Zápach spálené gumy dusí lidi, místní chtějí blokovat vjezd do firmy

  6:24aktualizováno  6:24
Pronikavý zápach podobný spálené gumě sužuje obyvatele Arnultovic, části Nového Boru. Line se z firmy SAND Profile, která zde vyrábí plastové a pryžové profily a těsnění. Radnice tvrdí, že firma desetinásobně navýšila výrobu a tím prý porušila územní plán.

Továrna SAND Profile v Novém Boru | foto: Google Street View

Podle starosty města se výroba zvedla z původních 80 tun vstupního materiálu až na 950 tun PVC granulátu. Povolil to sice krajský úřad, ale územní plán města podobnou výrobu v Arnultovicích zapovídá. 

„Situace je opravdu napjatá. Lidé jsou rozzlobeni, chtějí vlastními těly blokovat vjezd do fabriky. Vadí jim nesmírně štiplavý smrad, jako když se pálí pneumatiky,“ popsal situaci starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (SLK).

Radnice kvůli tomu podala stížnost na ministerstvo životního prostředí, Krajský úřad Libereckého kraje, Českou inspekci životního prostředí Liberec a Krajskou hygienickou stanici. 

Radnice se chce bránit soudně

Firma SAND Profile původně zpracovávala 80 tun granulátu, krajský úřad loni povolil navýšení až na 950 tun a společnost instalovala novou linku na extruzi pryže. Už v roce 2016 se přitom změnil územní plán, který průmyslovou výrobu zakazuje. Firma na to nedbala. 

„Myslím, že v první řadě by měla státní správa respektovat náš územní plán, který zde povoluje jen malovýrobu, přidruženou a řemeslnou výrobu. Takhle rozhodli o nás bez nás. My se chceme bránit soudně. Firma klidně mohla podat při tvorbě územního plánu námitky, mohla na něm spolupracovat, ale tehdy se vůbec neozvala,“ zdůraznil Dvořák. 

Podle něj jde o ukázkový příklad arogance moci. „Když si chcete postavit třeba garáž a územní plán to neumožňuje, tak vám to stavební úřad nikdy nedovolí. A když jste velká firma, která provozuje obří výrobu, tak se vám nic nestane,“ zlobí se Dvořák.

Firma SAND Profile považuje nařčení z porušování územního plánu za neoprávněné, uvádějící účelově nepřesné a zavádějící informace.

„Navíc kontraproduktivní, neboť dosud existovala snaha naší společnosti o vyřešení případných problémů. Budeme na stížnost reagovat prostřednictvím právního zástupce poté, co obdržíme potřebné informace, které jsme si vyžádali,“ sdělil jednatel firmy Jan Švadlenka. Na dotazy, které redakce firmě zaslala, však neodpověděl. Nesdělil ani, zda a o kolik firma navýšila svou výrobu. 

„Přijďte si čuchnout a zaručeně nic neucítíte.“

Na Facebooku se mezitím rozjela ostrá diskuse, jestli zápach skutečně lidem vadí. Do diskuse na oficiálních stránkách Nového Boru přispěl i uživatel Jan Hurtík, který o sobě tvrdí, že ve firmě pracuje a žádný zápach se odsud neline. 

„Přijďte si čuchnout a zaručeně nic neucítíte. Pracuji zde, jsem uvnitř a také nic necítím. Jsem dost citlivý na to, abych makal někde, kde to silně zapáchá,“ argumentuje. Chránit zde životní prostředí prý není potřeba, neboť v okolí továrny prý lze spatřit bažanty, zajíce a srny. 

Starosta Jaromír Dvořák ale připomíná, že bez ohledu na zápach si firma nemůže v rodinné zástavbě dělat, co se jí zlíbí. 

„Nyní jsem zcela náhodně obdržel informaci, že je před dokončením proces vyhodnocení vlivů na životní prostředí, na jehož základě chce firma opět navýšit kapacitu zpracovávaných surovin až na 2700 tun za rok. Proti takovému porušování zákona se budeme bránit všemi dostupnými prostředky,“ tvrdí starosta.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Ovzduší firma neničí, obyvatele liberecké čtvrti přesto obtěžuje zápach

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Obyvatelé libereckého Vesce si dlouhodobě stěžují na zápach, který se line z firmy Likto. Báli se, že společnost...

Žitava chystá referendum, zda dál bojovat o titul Hlavní město kultury

Žlutooranžové srdce všude, kam se člověk podívá. Na ulicích, v novinách,...

Žlutooranžové srdce všude, kam se člověk podívá. Německá Žitava se chystá na referendum a srdce je jeho symbolem. Přes...

Najdete na iDNES.cz