Následníkovo Konopiště: Zámek na Benešovsku se stane jedním z hlavních míst...

Následníkovo Konopiště: Zámek na Benešovsku se stane jedním z hlavních míst akce po stopách šlechtických rodů. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Po stopách Habsburkův českých zemích

Tradiční cyklus Po stopách šlechtických rodů se letos vydá za Habsburky. Otevře desítky míst spjatých s dynastií českých králů. Organizátoři chystají přednášky a další doprovodné akce.

Salonním vlakem následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este z metropole do Benešova. I tak bude v nadcházejících týdnech probíhat projekt Po stopách šlechtických rodů 2024: Habsburkové domovem i v Českých zemích. Pořádá jej tradičně Národní památkový úřad (NPÚ) a další instituce.

Celý magazín

tit

„K roku Habsburků vedle 21 památkových objektů Národního památkového ústavui 13 odborných pracovišť NPÚ má ambici přinést nové badatelské výstupy určené laické i odborné veřejnosti. Připraveny jsou také odborné akce, výstavy, přednášky,“ vysvětlila Blanka Černá, mluvčí NPÚ.

Habsburský rok proběhne například na Konopišti na Benešovsku, jižně od metropole. Od dubna do listopadu 2024 zde pořadatelé slibují cyklus večerních prohlídek zaměřený na nejvýznamnější Habsburky. Návštěvníci se během působivé procházky staletími seznámí s osudy slavných osobností, které na zámku pobývali nebo jej vlastnili. Především zmiňovaný následník trůnu, arcivévoda František Ferdinand d’Este. „Interiéry představí množství unikátních historických předmětů včetně osobních věcí rodiny Františka Ferdinanda d’Este. Trasa povede komnatami, které se běžně nezpřístupňují,“ zvou pořadatelé.

Ze života velké dynastie

S arcivévodou pod párou
V neděli 19. května pořadatelé s Národním technickým muzeem (NTM) vypraví z Prahy do Benešova parní vlak se salonním vozem rodiny Františka Ferdinanda d’Este.

Divadlo a Svatá aliance
V rámci akce po stopách šlechtických rodů na zámku v Mnichově Hradišti 24. srpna proběhne netradiční prohlídka na téma setkání evropských panovníků na zdejší rezidenci v září 1833. Kompletní program je na www.npu.cz.

Kromě NPÚ jsou do roku šlechtických rodů zapojeny také instituce a města, spravují bývalá habsburská sídla, jako je Ostrov, Brandýs nad Labem, Buštěhrad nebo moravské Židlochovice.

Dobrotivý a oblíbený penzista

Brandýs nad Labem je spjat s osobou posledního českého nekorunovaného krále a rakouského císaře Karla I. „Doba, strávená v Brandýse, patřila zřejmě k nejšťastnějším v životě mladého páru,“ shodují se historici osudů Karla I. a jeho choti Zity.

Oblíbený penzista: Ferdinand V. trávil důchod nejen v Praze.

Do cyklu NPÚ zapojilo také severočeské zámky Ploskovice a Zákupy. Ty s Prahou zajímavě spojuje osoba posledního korunovaného českého krále Ferdinanda V. Dobrotivého. Monarcha se v revolučním roce 1848 vzdal trůnu ve prospěch synovce Františka Josefa I. Na „výminek“ se odstěhoval do Prahy, kde se věnoval dobročinnosti. Odtud zajížděl právě na obě rezidence.

„V jeho osobě Češi neustále spatřovali korunovaného krále a za svého pobytu v Praze se Ferdinand těšil mimořádné oblibě, která v sobě obsahovala také protest proti panujícímu mocnáři, který svou korunovaci neustále odkládal,“ zhodnotil Ferdinandovu roli historik Jiří Rak. V Praze v létě 1875 Ferdinand V. zemřel.