Jízdní policie funguje v Libereckém kraji od začátku letošního ledna, první koně se ale na školním statku ve Frýdlantě usídlili až na začátku listopadu. | foto: Policie ČR

Policejní koně se seznamují s Libereckem, učí se nebát v rušném městě

První plné nasazení v terénu mají za sebou nové posily policistů v Libereckém kraji. Koně Kamaro a Solo zkontrolovali, zda se někdo nevloupal do některých z chalup u Mníšku u Liberce.

Přestože koníci jsou schopni plnit pokyny, ještě je podle policejní instruktorky Lenky Dvořákové čeká pokračování výcviku.

Oficiálně funguje jízdní policie v Libereckém kraji od začátku letošního ledna, první koně se ale na školním statku ve Frýdlantě usídlili až na začátku listopadu.

„Momentálně zde máme dva starokladrubské koně a dva české teplokrevníky,“ představila instruktorka. Jde o mladé koně ve věku pět až šest let, jen jednomu z nich už je devět.

V současnosti procházejí koně výcvikem takzvaných rušivých jevů. „Spočívá v tom, že jim ukazujeme věci, se kterými se mohou v běžném provozu setkat,“ popsala Dvořáková.

Některé koně mohou děsit deštníky, jiné zase kočárky. „Ty jsou pro ně strašáci. Proto s nimi chodíme do města, aby si zvykli na jeho ruch, lidi i dopravu,“ dodala policistka.

Délka výcviku je podle ní u jednotlivých koní různá. Může trvat tři měsíce nebo i půl roku. „Každý kůň má jinou psychiku. Některému stačí ukázat věc dvakrát a nemá s tím problém, jinému ji ukážete pětkrát a pořád kouká,“ poznamenala policistka. 

Dokud nebude kůň psychicky připravený, nemůže být podle ní do akce nasazený. „Postupně budou získávat specializaci, aby se mohli zúčastňovat bezpečnostních opatření například na demonstracích,“ pokračovala Dvořáková.

Koně poslouží v pohraničí

Podle mluvčí krajské policie Jany Světlé budou koňské hlídky sloužit především ke zvýšení bezpečnosti v česko-polském a česko-německém pohraničí a v Mikroregionu Frýdlantsko.

Pomáhat ale budou i při pátracích akcích po ztracených lidech. Vzhledem k tomu, že se v Liberci a Jablonci hraje prvoligový fotbal, budou policisté na koních nasazováni i jako dohled při rizikových utkáních.

Koně budou potřební i při preventivních obchůzkách center měst nebo rekreačních oblastí, které jsou hůř dostupné autem. 

Na kontrolu chalup a chatek vyrazili policisté na koních společně s psovody, které policie při těchto preventivních prohlídkách využívá dlouhodobě. 

V celé republice jsou zatím hipologická oddělení státní policie v Praze, Brně a Zlíně. Další fungují v rámci městských policií. O koně se momentálně starají čtyři policisté a stájníci. Podle policistky je to celodenní práce, koně sami cvičí i připravují do terénu.

„Pro mě je to srdcová záležitost. U jízdní policie jsem sloužila už před patnácti lety v Praze,“ svěřila se Dvořáková. Podle ní se do služby přihlásili jen zájemci, kteří mají s koňmi zkušenosti. „Například kolegyně se jim věnuje od dětství,“ dodala. 

Hipologické centrum nechal Liberecký kraj vybudovat v budově B na Školním statku ve Frýdlantě. Policie si bude prostory pronajímat dvacet let. Maximální kapacita bude deset koní.