Exšéf libereckého dopravního podniku přihrával zakázky svým známým

  6:30aktualizováno  6:30
Pavel Šulc byl předsedou představenstva Dopravního podniku Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). Ve funkci podle zákona nesměl zprostředkovávat obchody společnosti pro jiné firmy, tím méně sám sobě. On ale například loni v srpnu získal od DPMLJ bez výběrového řízení zakázku na vyklízecí a sanační práce.

Manažer dopravního podniku Pavel Šulc je také obviněný z korupce, podle policie bral úplatky. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Objednávku prací v prvním podlaží starého domu v Mrštíkově ulici, který stojí hned u vjezdu do tramvajové vozovny, schválil dnes už také bývalý ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar. Ten je spolu se Šulcem a dalšími sedmi lidmi obviněn z korupce, předražování zakázek či zneužívání dotací.

V případě vyklízení domu v Mrštíkově ulici šlo o částku 87 800 korun bez DPH, práce měla provést Šulcova firma Smartkonstrukt. Jako první na to upozornil web Náš Liberec.

Šulc přitom nemyslel jen na sebe, ale i na své známé. Ten samý den, kdy dostal zakázku na vyklizení části domu v Mrštíkově ulici, šla objednávka na sanaci suterénu stejného domu za 94 000 korun bez DPH také firmě SN projekt, kterou vlastní Ondřej Novák. Ten byl jeden čas spolu se Šulcem jednatelem firmy Smartkonstrukt.

Dohromady získala společnost Šulcova kamaráda jen loni od dopravního podniku zakázku za 450 840 korun bez DPH. Vše bez výběrového řízení.

Kromě vyklízecích prací a odborného posudku na chátrající dům měla firma SN projekt provádět i drobné zámečnické práce a natřít zábradlí na zastávce v Riegrově ulici a u tramvajové smyčky u Viaduktu.

Nátěr mostu za téměř sto tisíc korun

Natírat zábradlí na Nové Rudě a na mostě u Kyselky měla za 96 000 Kč bez DPH pro dopravní podnik také firma Stavokonstrukt Plus. To je další Novákova firma.

Sám sobě si pak Šulc jako předseda představenstva prodal za 75 000 korun šest let starý vůz Fiat Doblo Cargo Combi, který byl v majetku dopravního podniku. V bazarech se přitom tyto stejně staré fiaty s podobným počtem najetých kilometrů prodávají zhruba o čtyřicet tisíc dráž. Auto si navíc Šulc prodal na konci května 2018, v době, kdy už byl policií obviněn za korupci v DPMLJ. Nové vedení nastoupilo až v červnu.

Podle protikorupční policie nebyl Šulc žádným troškařem. To hlavní, z čeho je obviněn, je braní úplatků. Z policejních spisů vyplývá, že Šulc si měl takto přilepšit více jak jedním milionem korun.

Policie přitom vychází z odposlechů Jiřího Vařila, zakladatele firmy BusLine. Právě Vařil měl být podle dostupných informací tím, kdo dění v dopravním podniku nejvíc negativně ovlivňoval.

Policie se domnívá, že Vařil se Šulcem plánovali dopravní podnik ekonomicky zlikvidovat. „Jednal zcela pod vlivem Jiřího Vařila a na základě jeho pokynů,“ stojí o Šulcovi v obvinění.

„Měl být odvolaný už ve chvíli, kdy se jako předseda představenstva postavil proti rozhodnutí rady města a poslal firmě BusLine i přes náš nesouhlas třicet milionů korun jako přiměřený zisk. To bylo ještě před obviněním od policie. Bohužel nebyla politická vůle ho už tehdy odvolat, i když jsme to navrhovali,“ uvedla stále ještě liberecká radní Zuzana Kocumová.

Šulc byl v DPMLJ za Hnutí ANO, později exANO. Primátor Tibor Batthyány, který Šulce do představenstva podniku navrhl, odmítá, že by s tím měl cokoliv společného.

„Pan Šulc se nám vymkl z rukou. Musel se zbláznit. Důkazem, že jsme to nenechali ladem, je, že dnes už ve vedení dopravního podniku není žádný politik, prosadili jsme tam místo toho odborníky,“ řekl Batthyány.

Sám Šulc se k případu odmítá vyjádřit mimo jiné s odkazem na podepsanou mlčenlivost.

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Sparta může jít na Trabzonspor, Plzeň bude při losu v osudí dvakrát

OMLOUVÁM SE. Sparťan Srdjan Plavšič (vlevo) svůj gól proti Spartaku Subotica,...

Fotbalová Sparta zná úzký okruh soupeřů, na které může narazit ve 3. předkole Evropské ligy. Trabzonspor, Bnei Yehuda, ...

Další z rubriky

Loňský rekord se otřásá, Svijany vaří víc piva i díky úspěchu plechovek

Pivovar Svijany přežil i těžké chvíle, kdy mu hrozilo uzavření. Dnes je...

Po loňském rekordním roku zažívá letos Pivovar Svijany ještě úspěšnější období. Za prvních šest měsíců uvařil zhruba o...

Grilování uprostřed vody. Jabloneckou přehradu brázdí barník

Na jabloneckou přehradu vyplul barník.

Po dlouholeté přestávce do vod jablonecké přehrady opět dosedají rozličná plavidla. Poměrně ojedinělou atrakcí je...

Liberecká nemocnice přestavěla panelák na školku, bere i nenarozené děti

V panelovém domě v Klášterní ulici bývaly dříve byty. Od září se sem nastěhují...

Lešení z čelní fasády už brzy zmizí z bývalého paneláku nad poliklinikou Klášter. V přestavovaném objektu už ale...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz