Nápad vybrat a nechat umělecky vyfotit slavné i méně známé ženské osobnosti, jež mají vztah k Plzni, vznikl jako jeden z posledních projektů kandidatury Plzně na titul Evropské hlavní město kultury 2015.
Plzeňané mohli nominovat ze svého okolí ženu, které si váží a která v jejich životě sehrála velkou roli, protože je ovlivnila.
Bylo nominováno čtyřicet žen, z nichž desítku vybrala odborná porota. Zasedli v ní muži spojení s Plzní, například herec Tomáš Hanák, zpěvák a textař Jiří Suchý, zpěvák Dan Bárta nebo herec Martin Stránský.
Titulem plzeňská ikona se může pyšnit například uznávaná lékařka Zdenka Ulčová-Gallová, autorka projektu Plzeň mluví i rukama Martina Zahálková či zakladatelka adopcí na dálku Lenka Černá. Ta uvedla, že si ocenění váží především kvůli své práci.
"Jsem ráda, že Plzeň ocenila pomoc pro rozvojové země, protože nejtěžší pozici tam mají právě ženy. A ženy mají držet při sobě," řekla na vernisáži Černá.
K deseti veřejnosti víceméně neznámým ženám byly zařazeny na seznam "ikon" další čtyři známé osobnosti spjaté s Plzní, takzvané ambasadorky. Jsou jimi zpěvačka Radka Fišarová, herečka Tereza Brodská, fotbalová rozhodčí Dagmar Damková a olympijská medailistka ve střelbě Kateřina Emmons.
Herbert Slavík se vernisáže cyklu nazvaného Plzeňské ikony nemohl zúčastnit, vzkázal ale, že jej Plzeň velmi překvapila. "Nejen tím, jaké výborné ženy dokáže nabídnout, ale i svým velmi pozitivním přístupem k celému projektu," uvedl Slavík.
Výstava fotografií Plzeňské ikony bude k vidění v Mlýnské strouze do 15. září.