V Jablonci si lidé za odpady připlatí.

V Jablonci si lidé za odpady připlatí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jablonec chce lidi přimět ke třídění, svoz odpadu zdraží až o 70 procent

  • 23
Jablonec sjednotil ceny za odpad. V praxi to však znamená, že vlastníci větších popelnic a kontejnerů si připlatí o desítky procent víc než doposud. Jablonec chce motivovat lidi ke třídění, chce, aby si objednávali menší nádoby a méně často je nechávali vyvážet.

V některých případech o 56, v jiných dokonce o 73 procent více si od příštího roku připlatí Jablonečané za svoz odpadu. Radnice tím chce motivovat lidi, aby více třídili.

Mohou si objednat menší popelnici a její méně častý vývoz, zbylý materiál vytřídit a tím naopak ušetřit. Někteří členové opozice však tvrdí, že nová vyhláška obyvatele k separaci vůbec nemotivuje.

Změnu poplatků, která reaguje na od ledna platnou změnu zákona o odpadech, již odsouhlasili zastupitelé. Vyhláška sjednotí ceny, dosud byly rozdílné. Jablonec je jedním z mála měst v kraji, kde místní neplatí paušálně, ale za velikost a četnost svozu nádoby.

 „U některých menších nádob byl dvacet pět let poplatek přes jednu korunu za litr, kdežto u těch největších byl hluboko pod jednou korunou. Teď budou platit všichni stejně,“ uvedl náměstek primátora Milan Kouřil (ANO).

„Maximální sazba poplatku dle zákona je v tomto případě jedna koruna za litr, my jsme poplatek stanovili na osmdesát haléřů.“ Náměstek upozornil, že tudíž bude platit pravidlo: méně vyhodíš, méně zaplatíš. Pokud tedy lidé budou více třídit, stačit jim bude vyvezení popelnice třeba jednou za čtrnáct dní nebo i měsíc.

A jak to bude od ledna 2022 s cenami v praxi? Pro majitele nejmenších, šedesátilitrových nádob to při vyvážení každý týden bude znamenat, že nově zaplatí za celý rok 2 496 korun, což je o dvě koruny víc než letos. Jenže například u 120litrové nádoby se cena zvedne o 56 procent na 4 992 korun a u 1100litrového kontejneru dokonce o 73 procent na 45 760 korun.

„Věříme, že to bude zajímavá motivace pro Jablonečany k aktivnějšímu třídění,“ tvrdila Barbora Šnytrová z oddělení místního hospodářství jablonecké radnice.

Celkem se změna poplatku týká vlastníků 5 500 nádob. Ti budou muset s městem uzavřít nové smlouvy. Opoziční zastupitel Štěpán Matek (KDU-ČSL) si není jistý, zda nová vyhláška bude k separaci odpadu vůbec Jablonečany motivovat. 

Motivace ke třídění

„Neobsahuje žádnou motivaci k třídění. Pokud si občan objedná svoz jednou za čtrnáct dní, tak to vůbec neznamená, že ten zbytek odpadu vytřídí a naopak ho nevyhodí na černou skládku nebo sousedům do popelnice. Trendu, který jde i z Evropské unie a má navyšovat podíl vytříděné složky odpadu, touto vyhláškou naproti nejdeme. V takovéto podobě mohla být vyhláška předložena již loni a tento rok se mohl vychytávat nějaký proces a mohly se zavádět nějaké inovativní prvky,“ sdělil Matek.

Jak již bylo zmíněno, důvodem k vydání vyhlášky je nový zákon o odpadech, ve kterém jsou nastavené nové povinnosti pro obce. Ty mají kromě jiného zajistit, aby tříděný odpad tvořil v letech 2025-2029 alespoň 60 procent z celkového množství komunálního odpadu, v letech 2030-2034 pak alespoň 65 a po roce 2035 alespoň 70 procent.

„Prioritou by mělo být opětovné využití výrobků, neboť tak lze předcházet produkci odpadů. Až jedna třetina věcí odložených ve sběrných dvorech je totiž dále využitelná. Proto jsou v nové vyhlášce i ustanovení, která se týkají předcházení vzniku odpadu. Od příštího roku bude k dispozici takzvané Re-Use centrum, kam budou moci lidé odložit věci, které už nepotřebují, ale někomu jinému by mohly ještě posloužit,“ dodal Milan Kouřil.

„U menších nádob byl 25 let poplatek přes jednu korunu za litr, u těch největších byl hluboko pod korunu. Teď budou platit všichni stejně.“