Evropský unikát v Jablonci. Vzniká tu areál pro adrenalinové cyklisty

  8:29aktualizováno  8:29
Ačkoliv Češi patří mezi světovou špičku ve fourcrossu, doteď neměli v republice důstojné zázemí. To se ovšem mění. Na sjezdovce Dobrá Voda v Jablonci totiž vzniká největší evropský areál pro vyznavače této adrenalinové formy cyklojízdy.

Velký areál v Jablonci nad Nisou pro jezdce ve fourcrossu by měl být hotový příští rok v květnu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Co je to vlastně fourcross? Tratě pro tento poměrně mladý a divácky atraktivní sport vedou z kopce. Na odvážné bikery na nich čekají klopené zatáčky, skoky, boule. Startuje se ve čtveřicích.

"Základem pro vítězství je nejrychlejší start z brány, protože na většině tratí se těžce předjíždí. Jedinou možností je čekat na soupeřovu chybu nebo najít lepší stopu v zatáčce," uvádí internetová encyklopedie Wikipedie.

Duchovní otec myšlenky vytvořit v Jablonci unikátní fourcrossový park je mistr světa v této disciplíně Tomáš Slavík. Momentálně na sjezdovce dohlíží na rypadla bagrů, která se zahryzávají do trávníku a krajinu přeměňují na vzorový terén pro bikery.

"Nastěhoval jsem se do Jablonce a potřeboval jsem nějaké místo na trénování. Obcházel jsem sjezdovky a místa, kde by se taková věc dala udělat. Na Dobré Vodě mi šli krásně na ruku a plácli jsme si. Chci ukázat, jak má vypadat správný fourcross světových parametrů. Tahle trať nebude mít v Evropě obdoby," říká.

Hotovo by mělo být v květnu příštího roku. A co vše tu bude? Kromě fourcrossové trati tu budou i menší sekce s menšími skoky, část tratí povede lesem. Na dalším kopci bude slalomový úsek.

"Bude tu ale především půjčovna kol a každý zájemce si může tento sport vyzkoušet," dodává Slavík. To vše pod dohledem instruktorů. "Příští zimu by se areál mohl přeměnit na park pro snowboardisty. O lyžování však na Dobré Vodě nepřijdou, jelikož areál budujeme na sjezdovce, na které se nelyžovalo," vysvětluje šampion.

Ve fourcrossu jsme špičkou i přes ztížené podmínky

Zajímavostí pro milovníky řádně odpružených cyklistických vidlic bude i závod světové série. "Už to máme potvrzeno fourcrossovou asociací. Takovýto závod se tu pojede poprvé v historii země," poznamenává Slavík.

Ačkoliv v republice nejsou zcela ideální podmínky pro pěstování tohoto cyklistického odvětví, sbírají čeští jezdci mezinárodní úspěchy. Což Slavík dokladuje. Kromě titulu mistra světa, je třeba vítězem světového poháru či vicemistrem Evropy.

"Ve fourcrossu jsme považováni za nejlepší zemi. V desítce nejlepších jezdců jsou čtyři Češi. Jablonecký areál otevře spoustu možností pro většinu jezdců z republiky a možná fourcrossu přilákáme další lidi," uzavírá Slavík.

Autor:

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Další z rubriky

Žena napadená dogou stihla jen pozdravit. Pak si soused vybavuje křik a krev

Ilustrační snímek

Pes stejného majitele ve vsi řádil už mnohokrát. To tvrdí obyvatelé obce Pihel, kde argentinská doga napadla seniorku....

Od odpadků mají lomu Kristýna pomoci vratné kelímky. Myslí tu i na vozíčkáře

Zatopený důl Kristýna u Hrádku nad Nisou je mezi milovníky koupání velmi...

V létě je tam pravidelně plno, to mu ale na oblibě neubírá. Bývalý zatopený lignitový důl Kristýna v Hrádku je...

Ceny pro britské hudebníky stvořili v Lasvitu, podobu jim vtiskla brambora

Soška pro britské umělce

Brambora vtiskla jedinečnost soškám, které si za své výkony převezmou britští umělci. Trofeje pro letošní udílení cen...

Najdete na iDNES.cz