Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. října 2020 Štěpánka

Připomeňte si před Valentýnem nejslavnější akty v dějinách umění

  6:45
Tématem mnoha slavných obrazů jsou nahé ženy, inspirovaly umělce napříč staletími. V předvečer svátku svatého Valentýna představujeme sedm z nich.

František Kupka - Studie k Extázi | foto: Archiv MG v Brně

Když v roce 1989 skupina amerických umělkyň a kurátorek, která si říká Guerilla Girls, vytvořila provokativní plakát nahé ženy s gorilí hlavou, doplnila ho nápisem: Musí být ženy opravdu nahé, aby se dostaly do Metropolitního muzea?

O aktech

Více nejen o aktech najdete v knize s titulem Slavní světoví malíři a podtitulem Žena jako inspirace v malířském umění.

Upozornily tím na fakt, že zatímco jen pět procent z autorů obrazů jsou ženy, pětaosmdesát procent vystavených děl jsou akty, tedy nahé ženy. Narazily tím naprosto vědomě na fakt, že od věků je ženské tělo objektem, které fascinuje malíře i sochaře. Některé z žen zobrazených bez šatů jsou skutečně "jen" objekty. Některé jsou však nejenom svůdné, ale i silné, provokativní, tajemné.

Ale v jednom mají Guerilla Girls pravdu: dějiny umění jsou dějinami mužského štětce, který zobrazoval ženské tělo.

První akt renesance

Jedním z nejslavnějších aktů je Botticelliho Zrození Venuše. Autor ji namaloval roku 1484, za "topmodelku" renesanace si zvolil Simonettu Vespuci.

Nikoho jiného jako modelku nechtěl, a když Simonetta zemřela v pouhých dvaadvaceti letech na tuberkulózu, maloval ji zpaměti dál. Mimochodem Simonetta byla kráskou přivdanou do rodiny slavného mořeplavce, který dal jméno nově objevenému světadílu. Zrození Venuše, první akt evropské renesance, je k vidění v galerii ve Florencii. Botticelli sice vytvořil naprosto harmonický obraz, ale při bližším zkoumání jsou v něm jasně patrné pozůstatky gotického přístupu k malbě.

Sandro Botticelli - Zrození Venuše

"Venuše je tak krásná, že ani nevnímáme nepřirozenou délku krku, příliš skleslá ramena a zvláštní způsob, jímž je levá paže připevněna k tělu," píše slavný kunsthistorik Ernst Gombrich. Botticelliho umění bylo přitom na řadu let zapomenuto a objevili je znovu až preraffaelité, v oblibě bylo i díky secesi.

Další z rodiny Venuší je ta Tizianova. Vznikla v roce 1538, kdy už se renesance zcela otevřeně hlásila k antickým odkazům a dřívější středověká pruderie byla čím dál tím vzdálenější. Ženské akty byly žádaným zbožím a už se rozhodně neomezovaly jen na biblické motivy nahé Evy v ráji – jako je tomu u dalšího slavného portrétu nahé ženy od Lucase Cranacha staršího.

A tak není Tizianova Venuše urbinská kráskou vystupující z moře jako u Botticelliho, ale benátskou hetérou spící v domě s psíčkem a služkami.

Oblečená neoblečená Maja

Velký kus urazilo evropské umění od Botticelliho či Tizianovy Venuše ke Goyově Maje. Právě ona je dalším aktem v dějinách umění, který je opředený legendami.

S rukama za hlavou a s chladným až vypočítavým pohledem odpočívá v hedvábných polštářích oblečená i neoblečená kráska. Obraz Franciska Goyi má totiž dvě verze – jednu oblečenou a jednu neoblečenou ženu. Ta nahá vznikla roku 1797, oblečená o něco později.

Ožívající Goya

Španělský malíř Francisco Goya (1746–1828) se stal i inspirací k dalším uměleckým dílům, například románu Liona Feuchtwangera Goya nebo filmu Miloše Formana Goyovy přízraky.

Maja přitom není jméno dívky, ale označení, které se pro akty z přelomu osmnáctého a devatenáctého století vžilo až později. Protějškem Maji byl muž Majo, postava dandyovského typu se sklony k chvástavosti.

Dodnes není jasné, kdo je předobrazem ležící dívky z Goyových obrazů. Objednal si je u něj první králův ministr Manuel Godoy, a je tedy možné, že šlo o jeho milenku, herečku pocházející z Malagy.

Kvůli nahé Maje se Goya v roce 1815 ocitl dokonce i před inkvizicí. Zemřel o třináct let později, ochrnutý a slepý. Obě Maji visí v galerii v Madridu a Španělsko je nepůjčilo dokonce ani na velkou Goyovu výstavu ve Vídni. Maja je zkrátka španělským pokladem.

Odaliska s gorilí hlavou

Už jen krok v historii umění nás dělí od dalšího slavného aktu, od Velké odalisky Jeana Augusta Dominiqua Ingrese z roku 1814. Právě ten si vzaly na mušku zmíněné Guerilla Girls, když jí nasadily gorilí hlavu.

Krásná pokojská (odaliska je totiž původně turecké označení pro pokojskou) byla vystavena v roce 1815 a setkala se s pohrdáním – je příliš štíhlá a její pohled je až pohrdlivý. Ingres zachytil podobné dívky mnohokrát, většinou ve společnosti oblečených pánů, jako obyvatelky harémů a lázní. I proto se do toho aktu americké aktivistky opřely. Není divu, právě taková odaliska je synonymem ženy ponížené na zboží pro mužské povyražení.

Francisco Goya - Nahá Maja

Ale pak přišla moderna a avantgarda. Ne že by vytlačila akty na okraj umění, jen změnila perspektivu jejich nahlížení. Roku 1917 policie uzavřela první samostatnou výstavu Amedea Modiglianiho, kterou označila za atentát na ostych.

Jeho akty na jednu stranu stavějí na odiv svou sexualitu, na stranu druhou odmítají fauvistické nebo kubistické tendence a jsou expresionisticky zřetelné. Jeho Červený akt či Akt s řetízkem na krku a mnoho dalších žen je vlastně žena jediná, Jeanne Hébuterne, matka Modiglianiho dcery.

Nahé ženy maloval i Picasso, jeden z jeho nejslavnějších aktů spadá do jeho modrého období. Čistě surrealisticky pak pojal akt Max Ernst. Jeho Oblékání nevěsty postrádá obličeje, prsa však nechybějí.

Lucas Cranach - Neoděná EvaMax Ernst - Oblékání nevěsty

Ženské akty následně zobrazovala i nově vznikající fotografie. Ženy byly a jsou stále objektem mužské touhy. I když kromě žen byly zejména v uvolněnějších mravech dvacátého století zobrazováni i muži – stačí vzpomenout Vanovy fotografie mužských aktů.

  • Nejčtenější

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

PRVNÍ DOJMY: Budu se vdávat, wow! Svatba na první pohled vědecky slzí

Pamětnická komedie Hodíme se k sobě, miláčku...? má pokračování. Tváří se světácky a smrtelně vážně, protože ideální...

Zemřel Sean Connery. Legendárnímu představiteli Jamese Bonda bylo 90 let

Ve věku 90 let zemřel britský herec Sean Connery, informovala stanice BBC. Jeho úmrtí potvrdila rodina. Connery, který...

Seznámí se až u oltáře. Televize slaví svátek Svatbou na první pohled

Nebýt programu ČT1, který zopakuje historická dramata o národních velikánech Rašín a Hlas pro římského krále, divák by...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Covid i váleční koně. Prohlédněte si snímky nominované na Czech Press Photo

Pandemie koronaviru fotografům nabídla unikátní příležitost zachytit život i společnost ve výjimečné situaci. Odráží se...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Malíř lidské duše. Začíná velká Rembrandtova výstava v Praze

Malíř lidské duše a představitel zlatého věku holandské malby – to byl Rembrandt Harmenszoon van Rijn. Jeho zásadní...

Rozpohybovali díla Moneta nebo van Gogha. I takto se dá prezentovat umění

Stát se součástí impresionistického obrazu, nechat na sebe padat barvy Moneta nebo Renoira. To umožňuje nová show v...

Covid i váleční koně. Prohlédněte si snímky nominované na Czech Press Photo

Pandemie koronaviru fotografům nabídla unikátní příležitost zachytit život i společnost ve výjimečné situaci. Odráží se...

Fillův a Kubínův obraz se v on-line aukci vydražily po sedmi milionech korun

V nedělní on-line aukci v Praze se prodal obraz Prorok od Otakara Kubína, u kterého byla vyvolávací cena 5,5 milionu,...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...