Záchranka o prázdninách zasahuje zejména u zraněných horolezců. (Ilustrační snímek)

Záchranka o prázdninách zasahuje zejména u zraněných horolezců. (Ilustrační snímek) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Lidé v Českém ráji hazardují, záchranáři se v létě nezastaví

  • 1
Český ráj patří v létě k místům, kde se záchranáři objevují často. Nejčastěji zasahují u zranění cyklistů a horolezců. Výjimkou nejsou ani výletníci, kteří přelézají na skalních vyhlídkách ochranná zábradlí. Problémem jsou i smíšené cesty, kde kolem pěších jezdí bezohlední cyklisté.

"V Českém ráji tvoří asi čtvrtinu všech zraněných turistů cyklisté bez přilby," řekl krajský ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík. "Často vyjíždíme i k lidem, co spadnou ze skalní vyhlídky, nebo k horolezcům," dodal.

Řada horolezců se vydává na pískovcové bloky bez helmy. Pokud uklouznou, lano je sice zachrání před pádem na zem, někdy se však udeří holou hlavou o skálu. Hrozí jim otřesy mozku, tržné rány nebo nitrolební krvácení. Nejhorší letní úraz se odehrál v první polovině července na Hruboskalsku.

"Lidé nám ohlásili, že se tam zranil cyklista, ale jak se nakonec ukázalo, z kola nespadl," konstatoval Mackovík. "Sesedl z něj a vydal se na skalní vyhlídku. Opřel se tam o zábradlí a zřítil se dolů. Vrtulník ho transportoval na traumatologii do liberecké nemocnice s velmi těžkým zraněním hlavy a dalšími vážnými zraněními," vylíčil ředitel.

K opatrnosti na skalních vyhlídkách nabádá také starosta Hrubé Skály Jan Houška. "Bývá na nich sice kovové zábradlí, ale někteří lidé hazardují a přelézají ho," prohlásil starosta. "Po skále se dá přitom velmi snadno uklouznout. Hlavně po dešti. Pískovec se navíc může pod nohama oddrolit," uvedl.

Houška turistům doporučuje, ať si dávají velký pozor i na stezkách, stoupajících na vrchol vyhlídek. Většinou je totiž lemuje jen dřevěné zábradlí. "Vyměňuje se jen jednou za čas, a tak hrozí, že uhnije a ztrouchniví. Raději bych se o něj vůbec neopíral," upozornil starosta.

Cyklisté jezdí kolem chodců neopatrně

Mezi velké bezpečnostní problémy Českého ráje se řadí smíšené turistické cesty - kromě pěších výletníků se na nich proplétají cyklisté a někdy také in-line bruslaři. "Hodně na nich jezdí příliš rychle - bez ohledu na ostatní turisty," konstatoval zástupce vedoucího Správy CHKO Český ráj Aleš Hoření.

"K odstrašujícím příkladům patří především Zlatá stezka z Hlavatice přes Valdštejn k zámku Hrubá Skála. Kdyby záleželo jen na nás, vyhradili bychom Zlatou stezku jen pro pěší," doplnil Hoření.

Podle něj cyklisté ohrožují chodce také na cyklotrase u Dolánek. "Je bohužel pravděpodobně jen otázkou času, kdy po střetu cyklisty s chodcem na smíšené stezce někdo zemře," varoval Hoření. "Proč se nepoučíme v Holandsku, kde mají důsledně oddělené stezky pro cyklisty, chodce i in-line bruslaře?" ptá se.

Mackovík souhlasí. "Cyklisté jezdí na cestách v Českém ráji velmi rychle a jsou nebezpeční hlavně pro malé děti," potvrdil. "Řidítka kol se nacházejí přímo ve výšce jejich hlav."

Cyklisté hazardují leckdy i se svým zdravím. Český ráj křižují mnohdy bez helmy. Na pískových cestách mohou dostat smyk. V lese jim pak hrozí pády nejen na kameny, ale také na kořeny.