Tata Bojs na výstavě ke třiceti letům kapely ukážou i starou zkušebnu

  14:58aktualizováno  14:58
Výstavy věnované hudebním kapelám nejsou ničím výjimečným. Většinou jejich tvůrci poskládají memorabilie od nástrojů a kostýmů přes staré plakáty po osobnější předměty, jako jsou třeba rukopisy textů. Kapela Tata Bojs v pražském DOXu se však od jiných hudebních expozic zcela zásadně liší.

Tátomam I, 2006 | foto: Salim Issa

Protože Tata Bojs mají Milana Caise,  který je nejen hudebník, ale i výtvarník. Proto výstava, pro niž vznikla i řada nových děl, propojuje hudební tvorbu kapely s neméně významnou rovinou vizuální. V pražském Centru současného umění DOX trvá do 4. března 2019.

„Ohlížení se zpátky je vždycky trochu nebezpečná věc. Je s tím většinou spojeno dost patosu. Minulost je past, jak zpíváme v jedné písničce, ale máme rádi pohyb na hraně,“ říká Cais coby autor konceptu výstavy. „Primárně jsme se snažili vytvořit dojem zábavné, aktuální a pestré výstavy plné nových instalací, které můžou fungovat i samy za sebe. To, že vedle nich má divák možnost sledovat ještě historii jedné kapely, je příjemný bonus.“

Každé z devíti desek, které skupina od roku 1988 vydala, je věnován samostatný prostor. Vystavená díla představují průnik základní vizuální myšlenky alba, jeho konceptu, okolnosti vzniku, nebo se jen tematicky a časově zařazují do období, ve kterém nahrávky vznikaly.

Třeba koncepčně zřejmě nejucelenější projekt zahrnující Nanoalbum, Nanobook a Nanotour je tu představen originálními Caisovými kresbami, 3D vizualizací, zvukovou instalací i nově vzniklými velkoformátovými obrazy a skleněnými plastikami. Ty podle Caisových návrhů vytvořil sklářský mistr Martin Janecký a ztvárňují podobu všech hlavních postav příběhu.

Autentickou atmosféru jednotlivých etap tvorby Tata Bojs výstavě dodávají dobové materiály – fotografie, obaly alb či záznamy z koncertů i pečlivě provedené rekonstrukce prostor a prostředí, ve kterých hudebníci tvořili.

Fotogalerie

„Chtěli jsme dát lidem možnost zažít si na vlastní kůži stísněný prostor naší první zkušebny, a tak jsme zrekonstruovali prostor suterénu na Hanspaulce se všemi detaily podle dobových fotek,“ doplňuje Cais.

Své místo v expozici zaujme i unikátní série takzvaných pokoncertních autoportrétů baskytaristy Mardoši, kterou započal v roce 1999. Od té doby vzniklo více než pět set snímků kapely s diváky.

„Kapelové autoportréty jsem začal spontánně dělat v roce 1999 a dodnes jsem s tím nepřestal. Na fotkách málokdy vypadáme vyloženě dobře. Jsme zpocení, unavení, flekatí a pitvoříme se, ale je tam to hlavní – emoce a atmosféra. Občas jsou fotky i zaostřené. A nejsou to selfíčka, protože ta v roce 1999 ještě neexistovala!“ říká Mardoša.

Výstava nabídne rovněž bohatý doprovodný program. Kromě komentovaných prohlídek to bude hlavně série koncertů. Tata Bojs se v nově otevřeném koncertním sále DOXu předvedou 10., 11. a 12. prosince s plnohodnotnou „elektrickou“ show.

V lednu přijde zklidnění v podobě znovuoživení představení Nanopicture společně s taneční skupinou Dekkadancers a dvou akustických koncertů, v jejichž rámci dojde na křest Tatalogu - speciální knihy a výstavního katalogu v jednom. 23. a 24. února 2019 pak dojde na dvě vystoupení s názvem Tata Bojs a kamakamakamarádi, v jejichž rámci kapela zahraje se spřátelenými skupinami Umakart, Lesní zvěř, Sváteční pop a 2CV Band.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Tata Bojs na výstavě ke třiceti letům kapely ukážou i starou zkušebnu

Tátomam I, 2006

Výstavy věnované hudebním kapelám nejsou ničím výjimečným. Většinou jejich tvůrci poskládají memorabilie od nástrojů a...

Vítězný snímek Czech Press Photo nemusí ukazovat mrtvé mládě

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Vítězná fotografie ze soutěže Czech Press Photo nemusí podle odborníka na primáty Stanislava Lhoty znázorňovat to, co...

Jak vypadaly osudové chvíle Československa? Připomeňte si dramatické století

Smrt nacismu! Potupná vlajka německých okupantů na Pražském hradě, symbolu...

Na nejzásadnější momenty z československé historie láká nová výstava Osudové chvíle Československa - obrazový příběh...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz