Přední čeští fotografové napsali „obrazový esej“ o roce 1989

  16:29aktualizováno  16:29
U příležitosti dvacátého výročí Listopadu '89 se na Staroměstské radnici v Praze koná výstava, která připomene návštěvníkům význam a podobu oné historicky důležité zlomové doby prostřednictvím fotografií předních českých fotografů.

Radek Bajgar: 28. 10. 1989, Praha | foto: z výstavy Rok 1989 očima fotografů

Výstava nese výmluvný název Rok 1989 očima fotografů a podle pořádající organizace Czech Photo, o. p. s. se jedná o rozměrný obrazový esej, dramatický příběh vyprávěný fotografiemi. Výstava byla slavnostně otevřena 3. září, potrvá do 14. října.

Výstavní kolekce obsahuje na 300 fotografií 22 fotografů. Časově zahrnuje nejen listopadové události, ale i to, co jim předcházelo: potlačované demonstrace u příležitosti výročí sovětské okupace v roce 1968, vzniku čs.státu v roce 1918, sebeupálení Jana Palacha v roce 1969, masový útěk Němců z NDR přes Prahu na Západ a pád Berlínské zdi jako symbolu "železné opony".

Jan Jindra: Obec Bezpráví, kde z relikvií bývalé moci vznikal skanzen komunismu, 9. 12. 1989

Výstava je rozdělena do čtyř částí. Úvodní nese název Preludium a připomíná první události, kdy českoslovenští občané poprvé vyšli do ulic, aby protestovali proti komunistickému režimu. Bylo to při příležitosti 20. výročí sovětské okupace v srpnu 1988. Situace se opakovala při 70. výročí založení Československa. Několika fotografiemi je připomenuta i první povolená demonstrace, ke které došlo 10. prosince na pražském Škroupově náměstí.

V lednu 1989 následoval slavný "Palachův týden", další demonstrace pak opět v srpnu a říjnu - ty už byly přímou předehrou listopadových událostí. Za značného rizika pořizovali z těchto akcí snímky například Petr Matička, Jan Šibík nebo Radek Bajgar.

Radek Bajgar: 28. 10. 1989, Praha, Vodičkova ulice

Druhou částí výstavy je Německý exodus, tedy útěk občanů Východního Německa (neboli tehdejší Německé demokratické republiky) přes západoněmeckou ambasádu v Praze na Západ. Pražské ulice a parky zaplavily opuštěné trabanty a motocykly, na ulicích bivakovaly celé rodiny, stany a palandy Červeného kříže naplnily ambasádní prostory i zahradu, další a další uprchlíci tvořili dlouhé fronty, ti méně trpěliví přelézali zeď. Jednu z posledních událostí politických NDR zachytili například Karel Cudlín, Josef Ptáček, Jaroslav Kořán nebo Herbert Slavík.

Karel Cudlín: Nekteří z uprchlíků nečekají, jak dopadnou jednání politiků, a zeď západoněmeckého velvyslanectví berou útokem

Zcela zásadní událostí, která přispěla ke zhroucení komunistického režimu ve střední a východní Evropě, byl pád Berlínské zdi. Tak se také jmenuje třetí oddíl výstavy na Staroměstské radnici. Přestože v Československu byl počátkem listopadu 1989, kdy Němci z obou stran vzali nenáviděnou zeď útokem, stále ještě klid, několik českých fotoreportérů, například Jan Šibík, tuto událost zachytilo.

Jan Šibík: 11. 11. 1989, Západní Berlín - Berlínská zeď ještě stojí

Samotná Sametová revoluce, kterou odstartoval policejní masakr studentů na Národní třídě, byla tak emocemi nabitou událostí českých dějin, že ji zaznamenali snad všichni majitelé fotoaparátů, ať už amatérští nebo profesionální fotografové, reportéři, portrétisté i krajináři. Listopadu 1989 je věnován největší prostor výstavy v pojetí takových mistrů, jakými jsou například Jan Šilpoch, Jaroslav Kučera, Jaroslav Kořán či Jiří Všetečka.

Jan Šilpoch: Praha, Vyšehradská ulice, 17. 11. 1989. Průvod studentů, skandující hesla „Pusťte politické vězně!“, „Konec vlády jedné strany“, „1968 - byli jsme první“, se na cestě do centra Prahy střetává s policejním pohotovostním oddílem

Autor:

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

RECENZE: Manželské etudy: Nová generace líčí stejné útěky jinými slovy

Z natáčení filmu Manželské etudy: Nová generace

Pod názvem Manželské etudy: Nová generace míří do kin dokumentární projekt, jehož základní podobu převzala režisérka...

RECENZE: Skleněné milování ve vile Tugendhat hraje jenom na efekt

DO KINA: Dobový Skleněný pokoj z vily Tugendhat má jen dva soupeře.

Reálná vila Tugendhat a román Simona Mawera sledující dějiny Československa na osudech jejích obyvatel jsou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Sára Saudková i Pasta Oner vzdávají hold Andymu Warholovi

Z výstavy Factory Tour (Pasta Oner)

Andyho Warhola není nikdy dost, potvrzuje nová výstava v pražské galerii Černá labuť. Právě ta se stala poslední...

Když rouška spíš zdobí než chrání. Zdraví jako součást životního stylu

Z výstavy Healing 2.0 v pražské MeetFactory

Internet i média se hemží radami, jak si zajistit lepší, delší a hlavně zdravější život. Jednou jsou vajíčka ke snídani...

Šíma a Zrzavý byli velcí přátelé. Teď spolu vystavují v pražském Mánesu

Jan Zrzavý: Krajina u Vadína / Lom (1923, olej na plátně, 57,5 x 73 cm)

Výstavní síň v pražském Mánesu v těchto dnech hostí výstavu nazvanou Josef Šíma – Jan Zrzavý: Obrazy ze slavných...

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na iDNES.cz