Centrum Liberce ochromí oprava tramvajové trati, uzavírka potrvá měsíc

  10:46aktualizováno  10:46
Motoristy v centru Liberce čekají v létě dopravní komplikace. Kvůli opravě tramvajových kolejí bude celý červenec neprůjezdná důležitá křižovatka na Šaldově náměstí. Uzavírka se dotkne cestujících MHD, ale i záchranky. Přesune se dokonce i místo pro přistávání záchranářského vrtulníku.
Kvůli opravám na Šaldově náměstí budou jezdit jinudy linky MHD. (ilustrační snímek)

Kvůli opravám na Šaldově náměstí budou jezdit jinudy linky MHD. (ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Bude to velký problém pro jízdu centrem, vidíme to jako značnou komplikaci dopravy v Liberci," nastínil komunikační inženýr libereckého dopravního inspektorátu Vlastimil Malý.

Uzavírka náměstí

Částečná uzavírka Šaldova náměstí v Liberci potrvá od 1. do 28. července. Dojde k uzavírce části ulice Sokolská a odklonům linek MHD.

Jinudy pojedou autobusové linky č. 12, 13, 14, 18, 23, 24, 25, 26, 28, 34, 92, 93, 600. Místo tramvají pojedou do Lidových sadů autobusové linky č. X2, X3. Povedou odklonem z terminálu Fügnerova ulicí Palachova do zastávky Muzeum - výstaviště a dále pokračují po pravidelné trase.

V opačném směru linky staví v ulici Palachova, kde bude u hotelu Liberec náhradní zastávka. Ostatní autobusové linky pojedou také odklonem Palachovou ulicí.

Autobusové linky č. 18, 24, 14, 25 a 34 nebudou vůbec zajíždět do zastávek Náměstí Dr. E. Beneše a Sokolská u zdi. Linka č. 36 bude po dobu výluky zrušena.

Důvodem radikální opravy je havarijní stav tramvajového kolejiště, kde prý hrozí i vykolejení tramvaje. Naposledy se museli řidiči s uzavírkou náměstí popasovat před 18 lety, kdy proběhla zatím poslední generální oprava trati.

"Půjde o kompletní opravu kolejí. Přejezd je v těchto místech obrovsky zatížen kvůli velmi silnému provozu. Opravovat se ale bude o prázdninách, kdy je menší provoz, aby se omezení dotklo lidí co nejméně," přiblížil Ludvík Lavička, provozně technický ředitel libereckého Dopravního podniku.

Oprava úplně uzavře část Sokolské ulice. Kvůli tomu bude Dopravní podnik odklánět autobusové linky. Jinudy pojede od 1. do 28. července 15 linek. Tramvaje do Lidových sadů nahradí autobusové linky číslo X2 a X3. Dopravní komplikace navíc ještě zhorší plánovaná oprava mostu v Ostašovské ulici, která potrvá až do listopadu.

"Část řidičů dnes využívá i Ostašovskou ulici, aby si ulehčili cestu do obchodní zóny za Decathlonem a vyhnuli se kruhovým objezdům u bývalého Totalu. Tato možnost teď nebude. Situace bude komplikovaná," domnívá se Vlastimil Malý.

Vrtulník záchranářů bude přistávat jinde

Obě uzavírky ztíží život záchranné službě a řidiči sanitek budou muset volit jiné trasy. Dojde dokonce k přesunu přistávacího místa pro záchranářský vrtulník.

"Pro sanitky nemáme jinou objízdnou trasu, která by byla schůdná z hlediska času," vysvětlil vedoucí odboru dopravy libereckého magistrátu Pavel Rychetský. Jednou z možností, kde by mohl záchranářský vrtulník přistávat, je hřiště ve Svojsíkově ulici.

"Zatím se k místu nechci vyjadřovat, hledáme ale ve městě jinou plochu, kde by mohl vrtulník přistávat. Nebudeme totiž moci jezdit přes most na letiště a nemůžeme ani riskovat uvíznutí v zácpě u kruhových objezdů poblíž Globusu. Bylo by to zdržení, kdy by vrtulník ztrácel u závažných stavů efekt," přiblížil ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík.

Kvůli uzavírce Šaldova náměstí nebudou smět řidiči parkovat v Klostermannově ulici. Stane se z ní rovněž jednosměrka ve směru od Husovy ulice.

Jednosměrná bude i Šamánkova ulice od Masarykovy směrem k Rumjancevově. "Jednak tam budou jezdit v jednom směru autobusy, jednak bude ulice vyčleněná pro jednotky IZS. Ty budou jezdit oběma směry, proto tam bude zákaz parkování," přiblížil Rychetský.

Šaldovo náměstí

Šaldovo náměstí

Autor:

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Další z rubriky

Záchranka chce opustit centrum Liberce, přestěhovat se má k pivovaru

Největší problém současných sanitek krajské záchranné služby je s podvozkem....

Už od roku 2003 se krajská záchranka snaží dostat pryč z vily na Husově ulici v Liberci. Základna je tu v havarijních...

Dluhy a nevyužité areály jsou pod Ještědem i deset let po MS v lyžování

"Nešlo o tak vážnou věc, abychom museli vracet státu vracet dotaci v úplné...

Prchavá sportovní prestiž, ale i nevyužité moderní areály, desetimilionové dluhy a trpké soudní tahanice. Liberec deset...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz