Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Piková dáma se vydražila za rekordních 78 milionů. Pravděpodobně zamíří do USA

  19:02
Obraz malířky Toyen s názvem Piková dáma se v neděli na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery v Praze prodal za 78 650 000 korun včetně aukční přirážky. Stal se tak historicky nejdražším obrazem vydraženým v Česku. Vyvolávací cena díla byla 29,9 milionu Kč. Novým majitelem rekordního díla je kupec z New Yorku.

Piková dáma od Toyen se prodala za rekordních 78 650 000 korun. Stala se tak nejdražším obrazem vydraženým v Česku. | foto: Profimedia.cz

Obraz v originále nazvaný La Dame de pique pochází ze sběratelsky velmi ceněného období Toyen. Namalovala ho krátce po svém příchodu do Paříže v roce 1926. „Olej Toyen srovnatelné galerijní kvality a významu se na českém a světovém aukčním trhu ještě nikdy dosud nedražil,“ uvedla aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery (ALAG).

Dosud nejdražším dílem Toyen prodaným v tuzemské aukci byl obraz Šero v pralese. V roce 2017 za něj kupec zaplatil 36 milionů korun včetně přirážky. Dosud nejdražším dílem vydraženým v Česku byl obraz Oskara Kokoschky s názvem Praha - Pohled z křižovnického kláštera. Ten se na aukci pořádané také pražskou společností Adolf Loos Apartment and Gallery prodal v roce 2019 za 78,5 milionu korun s aukční přirážkou.

„O toto mimořádné plátno usilovali tři zájemci. Z nich zvítězil náš dlouholetý klient z New Yorku. Dílo tak pravděpodobně poputuje tam.“ řekl iDNES.cz majitel auční síně Adolf Loos Apartment and Gallery Vladimír Lekeš.

Za milionové částky na dnešní dražbě v pražské Mánesu prodala i další díla významných českých umělců. Za zhruba 8 350 000 milionu korun získal nového majitele obraz Zimní květ od mistra šerosvitu a světla Jakuba Schikanedera. „Jedná se o mimořádně půvabné dílo, kde se malíř inspiroval japonským dekorativním uměním,“ uvedla aukční síň. Vyvolávací cena díla z roku 1887, které bylo dlouho nezvěstné, byla 2,7 milionu Kč.

Za olej Josefa Čapka Děti v trávě dnes dal kupec 7,9 milionu korun. Práce náleží do takzvané dětské periody v malířově tvorbě z přelomu 20. a 30. let minulého století. „Jde o Čapkův nejdražší obraz s motivem hrajících si dětí,“ podotkla historička umění z aukční síně ALAG Aneta Kopecká.

Nový autorský rekord má po dnešní aukci malíř Pravoslav Kotík. Jeho olej z roku 1946 nazvaný rekreace šel do dražby s cenou 850 000 Kč, aby nakonec našel nového majitele za 3,35 milionu korun. Za dosud nejvyšší cenu v Česku bylo dnes vydraženo dílo chorvatského malíře Vlaho Bukovace. Obraz s motivem dívky v oranžovém šálu se prodal za téměř tři miliony korun.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Zemřel muzikant František Prošek. Spoluhráč Ivana Mládka podlehl koronaviru

Pro Netflix se rýsuje čas rekordů a možná i příval oscarových šancí

RECENZE: Kdo touží po pravdě, ať přepne. Koruna je hlavně znamenité drama

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

VIDEO: Milionář mezi námi, který má pět set padesát korun na týden

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

  • Další z rubriky

Model Národní knihovny od Kaplického se v aukci neprodal. Uspěl Kaláb

Psychické problémy malíře Van Gogha způsobila nucená abstinence

Na popravu Jamese Foleyho nikdy nezapomenu, byl to kamarád, říká fotografka

Sestřičky, nebo cirkus? Vyberte svého favorita soutěže Czech Press Photo

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě