Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Liebigovo městečko v Liberci změní filmaři na Německo za války

  7:45
Silný a poutavý příběh jedné židovsko-křesťanské rodiny začali odvíjet filmaři v Liberci. Ve dvoudílném snímku německé televize ZDF hraje prim i náměstí Pod branou – místo, které má pro válečné filmy neopakovatelnou atmosféru.
Vizualizace filmařů

Vizualizace filmařů | foto: Vizualizace ZDF

I proto si je filmové štáby tak často vybírají. Stalo se tak už v roce 1950, kdy si náměstí zahrálo ve filmu Panna a netvor, o dvacet let později tu Dušan Klein natočil detektivku Lekce s Karlem Högerem a Janou Brejchovou.

V nedávné minulosti si jej za cíl vybrali filmaři snímku Poslední cyklista či Boží duha. V americké a kanadské produkci zde vznikalo drama Hitler: Vzestup zla.

Náměstí vzniklo jako centrum Liebiegova městečka, které nechal továrník postavit pro své zaměstnance na začátku dvacátého století. Lidé, kteří tu žili, tu měli téměř všechno – obchůdky, hasičárnu, nedaleko školu.

A také hospodu, ta nesla název U města Broumova, podle místa, z něhož pocházel nejstarší Liebieg.

„Bylo to takové město ve městě, svůj význam měla zřejmě i brána. Vedla tudy stará cesta do Vratislavic, takže zřejmě sloužila symbolicky jako jakýsi vstup do města,“ přiblížil Marek Řeháček, autor knih Liberecké zajímavosti.

Náměstí nikdy nebylo součástí městské památkové zóny

Náměstí i domy jsou dílem architekta Jakoba Schmeissera, který rád zmiňoval liberecké motivy, jako třeba motiv pelikána.

„Původně tu býval velký park, ten pak musel ustoupit městečku. Dokonce tu je i pomník padlých z první světové války. Chápu, proč si to místo filmaři vybírají, do válečných filmů se ideálně hodí,“ dodal Řeháček.

Podle něj je škoda, že se náměstí nikdy nestalo součástí městské památkové zóny, aby se pak případné rekonstrukce domů prováděly citlivě a ve spolupráci s památkáři.

Loni tu chtěla natáčet i čínská produkce film Poslední vízum, jenže náměstí procházelo rekonstrukcí, a tak se nakonec museli spokojit s prostorem před libereckou radnicí. Stejně na tom byli i filmaři snímku Tenkrát v ráji, také pro ně zůstalo náměstí zavřené.

„Tohle je jedinečné místo, opravdu jiné takové v republice není. Náměstí se dvěma ulicemi, kde jsou domky nalepené na sebe, a kde je vidět jednotná německá architektura, to je přesně to, proč si filmaři tento kout vybírají,“ říká Jan Jurkovič ze společnosti Mia Film Barrandov, která film koprodukuje.

Dům zateplili a natřeli žlutou barvou

Jenže loňská rekonstrukce nezůstala pro filmaře bez následků. Podle Jurkoviče se budou muset kamery vyhnout především jednomu rohu ulice.

„Jeden z těch domů nechali majitelé zateplit a natřeli ho žlutou barvou. Tak to do filmu použít nemůžeme, ale jinak je pro nás tohle náměstí sázkou na jistotu. Víme, že v poválečném snímku bude vypadat dobře,“ dodal Jurkovič.

V týdnu probíhaly čilé přípravy, práci měli hlavně rekvizitáři. „V sobotu a v neděli se nepracuje, a v pondělí odpoledne už se začne točit, tak musí být vše hotovo,“ upozornil Jurkovič.

Snímek zatím nese pracovní název Zemský soud podle stejnojmenného románu od spisovatelky Ursuly Kerchel oceněného v roce 2012 Německou knižní cenou.

Vypráví příběh židovsko-křesťanské rodiny Kornitzerových. Ta je kvůli pronásledování nacisty v roce 1938 rozbita. Rodiče posílají osmiletého Georga a čtyřletou Selmu s dětským židovským transportem do Anglie.

Hluboké jizvy, které se nezahojily

Jejich otec, židovský soudce Richard emigruje na Kubu, jeho nežidovská žena Claire ale vízum nedostane. Během války se tak musí postarat sama o sebe.
Odmítne rozvod a zůstává v Německu. O téměř deset let později se může rodina znovu setkat.

Richard se vrací zpět ke své ženě, a společně zjišťují, kde jsou v Anglii jejich děti. Jenže odloučení trvalo moc dlouho, rodiče a děti se už nikdy nepotkají.

„Zfilmování románu ukazuje ze zvláštní perspektivy na poválečná léta v Německu a mapuje oběti, které holokaust a válku přežily v exilu. Zkušenosti útěku a odloučení od rodiny vryly hluboké jizvy, které se nezahojily ani po návratu do cizí, znovuzaložené vlasti. Televizní adaptace románu má dát těmto lidem tvář a hlas,“ vysvětlil programový ředitel ZDF Norbert Himmler.

V Liberci se filmaři zdrží týden, stejný čas natáčeli i v muzeu v Českém Dubu. Poté se přesunou do Ústí nad Labem, Mladé Boleslavi a do Prahy. Kromě České republiky se ve snímku objeví i takové destinace, jako třeba Kuba a kamery pojedou naplno i v Německu.

„Natáčení potrvá zhruba tři měsíce, termín, kdy se bude snímek vysílat, ale ještě nevíme,“ upozornil Jurkovič.

Pro město Liberec je přítomnost filmařů možností, jak obohatit městskou kasu, stejně jako příležitost se zviditelnit. A díky Filmové kanceláři, kterou spravuje Městské informační centrum, se krajské město stává stále častěji cílem filmařů. „Za zábor místa si magistrát určuje jednotnou taxu deset korun za metr čtvereční,“ zmínila Pavlína Kuchtová z informačního centra.

  • Nejčtenější

Očazené skály, odpadky i kadibudka. Kokořínsko vymete nelegální tábořiště

Premium V chráněné krajinné oblasti Kokořínsko napočítali ochránci přírody celkem 118 nelegálních tábořišť. Takové trampské...

Pardubice míří do baráže. Zlín zvládl zápas s Baníkem a poslal Brno ke dnu

Fotbalisté Zlína učinili další krok k odvrácení přímého sestupu z české nejvyšší soutěže. Ve čtvrtém kole nadstavbové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdyby tohle dělal můj chlap, tak ho pošlu do řitě, přiznala Majka ve Výměně

V novém dílu Výměny manželek jsme sledovali pobyt Jarči v luxusním domě s rozhazovačným manželem. Majka se naopak...

Rasisto, vyslechl si Okamura v Liberci od Romů. Sám jsem šikmooký, bránil se

Demonstraci proti vládě dnes odpoledne uspořádalo v Liberci hnutí SPD. U libereckého kulturního domu se sešlo několik...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podnik v Hrádku denně chrlí 12 milionů dětských plen, je největší na světě

Pochází odtud pětina dětských plen pro celou Evropu. Hrádecká pobočka belgické společnosti Drylock ale vyváží zboží až...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Sophia Lorenová mi moc děkovala, vzpomíná šperkařka a autorka korunek krásy

Olga Kopalová Rynešová navazuje na tradici rodinné bižuterní firmy, jejíž historie sahá až do roku 1900. Nedávno byla...

Na trať z Liberce do Jablonce se tramvaje vrátí později, oprava se prodraží

Až na konci září by se měla na nově položené koleje vrátit tramvaj v úseku mezi Vratislavicemi a Jabloncem. Na trati se...

Liberecké divadlo vyhlíží výročí. Nadělí si oslavy i třináct premiér

Rovných 140 let uplyne letos na podzim od zahájení provozu v libereckém Šaldově divadle. Soubor chystá velké oslavy a...

Někdo střílel do oken školy na Jablonecku. Mohlo jít o žáka, míní starosta

Neznámý střelec poškodil čtyři okna základní školy v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Podle policie pálil z airsoftové...

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...