Nemocnice ve Frýdlantu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Po otravě pacientů může Nemocnice Frýdlant opět začít operovat

  • 2
V soukromé Nemocnici Frýdlant mohou po otravě devíti pacientů znovu začít operovat. Rozhodli o tom hygienici. První operace bude příští úterý.

„Byla ukončena kontrola a nic nebrání tomu, aby v nemocnici obnovili činnost na operačních sálech,“ řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

„Předpokládáme, že první operace budou v úterý příští týden,“ řekla mluvčí nemocnice Dita Fuchsová.

Operace se v nemocnici zastavily na konci loňského listopadu, když devět ze 16 pacientů operovaných v jediném týdnu dostalo otravu krve. Příčiny otravy zatím stále nejsou jasné, toto vyšetřování podle Balašové zatím neskončilo.

„Uskutečnili jsme opatření k bezpečnému chodu sálů. Provedli jsme bezpečnostně technické prohlídky nad rámec legislativy a doporučení výrobců a certifikovaných dodavatelů. Jednalo se například o nadstandardní opakované kontroly přístrojů sloužících k operačním výkonům jako jsou sterilizátory a narkotizační přístroje,“ přiblížil Jiří Madar, ředitel Nemocnice Frýdlant. 

„Nastalá situace těžce dopadla na zdravotnický personál, jeho část zůstala kvůli zavřeným operačním sálům doma. Vyhrocenou situaci jsme ustáli, kolektiv to stmelilo a těšíme se na standardní provoz operačních sálů,“ dodal.

Otravu krve u pacientů Nemocnice Frýdlant vyšetřuje policie pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. Vyšetřování zatím neuzavřela.

Příznaky otravy krve mělo devět ze 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří podstoupili v jednom týdnu operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant ze skupiny EUC.

Operace různého typu prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i sestry.

Na vině byla nejspíš kontaminace anestetika

Podle předběžných výsledků vyšetřování může mít otravu krve na svědomí kontaminace přípravku s anestetikem, kterým byl propofol.

V jedné z lahviček s propofolem, který se aplikuje nitrožilně, byl prokázán acinetobacter. To je bakterie, která se vyskytuje i v zevním prostředí.

U oslabených lidí však může vyvolat zápal plic, zánět či otravu krve.

Stejná bakterie byla v jednom z krevních vzorků od postižených pacientů. Ve vzorcích krve dalších pacientů se ale bakterii nepodařilo vykultivovat. To ale podle lékařů neznamená, že tam být nemohla.

První z pacientů, kteří byli kvůli otravě krve hospitalizovaní v Liberci, se na konci prosince dočkal odškodnění. Od vedení frýdlantské nemocnice obdržel motorovou pilu. S ostatními pacienty o případném dalším odškodnění nemocnice jedná.

Jeden z postižených pacientů se ale už nechal slyšet, že bude požadovat ušlý zisk - a to za to, že kvůli delšímu pobytu v nemocnici nemohl podnikat.

,