ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Tábory se plní. Děti přijdou o návštěvy rodičů, omezí koupání i památky

  • 0
Termíny pobytových i příměstských táborů v Libereckém kraji jsou téměř plné, přestože přesné podmínky, za jakých budou probíhat, zatím neznají rodiče ani pořadatelé. Měsíc a půl před odjezdem dětí na tábor se však organizátorům vrací optimismus.

„V únoru, kdy se vypisovaly letní termíny, to bylo složitější,“ říká Tomáš Zakouřil, ředitel volnočasového střediska Žlutá ponorka Turnov. Nyní se ukazuje, že zájem rodičů z Libereckého kraje je minimálně stejný jako v předchozích letech. Někde se dokonce bude navyšovat počet turnusů i kapacita.

Podobná situace nastala už loni. Organizace tenkrát bojovaly s covidovou nejistotou poprvé. Dnes už tuší, do čeho jdou. Jsou flexibilní, protože nařízení mohou ze dne na den ovlivnit program, způsob stravování, ubytování i celkový chod tábora.

Přesné podmínky pro pobyt dětí pravděpodobně nebudou znát až do poslední chvíle. Shodují se však na tom, že tábory aktivně připravují. Chtějí zajistit dětem program na léto, a rodiče jsou za to rádi.

Organizátoři sbírají přihlášky, připravují se na omezení počtu dětí ve skupinách nebo při přepravě. Dopředu ruší návštěvy rodičů, zamýšlí se nad případným testováním.

„Děti budou moci jet, fungovat a vidět se s kamarády. A to ostatní je podružné. Potřebují kompenzovat sociální deficit, který nachytaly přes zimu,“ řekl Zakouřil.

Testování je zatím velkou neznámou. Některé tábory si testy mohou samy nakoupit, jiné nemají peníze, zároveň ale nechtějí zvyšovat ceny. Pro pořadatele by bylo testování dětí na pobytových táborech organizačně náročné. Ale na definitivní rozhodnutí ministerstva zatím čekají.

„Museli bychom testovat spoustu dětí pravidelně týden co týden. Nemáme na to prostory, ani kapacitu,“ řekl Pavel Dostál, ředitel střediska Vikýř v Jablonci nad Nisou.

Podle Marty Kultové z libereckého Větrníku budou odběrová místa před začátkem táborů v obležení rodičů s dětmi. „Na poslední chvíli budou muset někam na testy a kapacita odběrových míst by nemusela stačit. K nám do DDM platí testy ze škol 72 hodin,“ upřesnila. 

Podle zatím posledního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera se však budou testy hradit ze zdravotního ­pojištění, a to nejen pro letní tábory, ale třeba i pro školy v přírodě.

Omezování kapacity se nechystá

Omezování kapacity na jednotlivých táborech zatím nikdo nechystá. Všichni spoléhají na zkušenosti z loňska, kdy se do nařízených počtů vešli, a doufají, že by letos mohla být opatření benevolentnější. 

„Dříve jsme měli naplněnost příměstských táborů 60–70 procent až do posledních dnů. Teď už jsou plné z 95 procent. Zdá se, že to rodiče řeší s předstihem. Chtějí, aby děti na tábor jely, aby měli jistotu, kde o prázdninách budou,“ popsal Zakouřil. 

Ostatní pořadatelé mají podobnou zkušenost, potvrzují větší nebo stejný zájem o tábory ve srovnání s lety před pandemií. Ve Vikýři mají plno ze 70 procent, ale i tak považují čísla za velmi dobrá. Rodiče letos vyčkávali na rozvolnění ve školách a děti přihlašovali pozvolněji.

„Báli jsme se, jestli se rodiče nebudou bát. Ale když zjistili, že za neproběhlé kroužky vracíme poměrnou část, tak se nebáli přihlásit děti ani na tábory,“ řekla ředitelka Větrníku. 

Ubude návštěv koupališť a památek

Storno podmínky i letos zůstávají obdobné, výjimkou je zrušení tábora ze strany organizátora. To se rodičům většinou vrátí vše. Shovívavost panuje i v případě předčasného ukončení pobytu – rodiče se dočkají vrácení poměrné částky za nevyužitý program, vše záleží na domluvě.

„Dcera jede se stejnou organizací na tábor počtvrté, šíleně se těší, všichni se tam znají. V žádném případě se o ni v souvislosti s covidem nebojím. Myslím si, že tábor je pro děti mnohem větší přínos než hrozba. Přihlásila jsem ji hned, jak to šlo,“ řekla Markéta T. z Liberce, matka desetileté dívky.

Podle Lukáše Malého z krajské rady Junáka je možné, že se bude muset omezovat stýkání mezi tábory a výlety do „civilizace“. Jinak by mladé skauty opatření zásadněji ovlivnit neměla, tábořiště bývají izolovaná i za normálních okolností. Minimalizují se však návštěvy koupališť, památek a sportovních areálů.

„Některé tábory navštěvují horolezecké stěny, trampolíny a jiná sportoviště. Sice pořád doufáme, ale zatím jsme nic nesjednávali. Na to nemáme odvahu,“ uvedla ředitelka Větrníku.

Letní tábory jsou dalším krokem k normálu, který děti potřebují. Setkají se s kamarády, dlouhá hibernace před počítačovou obrazovkou skončí. Pobyt v přírodě mezi vrstevníky jim připomene, že existují i jiná témata než roušky, testování nebo distanční výuka. Tábory přežily první zatěžkávací zkoušku, letos je čeká další.

„Organizování táborů v dnešní době je tak trochu sázka do loterie,“ dodal Pavel Dostál z jabloneckého Vikýře.