Liberecký plavecký areál postavený dle návrhu architekta Pavla Švancera je v...

Liberecký plavecký areál postavený dle návrhu architekta Pavla Švancera je v provozu od roku 1984. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Rizika spojená s opravou bazénu v Liberci hodnotí Transparency International

  • 12
Více než miliardu korun bude stát oprava libereckého městského bazénu. S ohledem na finanční nákladnost a stavební složitost celé rekonstrukce požádalo vedení města o spolupráci společnost Transparency International ve věci kontroly zadávací dokumentace.

„Kromě několika drobných upozornění, na která bychom v průběhu zadávacího řízení neměli zapomenout, jako například kvalitní prezentace ve veřejném prostoru, aby se o probíhající zakázce skutečně dozvědělo co nejvíce potencionálních uchazečů, nebo délka lhůty pro účast ve veřejné zakázce, kterou jsme stanovili dvakrát delší, než požaduje zákon, tedy šedesát dní, byl závěr ze strany Transparency International jednoznačný,“ řekl náměstek primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Petr Židek.

„Z hlediska nastavení zadávacích podmínek nebyla identifikována zásadní nesrovnalost či konkrétní nastavení dílčích podmínek, která by zvyšovala míru korupčních rizik nad rámec běžný u podobně významných veřejných zakázek,“ přiblížil náměstek.

Pro město Liberec je to jen potvrzení správnosti nastavených parametrů v rámci zadávacího řízení na tuto největší stavbu za poslední roky, která bude v Liberci zanedlouho zahájena.

Transparency International ale nicméně upozornila na několik bodů, které mohou zakázku ohrozit. Kromě už například zmíněného omezeného portfolia uchazečů, které vyplývá z velikosti celé zakázky, jde také o příliš volně nastavené podmínky pro subdodávky klíčových aktivit.

„Riziko korupce u takto objemné zakázky bude vždy existovat. Je ale rozdíl, jestli mu jde zadavatel aktivně naproti, například nastavením zadávacích podmínek, nebo se ho snaží eliminovat. Zatím se zdá, že Liberec je spíše druhý případ. Zadávací podmínky nejsou podle nás nijak nestandardní, aby riziko korupce zvyšovaly,“ vysvětluje Petr Leyer, právník a člen správní rady české kanceláře Transparency International.

Špatný stav bazénu potvrdil posudek

Liberecký plavecký areál postavený podle návrhu architekta Pavla Švancera je v provozu od roku 1984. Jsou tam tři bazény včetně padesátimetrového, dva tobogány, vířivky, skluzavka, sauny, Kneippův chodník a další atrakce.

Rekonstrukce je přitom nezbytná, protože nevyhovující je například i zasklení budovy a vana hlavní „padesátky“ prosakuje.

Celkově špatný stav libereckého bazénu potvrdil i posudek z ČVUT. Na jeho základě se tak opravil vnější plášť střechy, kterou zatékalo, zabezpečila se železobetonová konstrukce, opravila se automatická regulace chlóru, izolace vířivek, vyměnila se špatná vzduchotechnika a podobně.

S ohledem na to, co bazén potřebuje, jde však pouze o dílčí opravy. Téměř kompletní modernizace plaveckého stadionu by měla začít zkraje příštího roku. Práce potrvají dva roky, areál bude po tu dobu zcela uzavřený.