Vilém Kováč (na snímku) je obžalovaný z organizování rozsáhlé drogové trestné...

Vilém Kováč (na snímku) je obžalovaný z organizování rozsáhlé drogové trestné činnosti. | foto: Policie ČR

Tuny hašiše a kokainu skladoval v Liberci. Po muži na útěku pátrá i Europol

  • 19
Ke Krajskému soudu v Liberci jde rozsáhlý případ pašování kokainu a hašiše za několik miliard korun. Jeden z hlavních obžalovaných, devětačtyřicetiletý Vilém Kováč, je na útěku a policie po něm pátrá. Europol ho zařadil na seznam padesáti nejhledanějších lidí Evropy.

„Policie vyzývá veřejnost, aby pomohla s pátráním. Pokud muže poznáváte a víte, kde by se mohl skrývat, prosíme o zprávu na linku 158,“ říká mluvčí Národní protidrogové centrály (NPC) Lucie Šmoldasová.

Jeden z hlavních aktérů kauzy, cizinec s kontakty na narkobarony, je ve vazbě v Německu. Jeho trestnou činnost policie dál vyšetřuje. Podle zjištění kriminalistů byl v kontaktu s kartely a zločineckými organizacemi téměř po celé Evropě a domlouval drogové obchody s kokainem v tunovém množství přímo z Jižní Ameriky a dovoz hašiše z Blízkého východu.

„Devětačtyřicetiletý Vilém Kováč je obviněn z toho, že dalším mezinárodním zločineckým skupinám poskytoval logistiku a neoprávněně přechovával narkotika, a to díky své organizované zločinecké skupině, kterou kolem sebe postupně vybudoval,“ pokračuje Šmoldasová.

Minimálně od roku 2018 v Liberci v podstatě vedl drogový velkosklad. Podle zjištění kriminalistů také dokázal poskytnout spediční firmy, které přepravovaly zboží se stovkami kilogramů kokainu nebo hašiše. K úkrytu sloužily například banány, plechovky s tuňákem, cestovní kufry, železná ruda, žulové desky, papírové podtácky nebo kukuřičné lupínky.

„Přes tunu kokainu a tři a půl tuny hašiše obvinění podle zjištění policie uskladnili v Liberci a drogy distribuovali dalším zločineckým skupinám. Z některých států Evropské unie si pro ně přijeli kurýři, do jiných byly vysílány kamiony se zbožím a ukrytými drogami,“ uvádí Šmoldasová.

Hodnota pašovaných narkotik dosahovala několika miliard. Kováčova skupina je stíhaná též za dovoz cigaret s daňovým únikem přes 84 milionů korun. Policie zajistila dva kamiony nezákonně dovezených cigaret, v Ekvádoru se podařilo zajistit přes půl druhé tuny kokainu v zásilce tuňáků, ve Slovinsku 101 kg kokainu v krabicích s banány, v Lotyšsku přes 900 kg hašiše v žulových deskách a přes 180 kg hašiše bylo zajištěno v cestovních kufrech v Holandsku.

„Mezinárodní drogová trestná činnost byla tak rozsáhlá, že pod záštitou Eurojustu vznikly dva mezinárodní vyšetřovací týmy. Česká republika byla v obou zastoupena Národní protidrogovou centrálou a Krajským státním zastupitelstvím v Ústí nad Labem, pobočkou v Liberci. Velmi důležitá byla také spolupráce s Europolem, který týmům poskytl rozsáhlé analýzy dešifrovaných komunikací z platforem SkyECC a Encrochat,“ přibližuje mluvčí.

Vyšetřování dosáhlo až do USA

Před rokem proběhla rozsáhlá mezinárodní akce v devíti státech Evropské unie a v USA, při které bylo za organizovanou drogovou trestnou činnost, krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti zadrženo celkem 44 lidí, z toho devět Čechů.

Další kokain, řádově v kilogramech, policie našla při domovních prohlídkách na Slovensku a v Německu. Členům organizované zločinecké skupiny policie také zajistila finanční prostředky, nemovitosti, vozidla a luxusní hodinky v celkové hodnotě přesahující 40 milionů korun.

Liberecká krajská státní zástupkyně Petra Pazderková nyní podala k soudu obžalobu proti 11 lidem a jedné firmě. „Obžalobu jsem podala na pachatele jednak pro drogovou trestnou činnost a dále pro daňovou trestnou činnost, pro trestný čin legalizace výnosů z trestné činnosti a další přečiny,“ řekla ČTK Pazderková. Tři obvinění jsou stíháni vazebně a jeden je ve vězení pro jinou trestnou činnost. Dva z obviněných se rozhodli při vyšetřování spolupracovat.

„Pokud jde o drogovou trestnou činnost, tak ta spočívala v dovozu drog, které byly ukryté v různých komoditách. Drogy byly dováženy z Jižní Ameriky a ze zemí Blízkého východu do Evropy a odtud pak byly ve většině případů dováženy do Bratislavy, kde docházelo k proclívání a následně odvozu do Liberce,“ dodala Pazderková.

Kováčovi hrozí až 24 let vězení

„Téměř roční vyšetřování odhalilo bezprecedentní rozsah trestné činnosti,“ zmiňuje Šmoldasová.

„Na Viléma Kováče je vydán Evropský zatýkací rozkaz. Policie má k dispozici varianty jeho aktuální podoby a žádá občany o jakékoli informace, které by mohly vést k jeho dopadení,“ upřesňuje.

Vilém Kováč je obžalován z organizování zločinecké skupiny. Za mimořádně závažnou drogovou trestnou činnost mu hrozí výjimečný trest s horní hranicí trestní sazby až 24 let vězení, protože se podílel na mezinárodních drogových obchodech v celkovém prokazovaném rozsahu 7,5 tun narkotik.

Policie řeší jeden z největších drogových případů na Liberecku (12. září 2023)

12. září 2023

,