Tata Bojs na výstavě ke třiceti letům kapely ukážou i starou zkušebnu

  14:58aktualizováno  14:58
Výstavy věnované hudebním kapelám nejsou ničím výjimečným. Většinou jejich tvůrci poskládají memorabilie od nástrojů a kostýmů přes staré plakáty po osobnější předměty, jako jsou třeba rukopisy textů. Kapela Tata Bojs v pražském DOXu se však od jiných hudebních expozic zcela zásadně liší.

Tátomam I, 2006 | foto: Salim Issa

Protože Tata Bojs mají Milana Caise,  který je nejen hudebník, ale i výtvarník. Proto výstava, pro niž vznikla i řada nových děl, propojuje hudební tvorbu kapely s neméně významnou rovinou vizuální. V pražském Centru současného umění DOX trvá do 4. března 2019.

„Ohlížení se zpátky je vždycky trochu nebezpečná věc. Je s tím většinou spojeno dost patosu. Minulost je past, jak zpíváme v jedné písničce, ale máme rádi pohyb na hraně,“ říká Cais coby autor konceptu výstavy. „Primárně jsme se snažili vytvořit dojem zábavné, aktuální a pestré výstavy plné nových instalací, které můžou fungovat i samy za sebe. To, že vedle nich má divák možnost sledovat ještě historii jedné kapely, je příjemný bonus.“

Každé z devíti desek, které skupina od roku 1988 vydala, je věnován samostatný prostor. Vystavená díla představují průnik základní vizuální myšlenky alba, jeho konceptu, okolnosti vzniku, nebo se jen tematicky a časově zařazují do období, ve kterém nahrávky vznikaly.

Třeba koncepčně zřejmě nejucelenější projekt zahrnující Nanoalbum, Nanobook a Nanotour je tu představen originálními Caisovými kresbami, 3D vizualizací, zvukovou instalací i nově vzniklými velkoformátovými obrazy a skleněnými plastikami. Ty podle Caisových návrhů vytvořil sklářský mistr Martin Janecký a ztvárňují podobu všech hlavních postav příběhu.

Autentickou atmosféru jednotlivých etap tvorby Tata Bojs výstavě dodávají dobové materiály – fotografie, obaly alb či záznamy z koncertů i pečlivě provedené rekonstrukce prostor a prostředí, ve kterých hudebníci tvořili.

Fotogalerie

„Chtěli jsme dát lidem možnost zažít si na vlastní kůži stísněný prostor naší první zkušebny, a tak jsme zrekonstruovali prostor suterénu na Hanspaulce se všemi detaily podle dobových fotek,“ doplňuje Cais.

Své místo v expozici zaujme i unikátní série takzvaných pokoncertních autoportrétů baskytaristy Mardoši, kterou započal v roce 1999. Od té doby vzniklo více než pět set snímků kapely s diváky.

„Kapelové autoportréty jsem začal spontánně dělat v roce 1999 a dodnes jsem s tím nepřestal. Na fotkách málokdy vypadáme vyloženě dobře. Jsme zpocení, unavení, flekatí a pitvoříme se, ale je tam to hlavní – emoce a atmosféra. Občas jsou fotky i zaostřené. A nejsou to selfíčka, protože ta v roce 1999 ještě neexistovala!“ říká Mardoša.

Výstava nabídne rovněž bohatý doprovodný program. Kromě komentovaných prohlídek to bude hlavně série koncertů. Tata Bojs se v nově otevřeném koncertním sále DOXu předvedou 10., 11. a 12. prosince s plnohodnotnou „elektrickou“ show.

V lednu přijde zklidnění v podobě znovuoživení představení Nanopicture společně s taneční skupinou Dekkadancers a dvou akustických koncertů, v jejichž rámci dojde na křest Tatalogu - speciální knihy a výstavního katalogu v jednom. 23. a 24. února 2019 pak dojde na dvě vystoupení s názvem Tata Bojs a kamakamakamarádi, v jejichž rámci kapela zahraje se spřátelenými skupinami Umakart, Lesní zvěř, Sváteční pop a 2CV Band.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Zvolte nejlepší seriál, film, show a dokument loňského roku

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

Další z rubriky

Nerad říkám, že mým tématem jsou černoši. Arthur Jafa poprvé u nás

Motiv z díla amerického umělce Arthura Jafy

Představu o tom, jak zní černošská hudba, má téměř každý. Jak ale vypadá současná černošská vizuální estetika a kde...

Je to dobrá fotografie. Porota Czech Press Photo stojí za vítězným snímkem

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Mezinárodní porota soutěže Czech Press Photo stojí za svým výběrem vítězného snímku letošního ročníku tuzemské...

OBRAZEM: Prohlédněte si originální ilustrace k písním Jiřího Suchého

Ilustrace výtvarníka Lumíra Čmerdy k písním Jiřího Suchého (zleva: Dítě školou...

Malíř, sochař a grafik Lumír Čmerda vytvořil svou originální technikou proškrabávaného voskového pastelu 30 ilustrací k...

Najdete na iDNES.cz