Sólo pro něžnou krásu

  8:00
I když krajka byla známá už ve starém Egyptě, za její kolébku je považována renesanční Itálie. Na „vynález“ té paličkované si ale dělá nárok i Nizozemsko a Španělsko. K nám se dostala poměrně záhy, už v 16. století.

Moderní trendy: V krajkářské škole Vamberk vznikají stále nové originální kousky. Malá krajkářka s motýly, návrh a realizace Miroslava Šustrová. | foto: Sedlická krajka a Monika Severýn Faltysová

První historicky doložená zmínka o paličkované krajce u nás se vztahuje k roku 1561. Jejím první centrem v českém království byly Krušné hory, kam se tato technika dostala díky Barbaře Uttmanové, jejíž manžel byl majitelem dolů v nedalekém saském Annabergu. A byl to skvělý byznys – v Krušnohoří se jím na počátku 17. stol. živilo 30 tisíc osob.

Stejným způsobem, tedy zásluhou jediné ženy, se paličkování prosadilo i na Vamberecku a v jihočeské Sedlici. Pod Orlické hory ho na počátku 17. století přinesla belgická šlechtična Magdalena Grambová, jež pocházela z Meldeka na území dnešní Belgie. Její manžel hrabě Kašpar z Grambu tamní panství získal po třicetileté válce.

Celý magazín

Tit

V Sedlici to pro změnu byla v první polovině 18. století majitelka panství hraběnka Marie Ludmila Černínová z Chudenic. Ta si krajky natolik oblíbila, že upravila polní robotu žen a její část nahradila paličkováním.

Dalšími místy, kde se u nás kdysi paličkovalo téměř v každé chalupě, byl Český les, Domažlicko, okolí Horšovského Týna a na Moravě Těšínsko. Do dnešních časů se tohle nádherné umělecké řemeslo zachovalo právě ve Vamberku a v Sedlici, v obou těchto místech dnes existují i krajkářské školy, které tradici udržují. „Náš kroužek paličkování běží již od roku 2007, kdy jsem ho jako lektorka a ředitelka společnosti po delší odmlce znovu otevřela. Na nedostatek dětí si opravdu nemůžu stěžovat, což přisuzuji dlouholeté tradici na Sedlicku,“ říká Martina Srbová z obecně prospěšné společnosti Sedlická krajka.

Podobně jsou na tom i ve Vamberku, kde tamní Krajkářskou školu vedou Miroslava Šustrová a Jana Langová. „Průměrně se našich zájmových kurzů účastní okolo padesáti dětí, někdy i chlapců, a téměř stovka žen,“ říkají obě dámy.

Moderní trendy: V krajkářské škole Vamberk vznikají stále nové originální kousky. Kolekce šperků, návrh a realizace Miroslava Šustrová.

Tradiční i moderní

Paličkovaná krajka vzniká křížením a prohazováním nití namotaných na paličkách – malých dřívkách. Všechny nitě mohou mít stejnou barvu – v minulosti, kdy byly paličkované krajky součástí šlechtických oděvů či tradičních krojů, to byla zpravidla bílá. „Dnes jsou v kurzu spíše barevné krajky,“ připomínají Miroslava Šustrová a Jana Langová. Podle Martiny Srbové je zájem také o šperky z kovových nití, které imitují zlato a stříbro.

Nitě se z paliček postupně odmotávají a přišpendlují se na vzor předkreslený na papíře neboli podvinek, který leží na herduli – válečku naplněném senem nebo pilinami. V rámci udržení tradice se používají historické podvinky, ale zkušené krajkářky navrhují a kreslí také nové. Paličkovaná krajka totiž proniká do stále nových oblastí. Vedle již zmiňovaných šperků jde třeba o nejrůznější dekorace, obrazové krajky v rámu, před časem pod rukama českých krajkářek vznikly i lodičky pro slavnou obuvnickou značku Manolo Blahnik.

„Pro Vamberk je specifická krajka ‚vláčková‘. Jde o metrové krajky, které se paličkují v různě širokých pruzích po celé šíři najednou, kdy na jedné straně je okraj rovný, na druhé ‚zubatý‘. Vzorů existuje nespočet a často mají roztomilé názvy jako jahůdkový, srdíčkový, děťátkový, jetýlkový...“ popisují Miroslava Šustrová a Jana Langová a připomínají, že tradice krajkářství na Vamberecku je zapsána na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky a každoročně se zde konají setkání krajkářek.

Sedlice pro změnu v minulosti proslula čepci ze zlatých nití, ke kterým se přidávaly tylové krajky, flitry či sekané granáty. Skládal se z devíti částí a na každé z nich pracovala jedna krajkářka.

Zlatý čepec: „Čepce se vyráběly na přelomu 19. a 20. století výhradní na zakázku a v Sedlici se nám žádný nedochoval. Objevili jsme ale několik exemplářů v městském muzeu v Horažďovicích a díky tomu jsme před pár lety vyrobili jeho repliku,“ říká Martina Srbová.

Témata: Články

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Kam patří keramika a ruličky z toaletního papíru? Klíč ke správnému třídění

Někteří lidé obcházejí kontejnery na třídění odpadu a všechny odpadky házejí do komunálního odpadu. Důvodem jsou nedostatečné informace o správném třídění, stejně jako mýty o separaci, které odrazují...

30. září 2024

Soutěžící Hell’s Kitchen Česko ubývají. Pruďas Kašpárek už jich vyhodil šest

Pekelná kuchyně otevřela své brány na konci srpna. Radek Kašpárek přivítal profesionální kuchaře z celé České republiky, kteří bojují o pozici kreativního šéfkuchaře v jeho restauracích 420 a Field a...

27. srpna 2024  9:24,  aktualizováno  2.10 22:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští modeláři jsou mistři oboru. Takto se prezentovali na výstavě E-day

Proslulá modelářská výstava E-day je každoroční přehlídkou špičkových plastikových modelářů. Lze ho nazvat svátkem umění zlatých českých ručiček a zároveň možností, aby si ti nejlepší poměřili síly.

2. října 2024

Užijte si podzimní houbovou sezonu. Aktuální prognóza vypadá příznivě

S přicházejícím podzimem nastal pravý čas vyrazit do lesa na houby. Ať už sbíráte bedly, hřiby, klouzky či lišky, je nutné vždy dodržovat několik pravidel. Jen tak si na svých úlovcích opravdu...

28. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sýkory jsou agresivní, fotil jsem i zvrhlé opeřence. Ornitolog o ptačí říši

Premium

Tomáš Grim je „ornitologický rocker“. Trochu od pohledu, ale hlavně názory. Aby bylo jasno, ptáky miluje, znamenitě je fotí, zároveň se pro magazín Víkend DNES nebojí říct, jak opeřencům škodí...

29. září 2024

Pes hyenový je africký mušketýr. Nikdy neútočí sám a myslí na důchodce

Patří mezi nejrychlejší a nejúspěšnější lovce vůbec. Útočí v přesile a své oběti doslova sežere zaživa. Přesto nejde o žádné krvežíznivé monstrum. Má totiž ještě druhou tvář.

4. října 2024

Milují je nejen ptáci. Vysaďte si kaliny, i v lednu potěší něžnými květy

Půvabné keře s nápadnými bílými květy, mnohdy velmi voňavými. Většina z nich nese barevné bobule na konci léta a na podzim se jejich listy krásně vybarví. Jak kalinu vybírat, jak a kdy ji nejlépe...

4. října 2024

Osm šikovných vychytávek s rostlinným olejem, které pomohou v domácnosti

Rostlinný olej není jen na vaření, dá se ním vyřešit řada nepříjemných situací i mimo kuchyň.

3. října 2024

Dejte si trénink na hospodský kvíz. Je to výzva i příjemný strávený čas

Se zkracujícími se dny ubývá času stráveného venku, přesouváme se spíš dovnitř a setkání s přáteli už také moc nesměrujeme do parku nebo na louku. Tak proč si s nimi nedat třeba hospodský kvíz –...

3. října 2024

Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak

Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě

Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele platebních karet – firmy...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...