Zlaté učňovské ručičky: Školních kadeřnických salonů, kde se lze nechat...

Zlaté učňovské ručičky: Školních kadeřnických salonů, kde se lze nechat ostříhat od učňů, je v Praze mnoho. V blízkosti Invalidovny v Molánově ulici je možné navštívit například salon prváků nebo třeťáků Středního odborného učiliště kadeřnického. | foto: Archiv SOUK

Střih od učňů za pakatel

V Praze je možné nechat se od učňů ostříhat, udělat kosmetiku nebo si třeba pochutnat na jimi vařených jídlech.

Pro učně nedocenitelná praxe, pro zákazníky levnější služby všeho druhu. Možností, kde se dá v Praze setkat s činností učňů, je nespočet, ať už jde o jejich produkty či služby, které poskytují. Ceny jsou většinou skoro až symbolické, přičemž úroveň služeb bývá obdobná jako v profesionálních zařízeních.

Celý magazín

titulka SŠ a VŠ, 14.10.2022

Mezi hojně zastoupeným oborem, ve kterém pražští studenti potřebují praxi, je kadeřnictví. Například Střední odborné učiliště kadeřnické sídlící na Karlínském náměstí má v Praze celkem pět salonů, kde letošní školní rok podstupuje praktickou výuku pod dohledem mistrových 360 žáků. Provozovny jsou rozdělené podle ročníků, jelikož schopnosti napříč jimi jsou odlišné. V Řeznické ulici na Novém Městě se školí druháci, v Molákově ulici u Invalidovny zase třetáci. Prváci přivítají své první klienty od začátku listopadu v Peckově ulici v Karlíně.

„U prvních ročníků je potřeba počítat s větší časovou rezervou a trpělivostí, protože dělají pod vedením učitelek odborného výcviku své první kadeřnické kroky. U druhých ročníků už lze očekávat rychlejší tempo a větší kreativitu. Salony třeťáků již nabízejí všechny odborné kadeřnické úkony jako v profesionálním salonu,“ vysvětluje ředitel školy Jan Cigánik s tím, že ceny služeb od žáků 1. ročníků jsou o pár korun nižší než u ostatních pracovišť. „Oproti běžným salonům jsou ceny velmi nízké. Například ceny střihu a konečného stylingu se pohybují v rozmezí 100 až 150 korun a holení vyjde na pouhých 70 korun,“ vysvětluje.

Kdo by chtěl ve zkrášlování od učňů pokračovat, může zamířit do kosmetického salonu v Dykově ulici na Vinohradech, který provozuje Pražská taneční konzervatoř a střední odborná škola (PTKSOŠ) sídlící v Řepích.

„Zajišťujeme odbornou výuku pro studenty už od prvního ročníku. V salonu se od pondělí do pátku střídá 70 našich žáků,“ vysvětluje ředitelka PTK SOŠ Petra Šafránková. K zákazníkům zvenčí se podle ní dostanou žáci od druhého ročníků výše, přičemž prváci si své schopnosti mohou prohlubovat jen na ostatních spolužácích.

Školní salon nabízí obdobné služby jako ty běžné – od líčení a čištění pleti až po úpravu řas. „Jde nám o to, aby studentky ve čtvrtém ročníku byly co nejvíce připravené na reálný svět,“ sděluje Šafránková. Podobně jako ve školních kadeřnických salonech jsou i zde ceny nepoměrně nízké. Například barvení a úprava obočí vyjde pouze na 80 korun. „Ceny v našem kosmetickém salonu jsou zhruba třetinové oproti běžným provozům v Praze,“ dodává.

Praxe v Michelinské restauraci

Že vás obsluhují nebo vám vaří učňové v restauraci, na cenách nepoznáte. Nesporné výhody to ale má. Kromě zkušeností, které žáci sbírají, také vytrhávají trn z paty provozovatelům restaurací, které ještě stále trápí nedostatek personálu způsobený pandemií koronaviru. Na odměňování učňů také restaurace ušetří. „Tím, že si můžeme vybírat, kam své studenty pošleme, tak dbáme na to, aby se tam učili. Aby tam nebyly pouze levnou pomocnou silou. Pro podniky jsou sice výhodní, ale očekáváme, že se jim tam budou věnovat,“ říká ředitelka Středního odborného učiliště gastronomie v Malešicích Kateřina Mrvová. Její studenti svou praxi vykonávají ve více než třiceti provozovnách po celé Praze. Nejde přitom o ledajaké restaurace, ale například o michelinský Field, který vlastní Radek Kašpárek, či restauraci U Matěje Jana Punčocháře.

Kromě zmiňovaných oborů se lze v Praze setkat například také s kominickými nebo truhlářskými učni nebo si koupit nějaký zákusek v některé z učňovských pekáren a cukráren.


Témata: Články