Jindřich Fadrhonc na snímku z června min ulého roku přebírá cenu za...

Jindřich Fadrhonc na snímku z června min ulého roku přebírá cenu za nejpřívětivější úřad. | foto: Statutární město Liberec

Odsouzený tajemník získal na magistrátu místo. Skandál, zní od zastupitelů

  • 4
Bývalý tajemník libereckého magistrátu, který dostal u soudu podmíněný trest, dál pracuje na úřadě. Jen se přemístil na jinou pozici, dělá manažera kvality.

Liberecký magistrát čelí kritice kvůli obsazení místa manažera systémového řízení kvality. Stal se jím totiž Jindřich Fadrhonc, donedávna tajemník magistrátu, který v září rezignoval. Soud ho pravomocně odsoudil na 21 měsíců podmíněně za zneužití pravomoci úřední osoby a pletichám při hospodářské soutěži.

Fadrhonc zmanipuloval výběrové řízení

Fadrhonc podle soudu spolu s dalšími dvěma úředníky zmanipuloval výběrové řízení na modernizaci elektronického systému v době, kdy dělal tajemníka v Českém Krumlově.

„Musel jsem kvůli tomu z Krumlova odejít. Těžko bych v té době našel odpovídající místo nebýt výběrového řízení v Liberci. Pan primátor ctil presumpci neviny, o procesu věděl. S radnicí v Krumlově už jsem se dohodl, že zaplatím třetinu škody, která jí vznikla,“ uvedl u soudu Fadrhonc.

Zřejmě i díky tomu nakonec odešel s nízkým trestem. Má však zakázáno pracovat jako úředník. Přesto na radnici zůstává. Manažer kvality řízení není úřednické místo.

„Pan Fadrhonc se na zavádění systému kvality podílel jako tajemník magistrátu. Jeho zkušenosti byly jedním ze základních předpokladů, pro které byl na tuto funkci zařazen. Kromě toho se podílí i na rekonstrukci budovy Uranu a projektu na zvýšení ochrany osobních dat občanů,“ uvedl tiskový mluvčí magistrátu Jan Král.

Je to skandální, říká Tachovská

Část zastupitelů ale setrvání Fadrhonce na úřadě kritizuje. „Je to skandální,“ říká zastupitelka za Změnu Zuzana Tachovská. „Zodpovědný a soudný primátor by se svého šéfa úřadu, který byl pravomocně odsouzen za podvody při veřejných zakázkách, okamžitě a veřejně zbavil. Ten náš ho ale jen formálně přesunul na jinou pozici. Takže člověk odsouzený za podvody je teď manažerem kvality liberecké radnice. Vypadá to, že tady zůstal, aby magistrát dál skrytě řídil,“ myslí si Tachovská.

Radnice ale poukazuje na zákoník práce. I když Fadrhonc rezignoval, jeho pracovní poměr na magistrátu tím nezanikl. „Zaměstnavatel měl povinnost mu poskytnout jinou práci, pro kterou splňuje kvalifikační požadavky. Pokud by takovou práci neměl nebo ji dotyčný odmítl, musela by přijít výpověď pro nadbytečnost,“ uvedl zastupující tajemník Jaroslav Sopoušek.

„Že mu práci nabídli a on v ní pokračuje, není protizákonné. Mě ale zajímá, kdo o tom rozhodl a jestli to je nebo není organizační změna. Počet pracovníků magistrátu určuje rada města, tajemník je rozděluje a předkládá ke schválení. Tady ale žádné usnesení nemáme. Běžně se tyto případy řeší výpovědí a odstupným,“ říká předsedkyně kontrolního výboru zastupitelstva Věra Skřivánková.

Šolc: S Libercem nemá jeho čin nic společného

Fadrhonce se naopak zastává bývalý náměstek primátorky a současný zastupitel SLK Jiří Šolc. „Člověka s jeho zkušenostmi je dobré tady mít, protože komerční sektor by po něm skočil hned. Ano, pochybil, ale s Libercem nemá jeho čin nic společného. Kvalifikovaných a loajálních lidí je dnes nedostatek,“ sdělil Šolc.

To ale odmítá nezisková protikorupční organizace Transparency International. „Postoj města je v tomto hodně alibistický. Bývalý tajemník byl odsouzen za trestné činy, které přímo souvisejí s výkonem jeho funkce. Je tedy zcela nepodstatné, zda se čin stal v Českém Krumlově, Liberci nebo jinde. Po pravomocném odsouzení se mělo rázně jednat. Ale tady to vypadá, že magistrát měl v úmyslu si tohoto člověka od samého počátku podržet, odsouzení neodsouzení,“ uvedl právník Transparency International Petr Leyer.