláštní položku v kontextovém menu a to “Open link in new tab“. Maximálně lze mít v jednom okamžiku otevřeno pět oken, při pokusu otevřít další budete upozornění na překročení kvóty.

Zoom a následné vykreslení obsahu je velmi svižné a software je zdá se dobře odladěn. Kromě tohoto rychlého zoomu lze zoomovat i po krocích a to s využitím kontextového menu. Minimální, optimální a maximální zoom si můžete prohlédnout na přiložených screenshotech.

Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5

Tak jako i některé jiné browsery umí nová Opera režim landscape. Tento mód může někomu vyhovovat více, jinému nikoli. Každopádně jej aplikace nabízí a to je podstatné.

Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5


Další důležitou položkou menu je “Add to Favorite“, tedy přidat k oblíbeným. Daleko podstatnější je však „Save Page“, jejíž český ekvivalent ani není třeba uvádět. Takto uloženou stránku pak najdete ve složce Zařízení/Application Data/Opera9/saved pages/.

Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5

Důležitou funkcí jsou také rozličné operace s obrázky na webu. S pomocí Opery s nimi totiž můžete provádět doslova psí kusy, aplikace se tak nespokojuje jen s možností libovolný obrázek uložit (volíte jméno souboru a jeho umístění – zařízení/karta a konkrétní složku) nebo jej otevřít v novém okně.

Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5

Snadno lze vybranou fotku poslat multimediální zprávou nebo coby přílohu k e-mailu. V obou případech se otevřou dané editory korespondence. Link obrázku lze poslat dokonce všemi způsoby a ke dvěma předešlým se přidává i klasická SMS.

Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5

Podstatnou funkcí webového prohlížeče je copy & paste (kopírovat/vložit), jejíž absence by mohla nejednomu uživateli způsobit vrásky. Těchto nechtěných známek stárnutí se ale při používání nové Opery bát nemusíte – důvodů mračit se není mnoho.

Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5

K aktivaci funkce copy/paste je nutné v kontextovém menu zvolit položku “Text Selection“. Pak již lze označit libovolný text, který následně můžete vložit třeba do Pocket Word nebo jej poslat formou SMS. Poslední položkou menu je možnost vyhledávání zadaného textu na webu, což je také užitečné. Dlužno doplnit, že s aktivní funkcí editace textu nefunguje zoom.


Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5

Právě uvedené funkce ukládání obrázků, celých stránek a práce s textem jsou fatálními nedostatky Safari, které jej velmi srážejí. Opera Mobile tak má již od verze 8.65 v tomto ohledu lidově řečeno hodně navrch.

Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5

Nová Opera si poradí s drtivou většinou internetových stránek a tak není problém se s její pomocí přihlásit do banky (např. Servis24 ČS). Dosti problematickou stránkou je t-zones, který je sice graficky velmi jednoduchý, ovšem neuvěřitelně pomalý a především se mi na žádném mobilním prohlížeči včetně Safari nepodařilo využít jeho služeb. A Opera? Ta zvládá na t-zones jak komplexní práci s emaily, tak i zasílání SMS zpráv. Skvělé.

Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5  Opera Mobile 9.5

Ale nic není perfektní a tak má i nová Opera své nedostatky. Tou je třeba chybné zobrazování diakritiky v horní liště a v záložkách. Lišta je ale většinou skryta a tak to není až takový problém. Horší je to však s operační pamětí respektive s nároky Opery. Ta je totiž jejím opravdu velkým konzumentem a po chvilce surfování zabírá okolo 20 MB. Pro přijatelné provozování této aplikace je tak 128 MB RAM jednoduše nezbytných. Netřeba dodávat, že majitelé komunikátorů X500+, X800 a M800 u Opery moc neobstojí. Po resetu totiž disponují obvykle 10 – 15 MB volné operační paměti. A to je zoufale málo.

Ukázka používání nové Opery:


Hlavní přednosti Opery Mobile 9.5 Beta:

 • Intuitivní uživatelské rozhraní
 • Možnost otvírání více oken (záložky)
 • Vylepšená práce s textem (copy/paste)
 • Vynikající funkce zoomu (dvojklik, nebo manuálně krokově přes menu)
 • Landscape mód surfování
 • Ukládání stránek pro pozdější prohlížení v offline režimu
 • Vysoká svižnost překreslování
 • Vytáčení telefonního čísla přímo z webu
 • Posílání webových adres SMS, MMS nebo e-mailem
 • Posílání obrázků e-mailem nebo MMS
 • Ukládání historie
 • Oblíbené stránky
 • Dynamické načítání skriptů

Závěr: tak tohle se povedlo

Opera Mobile 9.5 je i v Beta verzi prakticky bez chyb a její používání jedním slovem radost. Jedinou nectností tak může být její náročnost na operační paměť. Výrobci WM komunikátorů však naštěstí v poslední době své modely vybavují 128 MB operační paměti, což bohatě postačuje. Netřeba připomínat, že jde o komerční produkt, jehož cena bude zřejmě stejná jako u starších verzí (tedy 24 USD, asi 400 Kč). Prohlížeč budou moci vychutnávat nejen uživatelé Windows Mobile, ve vývoji je i Symbian a Linux verze.

 • Nejčtenější

Začínající značka má dvě novinky s nevídanými prvky. Jsou levné

Kromě smartphonu CMF Phone 1 představila malá značka CMF i nové chytré hodinky a také sluchátka. Předností obou zařízení je nízká cena v kombinaci se zajímavou funkční výbavou, ve které nechybí...

9. července 2024  7:02

Selfíčka v mobilech mají náhradu. Výrobci lákají na nový trend

Premium

Jedním ze znaků prémiových telefonů je teleobjektiv v sestavě fotoaparátů. U levnějších přístrojů tento prvek výbavy chyběl. To se nyní začíná měnit, ale má to svá specifika. Hitem letošního roku se...

6. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Víc dat, stejná cena. Vodafone vylepšil originální roamingový balíček

Zákazníci Vodafonu cestující mimo EU mají v balíčku Roaming na den nově k dispozici dvojnásobnou porci mobilních dat než doposud. A to bez dopadu na cenu, kterou si operátor za tento denní roamingový...

5. července 2024  7:02

Elitní škola zakázala smartphony. Nahradí je jednoduchými nokiemi

Chlapecká internátní škola Eton Collage, která byla založena už v roce 1440 a kterou prošli i princové Harry a William, oznámila, že zakazuje používání smartphonů. Cílem je omezení závislosti na...

10. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tento levný smartphone nabídne věc, kterou jste už dlouho neviděli

Značka CMF dnes představila první telefon ve svém portfoliu: CMF Phone 1. Společnost spadající pod výrobce Nothing sází u tohoto modelu na zajímavý poměr ceny a výkonu a také něco, co se dosud...

8. července 2024  13:05

Samsung musel s novinkami do pouzavírané Paříže. Vybral si prestižní místo

Paříž (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Letní premiéry Samsungu se obvykle odehrávaly v New Yorku. Změnu přinesla covidová pandemie, která nejprve poslala novinky do Londýna, loni následoval jihokorejský Soul a letos nemohla padnout volba...

12. července 2024  6:57

Ultra chytré hodinky od Samsungu mají jasného soupeře

Novinky ze série chytrých hodinek od Samsungu jsou dvě, avšak co se pozornosti týče, jedna z nich má jasně navrch. Výrobce totiž vedle klasického modelu Watch 7 uvedl úplnou novinku s označením Watch...

12. července 2024

Toto je nový skládací top model Samsungu. Inovace jsou v praxi přínosné

Nový Samsung Galaxy Z Fold 6 je už šestou generací špičkového smartphonu s ohebným displejem. Jak je v této modelové řadě obvyklé, Samsung i letos přichází s postupnými inovacemi, které na první...

11. července 2024  7:02

Apple pomalu mizí z Číny. Do nejlidnatější země stěhuje už i výrobu iPadů

iPhony se už v Indii vyrábějí. Nyní chce Apple začít v Indii vyrábět i tablety iPad a pouzdra pro sluchátka AirPods. Omezí tím závislost na Číně.

11. července 2024

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...