(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Bývalý voják s pověstí zázračného investora obral lidi o 46 milionů

  • 15
Soud v Liberci poslal bývalého vojáka na pět a půl roku do vězení za rozsáhlé podvody. Půjčoval si od lidí vysoké částky a sliboval jejich zhodnocení. Podle rozsudku má na svědomí škodu za 46 milionů korun.

Vidina obrovského zúročení úspor se rozplynula a na konci zůstalo 76 poškozených. Za vše podle verdiktu krajského soudu může osmatřicetiletý Jindřich Zeman, dnes už bývalý voják liberecké posádky.

Soud jej poslal za podvod na 5,5 roku do věznice s ostrahou. Musí také většině poškozených nahradit škodu. Ostatní soud odkázal na občanskoprávní řízení.

Podle rozsudku nalákal Zeman zprvu vojáky a pak i jejich známé a jiné lidi na zhodnocení peněz investováním na akciových trzích. Sliboval sice vysoké zhodnocení úspor, jenže lidé netušili, že vlastně nastupují do podvodné hry na principu „letadla“. V té se peníze vracejí jen prvním investorům, ostatní o ně přicházejí.

Důvěřivci si peníze půjčovali

Podle obžaloby muž postupně přijal peníze od lidí z nejrůznějších míst nejen kraje, ale celé České republiky, a to od prosince 2006 do 27. května 2015. Důvěřivci mu svěřovali statisícové, ale i milionové sumy.

Mnozí si kvůli vidině vysokého zhodnocení peníze ještě vypůjčili. Od jednoho z poškozených získal obžalovaný v roce 2013 šest milionů. Vrátil jen polovinu.

Muž byl ve svém okolí známý jako úspěšný burzovní investor. Působil jako důvěryhodný člověk, jezdil drahými auty. Častým důvodem, proč mu lidé svěřili své peníze, byly dobré reference od jiných lidí.

„Byl to kolega manžela a sliboval úrok až třicet šest procent. Bohužel jsme mu uvěřili. Půjčili jsme mu sedm set tisíc a o většinu přišli. Dostali jsme se tím do velkých problémů. Těžko ty peníze ještě uvidím,“ řekla loni tehdy jednatřicetiletá žena, která v případu dalekosáhlého podvodu svědčila.

Podle obžaloby měl muž od lidí napůjčováno 83 milionů, na údajných úrocích však vyplatil zpět jen 37 milionů. Zbytek použil buď pro sebe, nebo na vyplacení jiných věřitelů.

„Čím byla částka větší, tím sliboval větší úrok. Ale zároveň se dostával do větší spirály. Když slíbil vyšší úrok, z částky mohl čerpat kratší dobu. Investory musel nabírat stále častěji a stále víc,“ řekl při zdůvodňování rozsudku předseda senátu Pavel Pachner.

Věřil, že dokáže peníze zhodnotit

Zeman u vyhlášení rozsudku nebyl, omluvil se z pracovních důvodů. Před soudem se hájil tím, že věřil, že dokáže peníze zhodnotit. Navíc uváděl, že lidé byli srozuměni s tím, že jde o nejistou investici do cenných papírů.

Analýza účtů ale podle předsedy Pachnera prokázala, že muž do akcií investoval jen minimum z peněz, které od lidí získal. „A když investoval, tak to bylo prodělečné,“ poznamenal soudce.

Za podvod hrozilo obžalovanému pět až deset let vězení. Rozsudek ještě není pravomocný, státní zástupce i obhájce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Státní zástupce Petr Vlach navrhoval osm let.

Podle nepravomocného rozhodnutí soudu bylo Zemanovi zabaveno 230 tisíc korun z jeho účtu a z prodeje čtyřkolky. A rovněž tisíce akcií, které jsou ale zřejmě bezcenné.

Soudce uložil trest při spodní hranici s ohledem na ochotu obžalovaného splácet dluhy i na to, že ve vojenských misích nasazoval život. „Potrestán už byl tím, že přišel o výsluhu ze služebního poměru,“ doplnil soudce Pavel Pachner.