ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

Nad Libercem proletí v malé výšce letadlo, bude hledat nejteplejší místa

  • 4
Pomocí letadla bude Liberec zjišťovat, kde jsou po městě takzvané tepelné ostrovy. Tedy místa, která se přehřívají a mají sníženou schopnost se ochladit.

Podle odborníků budou vyšší teploty ve městech stále větší hrozbou, pokud obce nepřijmou žádná opatření. Ke zmapování tepelných ostrovů využije Liberec malé letadlo typu Cessna, ze které se bude provádět letecké snímkování, a to jen v malé výšce nad zástavbou.

„Lidé se tak nemusejí obávat, až uvidí nad Libercem nízko letící letadlo. Přesné datum snímkování zatím nemáme, rozhodně ale proběhne během srpna a potrvá několik hodin. Zatím se čeká na příznivou meteorologickou předpověď,“ sdělil mluvčí libereckého magistrátu Tomáš Tesař.

Multispektrální snímky tepelných ostrovů jsou pro město důležité. Rozdíl teplot oproti okolní krajině totiž může být v rozpáleném městě o deset i více stupňů vyšší. Data chce radnice využít v rámci projektu Adaptační strategie na změnu klimatu. 

„Tepelné ostrovy se tvoří hlavně v husté zástavbě, vliv na ně mají i materiály absorbující teplo, nedostatek zeleně i zvýšená doprava. Díky snímkování tak dostaneme i přesný obrázek o tom, jak vitální zeleň ve městě je,“ dodal Tesař.

Vypracování strategie bude stát 1,4 milionu korun, většina nákladů se ale uhradí z dotace z Norských fondů. Zahrnout má všechna katastrální území Liberce. Jejím cílem je zhodnotit všechna rizika, která na město mohou mít dopad v rámci změny klimatu a hlavně navrhnout taková opatření, která tyto dopady zmírní a sníží se přitom i emise skleníkových plynů.

„Obecně lze opatření, která mohou radnice udělat, shrnout do tří hlavních bodů. Zajistit vyšší vsakování vody při dešti, které je v obci třikrát nižší než ve volné krajině, vysadit více zeleně a používat takzvané cool materiály, které lépe odrážejí sluneční záření a zároveň mají horší tepelnou vodivost,“ říká urbanista Petr Klápště.