VIDEO: Liberecká firma chrlí jednu vlajku za druhou. Kvůli stoleté vlasti

  15:50aktualizováno  15:50
Třikrát víc práce, přesčasy a vyprodané sklady. Stoleté výročí vzniku republiky zasypává libereckého výrobce vlajek, firmu Libea takovým objemem zakázek, který se dá srovnat jen se vstupem země do Evropské unie před čtrnácti lety.

Vlajky, prapory a trikolory chrlí firma doslova do celé republiky. Obrovskými státními symboly vyrobenými na míru v Liberci si své sídlo ozdobí například i společnost nejbohatšího Čecha původem z Liberce.

Na zvýšený zájem se v liberecké společnosti připravují už od prázdnin. Práce je ale tolik, že došel i materiál.

„Kupujeme jej po tisících metrech na čtvrtrok. I když jsme se předzásobili, realita předčila naše očekávání. Vlajkovinu jsme teď museli doobjednávat z Anglie. Zájem je ale třeba o fasádní držáky. Ty máme totálně vyprodané,“ přiblížil výrobní ředitel firmy Jan Vereščák.

Vyráběné české státní vlajky nebo prapory nejrůznějších velikostí se počítají na tisíce. Bez přesčasů by se zakázky nedaly plnit. Více šiček přitom už není možné nabrat. Nejsou.

„Vlajky máme předtištěné ve všech možných rozměrech, dopředu ale nevíme, jak je budou chtít lidé přichytit. Konečné zakončení řešíme se zákazníky,“ vysvětlil ředitel firmy Jan Vereščák starší.

Nejmenší prapory, které si lidé uchycují do oken, měří 20 krát 30 centimetrů. Firma ale vyrábí i rozměrné symboly o velikosti 150 na 225 centimetrů. Tiskne a šije také vlajky dlouhé šest metrů.

Obří vlajka poputuje do PPF

Obří zakázku co do délky tří speciálních vlajek teď v Libee dokončují pro pražské sídlo společnosti PPF v Evropské ulici. Uvidí je tisíce lidí, kteří budou v neděli přihlížet slavnostní vojenské přehlídce. Tyto vlajky o rozměrech 2,9 krát 11,5 metru vyrábí firma přímo na míru, aby se daly na budově bezpečně uchytit. Zhotovit jednu zabere dva dny.

Oslavy vzniku Československa

„Oslovili nás před týdnem a je to šibeniční termín. Tak velké ‚plachty‘ vyžadují speciální šití. Musíme mít jistotu, že je vítr neroztrhá,“ popsal Vereščák mladší.

Největší zájem však mají zákazníci o prapory velikosti metr na metr a půl. „Prapory a vlajky si kupují jednotlivci, města, spolky i firmy. Vyvěsit je teď chtějí i ti, co s tím nemají zkušenosti. Hodně vysvětlujeme, jak je to správně, řada lidí to netuší,“ uvedl ředitel Jan Vereščák.

Liberecká radnice objednala ve firmě u příležitosti blížícího se svátku 200 praporů o velikosti 90 krát 60 centimetrů. Zakázka vyšla na 50 tisíc korun.

Prapory město nabízelo zdarma lidem s trvalým bydlištěm v Liberci od pondělí 15. října v městském informačním centru. K podobnému kroku radnice poprvé sáhla už před Dnem vítězství 8. května. Cílilo tím zároveň i na všechny ostatní připomínky přelomových „osmičkových“ událostí.

Obrovský zájem je i o trikolory

„Prapory město rozdávalo lidem, aby je částečně motivovalo k posílení pocitu národní hrdosti a vlastenectví,“ sdělila mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová.

„Pokud občané při příležitosti státního svátku tuto neděli prapory vyvěsí, bude to symbolický jednotící prvek Liberce v tak významný den, jakým je oslava sta let od vzniku republiky,“ zmínila Kodymová. Pět vlajek České republiky a Libereckého kraje o rozměrech 1,5 krát 2,25 metru objednal u libereckého výrobce i kraj.

Obrovský zájem je i o trikolory. Například Základní škola Liberec - Vratislavice nad Nisou vyzdobí velkou trikolorou z Libey dveře bývalého hlavního vstupu i vestibul.

„Vlajka se vyvěšuje pokaždé v den státního svátku. Toto výročí jsme ale chtěli pojmout slavnostněji. Budeme mít i výstavu projektů, které děti u této příležitosti zpracovávaly,“ řekl ředitel školy Libor Rygál.

Dvacet metrů trikolory objednala ZŠ a MŠ logopedická Liberec. „Školu jsme už vyzdobili. Letos jsme to chtěli zkrátka pojmout trochu jinak. Měli jsme i projektový den s momenty ze sta let republiky,“ řekl ředitel školy Jakub Karásek.

Autor:
  • Nejčtenější

Po třech dnech našli záchranáři seniora ztraceného v Jizerských horách

Záchranáři dnes odpoledne našli seniora, který se v sobotu ztratil v Jizerských horách při cyklovýletě....

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Premium

Jablonecko dál trápí neznámá šelma. Lidé mají strach a řeší se odstřel

V lesích na Jablonecku skutečně běhá velká šelma. Odborníci vyvrátili, že se jedná o běžnou kočku domácí. Kvůli zvířeti...

Jablonci došla trpělivost, neznámou šelmu mohou myslivci odstřelit

Jabloneckému magistrátu došla trpělivost s kočkovitou šelmou, která se pohybuje v lesích kolem města. Vydal proto...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Ralsku si připomněli 30. výroční sametové revoluce, promluvil Kocáb

Před třiceti lety odtud pomáhal odsunout okupanty, teď se Michael Kocáb na někdejší vojenské letiště Hradčany v Ralsku...

Po třech dnech našli záchranáři seniora ztraceného v Jizerských horách

Záchranáři dnes odpoledne našli seniora, který se v sobotu ztratil v Jizerských horách při cyklovýletě....

Ztracený senior strávil dvě noci ve skalní průrvě, vyzvedli ho vrtulníkem

Záchranáři zveřejnili podrobnosti z pátrání po seniorovi, který se v sobotu ztratil v Jizerských horách. Obě noci...

Jablek je v Českém ráji žalostně málo, občas jsou ale velká jako grep

Žalostná je letos podzimní sklizeň jablek v Českém ráji. Dubnová a květnová vlna mrazů zničila většinu úrody. Některé...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz