Řidičům vadí billboardy u silnice na Liberecku. Září a odvádějí pozornost

  6:17aktualizováno  6:17
Některým motoristům vadí dva billboardy u silnice první třídy číslo 35 ve Stráži nad Nisou na Liberecku. Poutače nutí řidiče číst reklamu, aktuálně na obchodní centrum, už řadu měsíců.

Billboardy u silnice ve Stráži nad Nisou | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Myslím, že tam nemají co dělat. Září i v noci a nebezpečně odvádějí pozornost,“ říká k obrovským světelným reklamám Vladimír Pekař z Liberce. 

Silniční úřad nařizuje majitelům reklamních ploch odstranění reklam, pokud jsou blíže než 50 metrů od silnic prvních tříd. „Pokud dostaneme podnět, prošetříme to,“ zmínil vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp.

Jenže na některé billboardy jsou úředníci krátcí. Někde ruší padesátimetrové ochranné pásmo zástavba. Týká se to třeba i osvětlené reklamy na hotel Pytloun u příjezdu do Liberce. 

„Krajský úřad v tomto případě nemůže vyzvat majitele k odstranění billboardu, neboť se nachází mimo silniční ochranné pásmo,“ přiblížil Petr Černý, vedoucí oddělení pozemních komunikací na krajském odboru dopravy. 

Letos už úřad nařídil odstranit zhruba padesátku reklam u silnic prvních tříd. A vyzval desítky vlastníků. „V současné době probíhají další řízení o odstranění reklam,“ přiblížil Petr Černý. 

Jednu výzvu, která zahrnovala dvě reklamy, majitel ignoroval. Silniční úřad je proto nechal zakrýt. „Byly to billboardy v ochranném pásmu silnice první třídy číslo 38 ve Starých Splavech na Českolipsku,“ přiblížil Jan Čáp. Úřad nechal reklamu na své náklady odstranit. Náklady pak vymáhal po vlastníkovi. 

Na protizákonné reklamy u silnic nemusejí upozorňovat jen řidiči. Kromě krajského odboru dopravy je průběžně kontroluje i Ředitelství silnic a dálnic nebo státní policie. 

„Už jsme dali celou řadu podnětů k prověření reklam. Nejde jen o velké billboardy, ale o veškerou reklamu u silnic. Třeba i plachty na plotech. Každá reklama v blízkosti silnice odvádí pozornost řidiče od sledování provozu,“ uvedl komunikační inženýr liberecké dopravní policie Vlastimil Malý. 

Liberecko podle něj nicméně nebylo reklamou tolik zapleveleno jako jiné části země. „Ještě za působnosti okresních úřadů v devadesátých letech jsme se s odborem dopravy snažili o to, aby u silnic prvních tříd billboardy nebyly a nepovolovaly se. Ty, co vyrostly, byly většinou načerno,“ zmínil Malý. 

Liberecký kraj se systematicky věnuje odstraňování nepovolených reklam u silnic prvních tříd od roku 2005. Za posledních deset let nechal odstranit zhruba 330 poutačů. Nová reklamní zařízení povoloval zcela výjimečně. 

Autor:

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Další z rubriky

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Další skanzen okupace v Ralsku padl, kotelna vytápěla sovětské paneláky

Demolice kotelny v Ralsku

K zemi se poroučelo další sovětské memento v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Liberecký kraj, jemuž celé území patří,...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

LOPI services s.r.o., Dumrealit.cz
Obchodník s realitami

LOPI services s.r.o., Dumrealit.cz
Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz